ارتباط با مدیریت وب سایت : 09365351958 (سوالات مرتبط با هواشناسی پاسخ داده نمی شود)

آخرین اخبار : 

معرفی قله سماموس (بام استان گیلان)

با عرض سلام خدمت همه مخاطبان و همراهان عزیز

معرفی قله سماموس (بلندترین نقطه استان گیلان):

سُماموس (سماموز) یا قله سمام نام قله‌ایست با ۳۶۸۹ متر ارتفاع، در محدوده رشته کوه های البرز غربی، مرتفع‌ترین قله مشرف به دریای خزر و بلندترین قله استان گیلان است که در جنوب کلاچای و رامسر، مرز جنگل های شمال و دره اشکور قرار دارد. این قله در شرقی ترین قسمت استان گیلان (هم‌مرز با استان مازندران) در شهرستان رودسر قرار دارد و روستاهای جواهرده (رامسر)، جنت‌رودبار، چورتی (سادات‌شهر)، جواهردشت (کلاچای)، کاک‌رود و پرچ‌کوه (رحیم‌آباد) در نزدیکی آن واقع شده اند.

p1

نمایی زیبا از قله سماموس

p2

نمایی از ضلع شمالی قله سماموس، مرتفع‌ترین قله استان گیلان

p3

نمایی از جبهه‌ی شمالی سماموس از رحیم‌آباد

سمام نام عمومی منطقه‌ای در سمت شمال غربی چکاد است که چند پارچه آبادی در آن قرار دارد و در صورت نسبت سمامی خوانده می‌شود. از جمله افراد سرشناس آن، یکی از بنیان‌گذاران مکتب تفکیک شیخ علی اکبر الهیان سمامی  رامسری است. منطقه سمام جزو «پایین اشکور» و به اصطلاح محلی سمام یکی از آبادی‌های «جیر اشکور» رامسر است.

نام سماموس به معنی زیر آسمان می باشد. این کوه آسمانی مانند جزیره ای است که جنگل های بسیاری آن را احاطه کرده اند. این جنگل ها تا ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متر پیشروی کرده اند و از آنجا به بعد این سبزی و چمن زارها هستند که جای درختان جنگلی را می گیرند. در ارتفاع ۳۰۰۰ متر به بعد هم صخره و سنگ و یال و برف چال های فصلی اند که صعود این قله را هرچه زیباتر و متنوع تر می کنند.

در نزدیکی‌های قله، امامزاده‌ای قرار دارد به نام آقا سماموس که در حقیقت به نقل برخی از تاریخ نگاران همان کارکیا یحیی کیایی از شاهزادگان کیایی لاهیجان است. کوهنوردان می‌توانند وسایل سفر خویش را آنجا بگذارند و با کمی استراحت در آن خود را برای صعود قله آماده کنند.

p4

مقبره کارکیا یحیی کیایی در قله سماموس

اگر بر فراز قله سماموس بایستید معمولاً همه دره اِشکَوَرات تا دریا پوشیده از مه‌ است.

p5

بر پایه باورهای عمومی مردم منطقه روزگاری سماموس کرانه دریای بزرگی بوده‌است که همه منطقه شمال کشور ایران را گرفته بود. در اشعاری که به زبان گیلکی آمده این مضمون چنین بیان شده‌ است:

سوماموسا سوماموسا سوماموس/ آب دریا بومه اوجه بومانوس.

سماموس بلندترین قله استان گیلان است.در گذشته قله شاه‌معلم به عنوان بلندترین قله استان شناخته می‌شد، ولی با توجه دقیق به تقسیمات کشوری، متوجه می‌شویم این قله سماموس است که باید بام استان گیلان قلمداد شود.

p6

قله سماموس

p7

قله سماموس

p8

نمایی از سُماموز از شهر لنگرود

p9

قله سماموس

p10

بالای ابرها بر فراز قله سماموس گیلان

p11

دامنه های زیبای سماموس

p12

دامنه های زیبای سماموس

قله‌های دیگر سماموس:

چکاد سوماموس و یا سماموس دارای چهار قله است که بلندترین آن در غرب قرار دارد. قله‌های شرقی آن شامل سرخ تله و قله زلزلان دشت و سه برار رژه (رجه) است. به نظر می‌رسد که نام این شرقی‌ترین بخش نام خاص و ویژه آن نباشد، بلکه اشاره مردم جورده (جواهرده کنونی، چون جورده در برابر جیرده به معنای بالا ده‌ است) رامسر به سه قله‌ است، زیرا رژه و یا رجه در زبان محلی به معنای قله و ردیف و یا ایستاده و به نظم در آمده نیز به کار رفته‌است که در این صورت به معنای سه برادری است که ردیف و در کنار هم به رژه ایستاده‌اند. بنابراین کاری که برخی انجام می‌دهند و بر سر یکی از قله سه نماد سنگی و ردیف می‌سازند، مفهوم درستی پیدا نمی‌کند. بر این پایه‌است که برخی بر این باورند که مردم جواهرده با اشاره به سه قله و چکاد شرقی سماموس یعنی قله‌هایی که از جورده به چشم می‌آید و کاربرد نام سه برار رژه این سه چکاد سماموس را اراده می‌کنند.

p13

بررسی تو پوگرافی قله:

تک قله منفرد سماموس و قله شرقی آن توسط خط الرأس جنوبی خود به قله گردبن با ارتفاع ۳۳۰۰ متر و سپس در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال متصل می گردد.

مسیر های صعود به قله سماموس:

۱- مسیر شمالی از رامسر – جواهر ده – سیاه کند – گردنه جواهر دشت – سماموس

۲-  مسیر شرقی از جنت رودبار – باغ دشت – رودبار کش – سماموس

۳- مسیر جنوب شرقی از رامسر – جواهر ده – باغ دشت – لپاسر – سماموس

۴- مسیر شمال شرقی از رامسر – جواهر ده – سیاه کند – باغ دشت – رودبارکش – سماموس

۵- مسیر غربی از سیاهکلرود – جواهردشت – گردنه جواهر دشت – سماموس

۶- گیلان –رودسر- کلاچای- نرسیده به چابکسر – دوراهی سیاهکلرود – جواهر دشت

ویژگی های خاص:

آقاسماموس یا امام زاده ای با سنگ چینی و چوب بر فراز قله از جمله دیدنی های قله به حساب می آید. اواسط بهار یکی از بهترین مواقع برای صعود به قله به شمار می آید. پس از رامسر، بهشت شمال، رو به سوی جواهرده (از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران) می آوریم. جاده آسفالته به پیچ و خم های زیاد در دل جنگل پیش می رود و ارتفاع می گیرد. آنگاه پس از مدتی به ییلاق جواهرده در میان مه و جنگل وارد می شویم. ده بر بلندای جنگل قرار دارد و دارای منظره ای بدیع و فراموش نشدنی است. برای صعود به قله از راه مالرو مشخصی در میان تپه ماهورهای سرسبز رو به سوی غرب ارتفاع گرفته، نرسیده به گردنه از چشمه آب گوارایی جرعه ای می نوشیم، سپس از فراز گردنه به صورت زیگزاگ به درون دره باغدشت فرود می آییم، پس از مدت زمان کوتاهی، قبل از تاریکی هوا به قهوه خانه کوچک این منطقه می رسیم. شب را در این مکان به سر برده و صبح زود از راه مالرو رو به سوی لپاسر که در کوه غربی است به صورت تراورس بزرگی ادامه مسیر داده، ارتفاع گرفته و به ناگهان برلبه دشت زیبای لپاسر و گل ها و گیاهان رنگارنگ و چشمه های گوارای آب آن قرار می گیریم، لپاسر به راستی بهشتی برفراز کوه است. در لپاسر یک سری اتاق های کوچک برای استراحت چاروادارها وجود دارد. آنان از این راه به اشکورات می روند. پس از استراحتی کوتاه از طریق یال جنوبی سماموس ارتفاع گرفته، در کشاکش تپه ماهورهای متعدد و افت و خیزهای گوناگون، پس از مدتی نسبتاً طولانی به قله و امامزاده سماموس در بالای دریای مه گرفته شمال می رسیم. مناظر اطراف به خصوص دیدار قلل علم کوه و خشچال در جنوب بسیار زیباست. پس از زیارت و استراحتی کوتاه در قله به لپاسر باز می گردیم و شب را در آنجا اتراق می کنیم. صبح زود بعد به جواهرده باز می گردیم.

بهترین زمان برای صعود به سماموس اردیبهشت ماه است.

p14

جواهرده

p15

دره مشرف به لپاسر از قله سماموس

جواهردشت:

جواهردشت (به گویش گیلکی: جوردشت و به معنی بالادشت) از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر و از توابع دهستان سیاهکلرود بخش چابکسر واقع در استان گیلان می‌باشد. در جبهه جنوبی جواهردشت قله سماموس با ارتفاع ۳ هزار و ۶۸۹ متر از سطح دریا قرار دارد. جواهردشت در واقع یک منطقه ییلاقی در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریاچه خزر است.

جواهردشت، جواهرده نیست. جواهردشت جواهری ناشناخته از طبیعت زیبای گیلان است با مسیر جنگلی زیبا، دشت های سرسبز و وسیع در ارتفاعات البرز، هوای پاک و سکوت گیرا.

p16

جواهردشت

p17

p18

مناطق ییلاقی جواهر دشت

یکی از زیبایی های نادری که منحصر به جواهردشت است رقص دائم ابرها در اطراف شماست . بدلیل قرار گرفتن در محل تقابل دو جبهه هوا مناظر بدیعی از برخورد ابرها در این منطقه ایجاد می شود. اگر کمی در ارتفاعات جواهردشت پیاده روی کنید برفراز ابرها قرار خواهید گرفت و از یک سو قله زیبای سماموس را در کنار خود خواهید دید و از سوی دیگر دشتی از ابر در برابر چشمانتان طنازی خواهد کرد.

*

جواهردشت

p20

جواهردشت

p21

نمای قله سماموس از جواهردشت

برای رسیدن به جواهردشت تجربه جالب سواری بر جیپهای قدیمی و عبور از جاده های جنگلی محو در مه را خواهید داشت .

p22

وضعیت قله در زمستان :

برای صعود زمستانی باید از طریق قله شرقی سَلمَل و یال آن در بالای جواهرده به قله اصلی استفاده کرد. مسیر لپاسر در این فصل با ریزش بهمن های هولناک همراه می باشد.

p23

به سوی سماموس

گزارش برنامه صعود به قله سماموس ۲۵ و۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴  (برگرفته از وبسایت باشگاه کوهنوردی و سنگنوردی اسپیلت espilat.com):

برنامه این هفته باشگاه اسپیلت صعود این قله زیبا و جنگلی از جواهرده و فرود به جورده بود که به شرح زیر اجرا شد:

در این فصل از سال زیبایی‌ها و افسونگری‌های طبیعت در این مسیر به غایت خود رسیده و نمی‌توان به این سادگی در مورد آن قلم فرسایی کرد.

از عطر گل بهارنارنج گرفته تا عطر گل‌ها و شکوفه‌های درختان که فضا را آکنده کرده بود. از صدای بلبلان و پرندگان گرفته تا صدای آرام نسیم و زوزه سرکش تندبادهای کوهستانی. از سبزی چمنزارها تا رنگ‌های متنوع گل‌های وحشی به ویژه رنگ‌های قرمز، بنفش و زرد که در تمام مسیر دیده می‌شد. از آسمان آبی و ابرهای سیاه و سفیدی که همواره از فراز این کوه آسمانی در حرکتند و از مزارع، جنگل‌ها، برف‌چال‌ها و یال‌های پوشیده از گون‌های نورسته و تازه گل‌داده و گیاهان و علف‌زارهای گوناگون و از چشم‌اندازهای مه‌گرفته تا قله‌های سر به فلک کشیده اطراف این کوه جادویی ……

به راستی که کوه آسمانی معنای لایق و برازنده‌ای است برای نام این کوه که سماموس می‌نامندش.

ساعت ۸:۰۰ صبح روز جمعه ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ از روستای جواهرده (رامسر) صعود را با تیمی ۱۷ نفره شروع کردیم.

بعد از یک ساعت و نیم، به چشمه آبی به نامه «چشمه سیگان» رسیدیم. سپس از آنجا از مسیر اصلی جدا شده، به طرف غرب (راست) در امتداد دره اصلی (جواهرده) ادامه مسیر دادیم تا به گردنه‌ای رسیدیم که قله اصلی از آنجا دیده می‌شد.

در این هنگام باد شدیدی وزیدن گرفته بود. به ناچار از روی جاده احداث شده در آن منطقه به طول حدوداً ۳ کیلومتر ادامه مسیر دادیم تا به یال اصلی زیر قله رسیدیم. (این جاده به ظاهر غیرضروری، متأسفانه به شکل بسیار نامطلوبی اکوسیستم و طبیعت این منطقه را تهدید کرده و رو به نابودی کشانده است.

از آنجا یک ساعت بعد با تمام نفرات بر روی قله اصلی رسیدیم. ارتفاع قله ۳۷۲۰ متر اندازه‌گیری شد.

به دلیل سرما و باد شدید، بعد از عکاسی در ساعت ۱۶:۰۰ به سرعت به طرف منطقه لپاسر سرازیر شدیم. (بر روی قله ساختمان امامزاده‌ای به نام سماموس با قدمتی ۸۰۰ ساله وجود دارد که البته در این فصل پر از برف بود).

مسیر فرود به طرف لپاسر با باد بسیار شدیدی همراه بود (حدوداً بالای ۶۰ کیلومتر در ساعت) که تیم ما را دچار مشکل کرد. به هر حال در ساعت ۱۷:۰۰ به لپاسر رسیدیم. در آنجا خانه‌های سنگی و چشمه آب بسیار گوارایی وجود دارد. پس از استراحت، ادامه مسیر دادیم و با عبور از چمنزارها و یال‌های کوتاه و پشت‌سرهم، به بالای دره تاریخی اشکورات رسیدیم که از دور قله‌های اطراف آن دیده می‌شدند. قله باشکوه بوزابون بیشتر از هر قله‌ای در آن منطقه خودنمایی می‌کرد.

در ساعت ۲۱:۰۰ در تاریکی شب با رسیدن به روستای جورده (منزل آقای یوسفی) در منطقه اشکورات برنامه کوهپیمایی ما نیز پایان یافت.

در آنجا مانند برنامه‌های گذشته مورد استقبال و پذیرایی خانواده گرامی «باقر یوسفی»، عضو پایدار باشگاه اسپیلت که در این برنامه به عنوان راهنما حضور داشت، قرار گرفتیم و شب بسیار آرام و دلپذیری را به صبح رساندیم.

روز بعد ساعت ۱۰:۰۰ صبح سوار بر مینی‌بوس باشگاه که جهت بازگرداندن اعضای تیم تا روستای جورده (ارتفاع ۲۰۵۰متر) آمده بود، به طرف ارتفاعات پایین‌تر حرکت کردیم و در نیمه‌های شب با رسیدن به کلانشهر تهران، برنامه به پایان رسید.

عکس های برنامه:

p24

روستای جواهرده

p25

p27

p26

p28

قله اصلی سمت چپ دیده می شود

p29

یال منتهی به قله

p30

p31

امامزاده و قله سماموس

p32

p33

منطقه لپاسر

p34

p35

p36

p37

p38

p39

روستای جورده

سپاس از همراهی شما

مطالب و عکس ها برگرفته از منابع زیر است:

http://khorammount.ir

http://gardeshgariiran.ir

http://espilat.com

www.kaviangroup.com

spilet.com

www.tishineh.com

javaherdeh.blogfa.com

v6rg.com

makanbin.com

wikimapia.org

lenzor.com

dalahoo.com

http://sobherankooh.ir

wikipg.com

fa.wikipedia.org

ایام به کام

۱۶ نفر این پست را پسندیدند.

, , , , , , , , ,

ارتباط با مدیریت وب سایت : 09365351958 (سوالات مرتبط با هواشناسی پاسخ داده نمی شود)


 1. بادرودبیکران و عرض ادب وخسته نباشید خدمت اقای عشتاقی عزیز، از شما بابت گرداوری این پست بسیار زیبا، بی نهایت سپاسگذارم،،،””موفق وپیروزباشید””
  ——————-
  ممنون شما هم موفق و سلامت باشید.

 2. رعد گفت:

  به به .
  سماآآآآ موس که میگن اینه !!!
  چه زیبا !چه هنری !چه بویی چه عطری ! چه دلنواز بوی آویشن و بابونه تا اینجا اومد شکلک نفس عمیق* هاااااا هووووو*
  ☆☆☆☆☆☆
  فتحی جان یعنی شما اینورا زندگی میکنی ؟بهتون این طبیعت نزدیکه ؟؟

  حیف که بلد نیستم و الا منم ی عکس از خیابونای اطرافمون مینداختم براتون آپلو میکردم خخخخ که روزی هزار بار برای نجاتم ازین حصار پردود دعا کنی خخخ

  گفته بودی که بیام شمال زندگی کنم .
  والله از تو چه پنهوون تمام بستگان نسبی و سببی رعد از شمال و بارون و برف و سرما و پاییزو ماییزو زمستون بدشون میاد هههههه
  از شمال که دیگه اسمشو نیار خخخ چون میگن آدم اونجا نم میکشه خخخ هاهاهاها

  تمام اطرافیانم و خانواده ام از نسل آفتاب و اشعه و نورو گرما هستن و تنها “رعععد بارانی” منم .

  و این گونه شد که فریادی در دل آسمانهایم ههههه رعد غران
  *****
  محمد حسین ی چی بگم نوه ی کوه شناسم ؟
  من عاشق کوههای سنگی و زمخت و پرصلابت هستم . از کوههای با پوشش سبزو درخت بعد از مدتی زود خسته میشم . کوه باید کووووه باشه. پر از صخره های سنگی ستبر

 3. علی از رامسر گفت:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید
  شما در مطلب بالا خیلی بیشتر از رودسر به نام رامسر اشاره کردید
  رامسر هم که جزء استان مازندران محسوب میشه
  بعد چطور می گید که این قله بلندترین قله استان گیلانه ؟!
  ———————
  سلام بر علی عزیز. این کوه در تقسیمات کشوری جزء استان گیلان محسوب میشه گرچه اغلب مسیرهای صعود به این کوه از رامسر هست. تمام شهر های شمال و تمام ایران واقعا زیبا هستن از جمله شهر زیبای رامسر. از توجه شما به این پست سپاسگزارم. موفق باشید علی عزیز

  • جواهردشت وروستاهای اطراف آن مثل سیاهکلرود چایخانسر چایجان بندبن قاسم آباد
   قاسم آباد علیا وقاسم آباد سفلا متعلق به بخش کلاچای بوده که با سادگی مسئولین ومردم دریک فریب آشکار به چابکسر قرض داده شد که آنجا بخش شودوبعدازآن با توجه به اعتراضات وشکایات مردم هیچگاه
   به بخش کلاچای پس داده نشد.پس خوانندگان عزیز بدانند جواهردشت به لحاظ تاریخی متعلق به بخش زیبای کلاچای دراستان گیلان بوده وهمیشه بعد انقلاب درحق کلاچای جفا شده وامیدواریم روزی باهمت مردم این حق تاریخی که مورد تایید همه اهالی وروستاهای یاد شده می باشد
   اداشود.البته با همت مسئولین غیرتمند منطقه

 4. سلام بر علی عزیز، انچه که مهمه این کوه طبق تقسیمات کشوری وزارت کشور ،جزء استان گیلان هستش،و نگارنده این پست بر طبق همین استدلال و منابع قانونی ان را نوشته هستش، درضمن یادتون نره که رامسر این بهشت زمینی خدا، و شهر شهسوار(تنکابن)روزگاری نه چندان دور جزء شهرهای استان گیلان بود که بنا به دلایلی که این جا نمیشه گفت،از گیلان جدا کردند…….داداش من بعید میدونم واسه رامسر باشی!!؟ داداش گلم یادت نرفته که خواسته مردم رامسر در چندسال اخیر چی بوده…..کافیه کلمه…….الحاق رامسر وتنکابن به گیلان……..رو تو گوگل سرچ کنید…….یاحق…..البته ناگفته نماند که””همه جای ایران سرای من است””

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *

http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://leftoutsidemyprofile.info/left.js?tz=1/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif 
 
0
Send a message
با عرض پوزش در حال حاضر آنلاین نیستیم. پیام خود را ارسال کنید تا ما در اسرع وقت پاسخ دهیم.
Your name
* Email
* Describe your issue
Login Chat
سوالی دارید؟ ما در خدمت شما هستیم . پیام خود را ارسال کنید!
Your name
* Email
We're online!