پایداری جو ظرف 10 روز آینده/افزایش نسبی آلاینده های جوی در تهران

سلام میکنم به همراهان همیشگی تهران ودر

در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، طبق انتظار قبلی در بیشتر استانهای کشور شاهد بارش بارون بودیم به طوری که به جز سیستان و بلوچستان، تقریبا در تمامی استانهای کشور حد اقل برای یک بار بارش ثبت شد.

همچنین در برخی از نقاط استانهای غربی، شمال غرب، استانهای شمالی، شمال شرق، مرکز و دامنه های جنوبی البرز شاهد بارش برف بودیم که مناطق سردسیر و کوهستانی این استانها چهره ای کاملا زمستانی به خود گرفتند. 

سرمایی که از روز دوشنبه 12 آبان به ایران ما رخنه کرد، باعث شد در بیشتر مناطق استانهای نیمه غربی و شمالی و مناطق شمال شرق دما به زیر صفر بره به طوری که بامداد امروز پنجشنبه 15 آبان، فرودگاه اردبیل دمای 17 درجه زیر صفر رو ثبت کرد. 

علیرغم این که در بیشتر استانهای حاشیه مرکزی و جنوبی زاگرس، استانهای شمالی و مناطق شمال شرق بارش خوبی از این سامانه به دست آمد، اما در مناطق شمال غرب و استانهای جنوبی البرز از جمله تهران موج در حد انتظار قبلی ظاهر نشد. 

هر چند در مناطق شمالی و شرقی تهران بارشهای قابل قبولی رو دشت کردیم. 

میزان بارشهای تهران در روز تاسوعای حسینی به تفکیک ایستگاه ها به شرح زیر است: 

آبعلی 41 میلیمتر، دماوند 26.8، فیروزکوه آلودگی 26.8، لواسان 26.5، اقدسیه شمیرانات 21.4، فیروزکوه 15.3، بارش ایستگاه ژئوفیزیک تهران در این روز ثبت نشد اما طبق تجربه قبلی در این ایستگاه هم حدود 12 میلیمتر بارش داشتیم. 

تهران مهرآباد 5.2، شهریار 4.1، فرودگاه امام خمینی 2.8 و ورامین 1.6 

نگاهی به آمار بالا نشون میده در مناطق شمالی تهران و شهرستانهای شرقی، بارشهای بسیار خوبی به ثبت رسید و در نیمه غربی و جنوبی بارشها کمتر از حد انتظار بود. 

میزان بارشهای استان تهران در روز سه شنبه عاشورای حسینی. 

آبعلی 7.3، لواسان 7.1، فرودگاه امام خمینی 4.4، ورامین 4، اقدسیه شمیرانات 3.9، دماوند 3.7، ژئوفیزیک 2.6، شهریار 1.9 و تهران مهراباد 1.2 

در این روز نیز در دو ایستگاه ما واقع در فیروزکوه بارشها ثبت نشد که پیشبینی میشه در این روز در دو ایستگاه فوق بین 4 تا 6 میلیمتر بارش رخ داده باشه. 

اما در روز گذشته چهار شنبه 14 آبان در حال حاضر سایت سازمان هواشناسی میزان بارشها در ایستگاه های مختلف رو هنوز ثبت نکرده اما از ایستگاه تهران مهرآباد 0.6 میلیمتر بارش گزارش شده. 

سرمای نفوذی در روز گذشته به مناطق جنوبی دامنه های البرز باعث شد در نیمه شمالی شهر تهران به خصوص در شمال شهر، شاهد بارش اولین برف پاییزی برای دقایقی باشیم که حتی مناطق نزدیک به دامنه ها برای ساعاتی سفیدپوش هم شد. در نهایت از این موج در هفته ای که پشت سر گذاشتیم، استان تهران در ایستگاه مهرآباد با توجه به بارش 2.6 میلیمتری در روز شنبه حدود 9.6 میلیمتر از این سامانه بارش دشت کرد که کمتر از انتظار قبلی بود اما در کل با توجه به بارشهای خوبی که در سایر مناطق تهران داشتیم، بارشهای خوبی برای میانگین استان تهران به دست آمد. 

اما بررسی آخرین نقشه های هواشناسی، حاکی از پایداری جو حد اقل تا اواخر هفته آینده 23 آبان در سطح کشور هستش که با توجه به حاکم بودن هوای سرد و تداوم آن در بیشتر استانهای نیمه غربی و شمالی، باعث میشه در شهرهای صنعتی و پر جمعیت شاهد افزایش آلاینده های جوی باشیم. 

در استان تهران نیز کماکان تا 25 آبان با هوایی صاف تا کمی ابری و افزایش آلاینده های جوی و هوایی غبار آلود رو به رو خواهیم بود.

افزایش آلاینده ها در هفته آینده با توجه به سکون جو، بیشتر حس خواهد شد.

از نظر دمایی نیز انتظار داریم طی روزهای آینده در بیشینه دمای تهران بین 13 تا 16 و در کمینه بین 2 تا 5 درجه سانتیگراد در نوسان باشه. 

آخرین داده های هواشناسی حاکی از نفوذ یک موج بارشی برای روزهای پایانی آبان (24 تا 29) به ایران ما هستش که در صورت دقیقتر شدن الگوها اطلاعات کاملتر از طریق همین وبلاگ به سمع و نظر شما عزیزان خواهد رسید 

با تهران ودر از آخرین تغییرات جوی در سطح کشور مطلع شوید

برچسب‌ها: پایداری جو تا 23 آبان در ایران, تداوم هوای سرد در مناطق غربی و شمالی, افزایش آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی

گفتگو کنید

بدون نظر

 1. اینم یه اطلاعات جامع از شهر بروجرد
  بارندگی بیش از صفر میلیمتر=55.3 روز به طور میانگین این بازه
  بارندگی بیش از 10 میلیمتر = 11/2 روز به طور میانگین این بازه
  رکورد بیشترین روزهای متوالی بارش برف= 18.4 روز (اینجاست که دقت این مرکز مشخص میشه)
  رکورد پایین ترین دما = 31- درجه سلسیوس
  و رکورد بالاترین دما = 39.4 + درجه سلسیوس
  این کمترین کار بود که تونستم انجام بدم

 2. ریختن با سفید شدن فرق داره
  شامپو تخم مرغ …… از این امر جلوگیری میکنه
  مترادف با این جمله که خمیر دندون …. چشمو نمیسوزونه !! 😛
  خخخخ.
  —-
  خخخ بابت اون کامنت بالایی هم مرسییی.
  فکرشو بکن 18 روز پیاپی!!!!! برای چه سالی بوده آیا. مطمئنی پیاپی یا 18 روز در یک ماه؟

 3. جی اف اس هم آپ کرد البته با چرخش 180 درجه ایی
  شاید اولین برف سراسری تهران در 11روز آینده
  البته باز هم نقشه و تغییر های محسوس و پی در پی
  ولس موجی که 12 روط دیگه وارد کشور میشه به شدت روی جنوب کشور بارش داره که اصل سامانه برای دریای سرخه ولی رطوبت اصلیش رو از خلیج پارس میگیره و بارش باران گسترده در نیمه جنوبی و برف در مناطق پر ارتفاع مانند یزد و کرمان میشه

 4. میگم امیر اگه بری مسافرت دل همه بچه ها علی الخصوص رعد برات تنگ میشه. و ممکنه رعد از غصه دیگه کامنتی نده 😛 😆 دقیقا مثل دفه قبل 😉 که تا نیومدی من روزه ی کامنتی بودم.
  برو پسرم تو رو بخدا سپردم. انشاله عید که برگشتی یه موقع برای
  سوغات رعد خودتو نو زحمت ندازی و کلی بارو بندیل برا خودت درس کنی. نه دادا اندازهی 1 کیلو زعفرون نیم کیلو هم خوبه ته ساکت جا بده تو زحمت خِر کشی نیفتی.. 😉 آ قربون دستت 👿
  ——
  هاهاها. آره جون خودت. دیدم دفعه پیش که نبودم چی جوری داشتی با دمت گردو میشکوندی. خخخخ
  یک کیلو که چیزی نیست بابا بزرگ من هفت هشت کیلو میارم. هههه

 5. رعد جان اومدم دیدم نوشتی ارث مرث به ما تعلق نمیگیره داداش اقا من اون تماس فوق سری رو قویا تکذیب میکنم احتمالا یکی صدای منو تقلید کرده و خواسته سهم یه نفر کم بشه کسی هم بغیر از داش امیر صدای منو نشنیده پس نتیجه میگیریم که… 😆
  امیر جان ممنون بخاطر معرفی این سایت تا الان یه نگاه اجمالی بهش انداختم که نتایجشو تو کامنت بعدی خلاصه مینویسم قابل توجه بچه هایی که عجله دارن واسه برف و دمای زیر صفر واسه تهران…
  —-
  سلام. به جان خودم اون فدر من نبودماااا.
  خواهش میکنم رسول جان. واقعا هر چی آمار این سایتو چک میکنم سیر نمیشم.
  افسوس که رشد شهر نشینی و افزایش جمعیت بلایی سر شهرمون آورده که…. کاهش میزان بارش و به خصوص دماها با چک کردن این آمارها به وضوح قابل مشاهده هستش.

 6. امیر جان من سعی میکنم نتیجه گیریهای اماریمو بصورت تک تک و در کامنتهای جداگانه بنویسم اولین نتیجه گیری مربوط به تغییرات میانگین دماست که اگر دقت کنید سالهای بسیار سرد و پر بارش مخصوصا سالهای( سنگین برف) که ما در دی ماه و بهمن بارشهای برف زیاد داشتیم و کمینه دماها بسیار شبها به زیر صفر رسیده در ماه نوامبر بغیر از اون سال عجیب و غریب 1342 در هیچ سالی دمای زیر صفرو تجربه نکردیم بهمین دلیل بهیچ وجه دعا نکنید تا حداقل 17 روز دیگه دمای تهران منفی بشه یا برفی بباره که این یعنی فاجعه حتی سال 1350 که اون ناهنجاری عظیم در ایران اتفاق افتاد دما در تهران ابان نرمال بوده مگر اینکه اون پدیده خارق العاده 1342 اتفاق بیفته که اون هم سال پر برفی نبوده و فقط سرد بوده…
  داش امیر عجب زمستونی بوده فکر کنم رعد یادش باشه
  کلا به قول عادل فردوسی پور چه زمستونی بوده این دهه40
  سال 42 ما 83 شب دمای منفی رو داشتیم و سال 50 این رقم به رقم غیر قابل باور 84 شب میرسه و بتدریج متاسفانه به علت فروش شهر و خرابی باغها و ییلاقات تهران زمستونای تهران گرمتر شده…
  —-
  به به مرسی رسول جان. بیصبرانه هر وقت فرصت کردی منتظر تحلیلهای آمارگونت توسط آمار 60 سال اخیر این سایت هستیم.
  احتمالا سال 2015 هم که تموم بشه آمار 2010 تا 2015 هم بهش اضافه میشه.
  نه بابا رعد که تازه سال 57 به دنیا اومده دهه 40 رو که یادش نیست.
  تو یکی از سالا الان یادم نیست تهران در ماه ژانویه 15 روزه برفی داشته.
  ای کاش ایستگاه های هواشناسی قبل از سال 1330 هم داشتیم مثلا میتونستیم به وضعیت هوای تهران در سالهای صده 1200 هم دسترسی پیدا کنیم.

 7. سلام بر امیرآقای گل و همه دوستان. امیر آقا منکه هروز می رم مرکز شهر سوزش چشم و سردرد می گیرم. امیرآقا به خدا حاضرم برم روستامون چوپونی کنم وای خدا دیگه هوای پاکم تواین تهرون شده یه آرزو. خوشبحالت امیر جان داری میری مشهد. رفتی زیارت مارو فراموش نکنیا فقط و فقط سلامتی. بزرگترین نعمت الهی سلامتیه.
  هفته آینده نه هفته بعدش اگه خدا بخواد ی هفته رویایی در انتظاره. نظرت چیه امیر آقا؟
  چاکریم.

  سلام محمدحسین. آره به خدا. اگه همین درگیریهای کاری ما نبودا من که شخصا دوست داشتم یه خونه تو این گردنه چری چهار محال خخخخ حالا اونجا هم نه مثلا تو یکی از روستا های کوهرنگ داشته باشم.
  اما افسوس که زندگی شهری و کار و بار اینجا بدجوری به این شهر آلوده پایبندمون کرده.
  اونم چشم حتما به یادتون هستم.
  هفته اول آذر هم با نقشه های فعلی پر خیر و برکت هستش. ایشالا

 8. امیرجان روستای ما آینه ورزان بین دماوند و فیروزکوهه. خیلی توپه. آب و هوا طبیعت میوه ها و … .
  —–
  به به عجب جایی. خوش به حالت محمدحسین.
  خب بچه ها من دیگه فردا ظهر باید برم.
  پست بعدی رو که منتشر کردم، بخش کامنت ها رو باز میذارم و هر گونه تغییراتی که در نقشه ها رخ بده، قطعا علی صبوری یا در کامنت ها یا در بروز رسانی پست جدید حتما به اطلاعتون میرسونه.
  پس فعلا با اجازه.
  حتما دعاگوی همتون هستم.
  البته اگه لایق باشم.

 9. سلام
  ازاین سامانه که قرار از یک شنبه وارد ایران بشه اگه بارندگی نداشته باشیم بارش های تهران ابان ماه زیر نرمال خواهد بود امیدوارم که بارش های خوبی داشته باشیم چون اگه همین طوری ادامه پیدا کنه دوباره باید منتظر خشکسالی تو کشور باشیم که امیدوارم که اتفاق نیفته اما نقشه ها برای 29ابان ماه به بعد بارندگی وسعیی تو کشور نشون میدن نظر شما در این مورد چیه میتونیم منتظر بارندگی های وسعیی تو کشور باشیم ؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *