اخبار بارش های اخیر

سیل درجیرفت جان کودک 11ساله را گرفت

به گزارش بولتن نیوز،ایوب فلاحی افزود: این واحد مسکونی به علت بارش شدید باران، جاری شدن سیل و آبگرفتگی فرو ریخت که در این حادثه یک نفر فوت کرد و یک مصدوم هم به مرکز درمانی منوجان منتقل شد.
وی اضافه کرد: بارش های روزهای اخیر و طغیان رودخانه های فصلی باعث ریزش چندین پل در مسیرهای روستایی شهرستان منوجان نیز شده است.
فرماندار منوجان افزود: هم اینک چندین راه ارتباطی روستایی در این شهرستان مسدود بوده و تلاش برای بازگشایی آنها در دست انجام است.
وی اظهار کرد: بیشترین بارش اخیر در جنوب کرمان در شهرستان منوجان باریده و باعث آبگرفتگی برخی منازل روستایی شده است.
فلاحی گفت: ستاد مدیریت بحران شهرستان در آماده باش بوده و امداد رسانی به آسیب دیدگان از بارندگی اخیرنیز همچنان در حال انجام است.
بارش شدید باران از شامگاه دوشنبه این هفته اکثر مناطق استان کرمان را فرا گرفت و امروز پنجشنبه تا حدودی فروکش کرد وبراساس اعلام هواشناسی این سامانه بارشی تا اواخر امشب از استان خارج شود.
بارندگی که خوشحالی بسیاری از مردم و کشاورزان را به همراه داشت، اما در ادامه در برخی مناطق بویژه جنوب استان باعث جاری شدن سیلاب، طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی معابر و برخی واحدهای مسکونی شد.
مرکز شهرستان منوجان در فاصله 430 کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد.

 ______________________________________________

اعلام امادگی دستگاههای اجرایی مازندران برای مدیریت بحران در زمستان

علی نبیان معاون امور عمرانی استاندار مازندران در این نشست که در ساری برگزار شد از آمادگی همه جانبه قبل از فصل سرما در استان خبر داد و گفت: مدیریت بحران و حوادث غیر مترقبه موانع و مشکلات را مورد بررسی قرار داده است.
وی با بیان اینکه در سال جاری شاهد سیل در مناطق بلده ، زیراب ، رامسر ، تنکابن ، عباس آباد ، ساری و میاندرود و نشتارود در مازندران بودیم، اضافه کرد: سه هزارو 520میلیارد ریال به زیر ساخت ها و تاسیسات اصلی ، واحد های مسکونی و اراضی کشاورزی خسارت وارد شده است.
وی با بیان اینکه پیشگیری حوادث در دستور کار جدی شورای مدیریت بحران قرار گرفته است، ادامه داد: مدیران دستگاههای اجرایی و خدماتی و همچنین فرمانداران باید به وظایف و ماموریت های تعیین شده در مقوله بحران به درستی انجام دهند.
نوربخش دادشی مدیر کل هواشناسی مازندران نیز در این جلسه با بیان اینکه تغییرات جوی بین المللی ، بر آب و هوای مازندران نیز تاثیر گذاشته گفت:مهرماه امسال 112میلیمتر بارش داشته ایم که نسبت به نرمال بلند مدت 120 درصد افزایش داشته و نسبت به مهر سال قبل 30 درصد کاهش نشان می دهد اما باران ها به صورت سیل آسا و رگباری شده است.
داداشی با اشاره به اینکه در 20 روز آبان ماه امسال 80 میلیمتر بارندگی ثبت شده است بیان داشت: پیش بینی می شود دمای هوای فصل پاییز امسال نسبت به مدت نرمال حدود دو درجه کاهش نشان دهد.
وی از پیش بینی افزایش یک و نیم درجه ای دمای هوای مازندران در فصل زمستان امسال خبر داد و گفت: پدیده ال نینو دارای سه فاز مثبت ، منفی و فاز خنثی است .
وی با بیان اینکه در فاز منفی آن آمریکا جنوبی بارش و شرق آسیا کم بارش و خشکسالی را داریم، ادامه داد: با توجه به فاصله
20 هزار کیلومتری ایران با محل جابجایی آب های گرم آقیانوس آرام ، اثرگذاری فازهای مختلف این پدیده کم است.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران نیز در این نشست با بیان اینکه پارسال 10میلیون متر مکعب در ساعت گاز به سامانه کشور اضافه شده است و امسال 100میلیون مترمکعب گاز در ساعت اضافه می شود ، گفت: کمبود گاز نداریم.
محمد اسماعیل ابراهیم زاده با بیان اینکه مازندران در انتهای خط لوله گاز کشور قرار دارد، بیان داشت: دو گانه سوز کردن نانوایی ها و واحدهای صنعتی را باید جدی بگیریم.
وی اظهار داشت: کمبود گاز نداریم اما امکان مشکل فنی تجهیزات ایستگاههای گاز محتمل است ، پس دو گانه سوز کردن واحد های صنعتی ضروری است.
ابراهیم زاده با تاکید بر این نکته که سوخت دوم را باید جدی بگیریم و شرکت پخش فرآورده های نفتی نیز آماده تامین و تحویل سوخت را دارد، گفت: صاحبان واحد های صنعتی مازندران نسبت به تامین سوخت دوم بی توجهی نکنند.
وی بر لزوم مدیریت یکپارچه در سوخت رسانی و استفاده بهینه در مازندران تاکید کرد و گفت: خط 42اینچ گاز از دامغان ، کیاسر – ساری برای استمرار و پایداری گاز مازندران و تامین گاز کارخانه سیمان کیاسر و روستاهای چهار دانگه و دو دانگه ساری با هزار میلیارد تومان در حال انجام است.
مدیر عامل شرکت گاز مازندران با اشاره به اینکه پروژه انتقال گاز رسانی از دامغان به ساری به طول 170 کیلومتر است که تا کنون 20 کیلومترآن لوله گذاری شده است .
وی با بیان اینکه 90 کیلومتر مسیر نیز تملک اراضی و 60 کیلومتر نیز تسطیح اراضی شده است، ادامه داد: این پروژه 10هزار میلیارد ریالی تا شهریور 95 به بهره برداری خواهد رسید.
ابراهیم زاده از طلبکاری دو هزارو 500میلیارد ریالی شرکت گاز مازندران خبر داد و گفت: 80 درصد در آمد گاز استان برای پرداخت یارانه نقدی است ، به همین دلیل بر اساس قانون تقسیط در پرداخت بدهی ها نداریم وباید وصول کنیم.
وی ادامه داد: 20 درصد مابقی درآمد شرکت گاز مازندران برای تامین و نگهداری تاسیسات و حقوق کارکنان و اجرای طرح های گاز رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار است.
ربیع فلاح استاندار مازندران نیز در این نشست با اشاره به اینکه 31 بحران طبیعی و غیر مترقبه در استان تجربه شده است، گفت: آمادگی تمامی بخش های اجرایی و خدماتی استان در فصل زمستان ضروری است.
وی بر لزوم دو منظوره کردن سوخت واحد های صنعتی در مازندران تاکید کرد و گفت: این موارد باید تمام شده تلقی شود و نیاز به تاکید دوباره نیست.
وی سیل را مهمترین حادثه طبیعی در استان مازندران دانست و بیان داشت: مقوله پیشگیری از سیل عملیاتی شده است اما باید آمادگی مقابله با سیل را نیز داشته باشیم.
استاندار مازندران طرح جامع پیشگیری و کنترل سیل را مهم توصیف کرد و گفت: بنیاد مسکن و راه و شهر سازی اقدامات و خدمات مورد نیاز پس از وقوع حوادث را به مردم ارایه کنند.
دلاور حیدر پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی گفت: تکرگ هفته پیش سبب شد تا 50 تا 60 هزار تن محصول مرکبات درساری و میاندرود از بین برود.
وی پرداخت خسارت ناشی از حوادث طبیعی به کشاورزان را مورد تاکید قرار داده و گفت: 80 هکتار از اراضی شالیزاری روستای مرزن ده شهرستان نور در اثر سیل تخریب شده است که برای حل این مشکل به پروژه ویژه نیاز است.

_____________________________________________________

فارس به «ونیز» تنه می زند
شهرهای مختلف استان فارس پس از بارش اخیر به قدری دچار آبگرفتگی و سیلاب شدند که در شهر های این استان همچون شهر ونیز ایتالیا از قایق و لباس غواصی برای امداد رسانی و جابجایی استفاده شد.

به گزارش افکارخبر، شاید اسم «ونیز» شهری در ایتالیا که روی آب ساخته شد و همگان این شهر را با کانال‌های آبی و آب‌راهه‌هایش می شناسند، به گوشتان خورده باشد یا حداقل  تصاویر و فیلم‌هایش را دیده باشید.

شهری که غوطه ور بودنش در آب برایش جاذبه توریستی ساخته و گردشگران هر ساله از اقصی نقاط کشور به این شهر می آیند تا این جاذبه دیدنی را تماشا کنند.

اما به نظر می رسد طی سالها اخیر رقیبی جدی برای این منظره شگفت انگیز پیدا شده است، شهرهای استان فارس این سالها با کوچکترین میزان بارندگی در آب فرو می رود، آنچنانکه دیگر عملا خودرو در شهری مانند شیراز چندان کارایی ندارد و متولیان امر برای امدادرسانی قایق به آب می اندازند!

از یکی دو هفته پیش هواشناسی اعلام کرد باران در راه است و شرایط برای آب گرفتگی معابر مهیاست، بلافاصله جلسات مدیریت بحران در استان فارس شکل گرفت و تمام دستگاه ها در این جلسات از اقدامات خود برای مقابله با فصل سرما و بارندگی ها گفتند.

پس از این جلسه، افکار عمومی به این نتیجه رسید که امسال تجربه تلخ برف سال ۹۲ که منجر به مختل شدن شهر شیراز شده بود دیگر تکرار نمی شود.

طی سه روز گذشته میزان اندک بارندگی در یک فرصت ۲۴ ساعته استان فارس را در برگرفت اما از ابتدای بارندگی هر ساعتی که می گذشت قسمتهای مختلفی از شهر شیراز غرق در آب میشد تا اینکه کم کم تمام زیرگذرهای شیراز مانند استخر مملو از آب باران بود.

شهرهای دیگری فارس نیز دستکمی از شیراز نداشت، در داراب آبگرفتکی شدیدی در خیابانها گزارش شد، در لامرد آب وارد خانه ها شد، در لارستان نیز آب گرفتگی تردد را مختل کرد.

همه اینها ظرف ۲۴ ساعت به وقوع پیوست تا افکار عمومی به این نتیجه برسند که جلسات مدیریت بحران در استان نیز چندان کاربردی نیست.

امسال مردم شیراز قایق هایی را دیدند که در زیرگذرها و کنار گذرها مشغول امدادرسانی به مردم بودند و غواصانی که با لباس غواصی به مردم و راننده های گرفتار در معابر کمک می کردند.

اما مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس بیان کرد: با توجه به اینکه در برخی از شهرستان های جنوبی استان مانند خنج، لامرد، مهر، لارستان، داراب و زرین دشت هنوز بارندگی ادامه دارد و هنوز مرحله مقابله با وضعیت پایان نیافته، نمی توان گفت که خسارات کلی بارش اخیر در استان چه قدر بوده است.

حسن فیاض پور با بیان اینکه اعلام میزان خسارات توسط کارشناسان ۴۸ ساعت بعد از اتمام مرحله مقابله است، گفت: با این وجود می توان گفت خساراتی در برخی محورهای مواصلاتی، شانه های جاده های فرعی، اصلی و روستایی و تعدادی از خانه های شهری و روستایی به علت ورود آب به منزل وجود داشته است.

شهرک گلستان پربارش ترین نقطه استان

وی با اعلام اینکه تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه روز گذشته شهرک گلستان شیراز با ۱۱۴.۷ میلی متر بیشترین بارش را در کل استان داشته است، گفت: پس از شهرک گلستان شهرهای جهرم با ۸۰.۲ میلی متر، فسا با ۷۴.۳ میلی متر، استهبان با ۶۶.۶ میلی متر، نورآباد ممسنی با ۶۶.۷ میلی متر، قیروکارزین با ۶۶.۵ میلی متر و فراشبند با ۶۵.۵ میلی متر بیشترین بارندگی را در بین سایر شهرستان ها داشته اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس میزان بارش در شهر شیراز را نیز ۵۵ میلی متر اعلام کرد و افزود: میانگین بارش استان تا ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه روز گذشته ۵۱.۸ میلی متر بوده ولی این رقم تا به این لحظه افزایش یافته ولی هنوز آمار جدیدی ارائه نشده است.

______________________________________________________________

بارش‌ها در اردبیل کاهش یافت/ ثبت بیشترین کاهش در نمین

به گزارش خبرنگار مهر، علی دولتی مهر پیش از ظهر پنج‌شنبه در حاشیه بررسی نقشه‌های هواشناسی به خبرنگار مهر گفت: هرچند به نسبت بلندمدت افزایش ۱۵ درصدی بارش را در سال جاری داشتیم اما به نسبت سال گذشته کاهش ۱۰ درصدی به ثبت رسیده است.

وی بابیان اینکه  بیشترین کاهش نسبت به سال قبل از شهرستان نمین با ۳۵ درصد و از مشگین شهر با ۳۳ درصد به ثبت رسیده است، افزود: درعین‌حال فرودگاه اردبیل ۲۷ درصد و خود اردبیل ۲۰ درصد کاهش بارندگی به نسبت سال قبل دارد.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان درعین‌حال در برخی مناطق استان امسال بارش‌های خوبی به ثبت رسیده و در خلخال، کوثر و نیر با افزایش بارندگی مواجهیم.

دولتی مهر در خصوص مقایسه وضعیت بارش سال جاری استان با بلندمدت متذکر شد: در بلندمدت بیشترین بارندگی در فیروزآباد کوثر با ۱۷۸ درصد رشد به ثبت رسیده است.

وی تأکید کرد: به نسبت سال قبل نیز این منطقه ۸۰ درصد رشد بارش را نشان می‌دهد و درمجموع در سال جاری بارندگی کمتری به نسبت سال قبل داشتیم.

مدیرکل هواشناسی استان در خصوص وضعیت جوی استان در آخر هفته به افزایش نسبی دما اشاره کرد و متذکر شد: درعین‌حال از هفته آینده نوساناتی در کاهش و افزایش دما را تجربه خواهیم کرد.

__________________________________________________________

شش میلیاردتومان خسارت بارندگی‌های بندرعباس

 

فرماندار شهرستان بندرعباس گفت: طبق برآوردهای اولیه بارندگی های بندرعباس شش میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خلیج فارس، احمد پویافر افزود: برآورد نهایی خسارت‌ها تا پایان بارندگی‌ها مشخص می‌شود.

وی اظهار کرد: بیشتر خسارت‌ها به بخش‌های تاسیسات برق، آب و خدمات شهری از جمله شکسته شدن درختان و تابلوهای شهری وارد شده است.

فرماندار شهرستان بندرعباس تاکید کرد: تا کنون بسته شدن راههای روستایی شهرستان بندرعباس گزارش نشده و همه راه‌ها باز است.

پویافر اضافه کرد: بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان از صبح امروز تا کنون ۳۹میلیمتر باران در بندرعباس باریده است و بارندگی هم‌چنان ادامه دارد.

وی با بیان این‌که بارندگی همراه با وزش باد شدید بود و سرعت باد در بندرعباس به ۸۵ کیلومتر بر ساعت رسید، خاطرنشان کرد: طوفان همراه با باران شدید موجب آبگرفتگی خیابان‌ها و معابر شده است.

گفتگو کنید

1 نظر

 1. سلام بر سردار خان بزرگ از دایره حوادث.
  یعنی ی ایرانی داریم ما که اگه خدا بهمون نعمت بده ،میشه برامون نقمت و میخوره توی سرمون .

  تازه دارم میفهمم که چرا دعای رعععععععد مستجاب الدعوه در باب بارش استجاب نمیشه .
  نگو خدا میدونه که اگه ی باااااارووون از نوع رانکوه برام بفرسته خونمون میره زیرآب . از بس که زیرساختای شهرمون درستو درمون .خخخخ
  راستی جناب سروانو سردار چه باید کرد که دچار آب گرفتگی نشیم ؟؟
  خودم با چهار چشمم دیدم که رفتگرا آشغالارو با چنگگ فرو میبردن توی جوبایی که سر پوشیدس .

  اولش آشغالای جدول هارو با جارو و پارو و ی چیزایی جمع

  کردن و بعد به جای اینکه بیرون بیارن رسید به جدولهای سر پوشیده و در آخر اونجا آشغالارو پنهوون کرد

  . فک کن هر روز این کارو انجام بدن خب آب گرفتگی میشه . ا

  لبته این کار تنبلانه و احمقانه رو خیلی سالاس که دارم میبینم .

  نتیجه :متاسفانه در ایران همگی با هم به مسئولیتایی که بهمون محول میشه به نحو خرااااب و افتضاح عمل میکنیم .

  همه با هم در ویرانی ایران سهم به سزایی داریم . خسته نباشیمممممم. ????

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *