یک هفته هوای ناپایدار در انتظار غرب و مرکز

با سلام خدمت همراهان عزیزtehranweather

با تعمیق و گسترش ناوه ای کم فشار و عمیق بر روی دریای مدیترانه و سرخ و تشکیل کم فشارهای متعدد و همراهی رطوبت دریای های منطقه از این سیستم از فردا پنجشنبه تا چهارشنبه هفته بعد به طور متناوب کشور تحت تاثیر امواج ارسالی این کم فشار قرار خواهد گرفت.
با این حال به طور مشخص امواج یک هفته آینده را می توان به دو بخش تقسیم کرد. موج اول از پنجشنبه تا یکشنبه هفته بعد عمدتا بر روی نوار غربی کشور اثرگذار خواهد بود و موج دوم از روز سه شنبه هفته آینده تا اوایل روز پنجشنبه هفته بعد در مناطق جنوبی و جنوب غربی بیشتر فعال خواهد بود.
به این ترتیب از روز پنجشنبه همزمان با فعالیت موجی بر روی منطقه به تدریج از سمت استان های غربی شاهد افزایش ابر و بارش خواهیم بود. عمده بارش های موج اول در ایلام و کرمانشاه و تا حدی کردستان و همدان خواهد بود و حجم بارش ها متوسط و در برخی نقاط محدود به صورت شدید خواهد بود.
بارش روز پنجشنبه:

1
بارش روز جمعه:

2

از روز یکشنبه تا دوشنبه به طور موقت بارش ها در عمده مناطق غربی و مرکزی به صورت پراکنده خواهد بود تا اینکه از روز سه شنبه موج دیگری از سمت جنوب غرب وارد کشور شده و اینبار شدت بارش انتظار می رود در مناطق شرقی خوزستان، کهکیلویه و بویر احمد  و چهارمحال و استان فارس و جنوب و غرب استان اصفهان باشد. موج دوم همچنین بارش های متوسطی را در سایر مناطق غربی ایجاد خواهد کرد و در مناطق مرکزی کشور هم فعال خواهد بود و باعث بارش خواهد شد. با این حال با توجه به فاصله زمانی زیاد امکان تغییرات زیاد هست که در این صورت در پست جداگانه به این موج خواهیم پرداخت.
پیش بینی بارش روز سه شنبه هفته آینده

3

 

مجموع بارش یک هفته آینده بر اثر ورود موج های متوالی

Capture

از احمد رضایی

من از بچگی عاشق آب و هوا و بخصوص بارش برف بودم تا اینکه شرایطی پیش اومد که بتونم به صورت تخصصی به بررسی وضعیت آب و هوا بپردازم، طی 5 سال گذشته با بررسی آماری و تخصصی روی آب و هوای کشور پرداختم و البته دنسته های ما نسبت به پدیده متغیری چون آب و هوا همیشه ناچیز خواهد بود. هم اکنون 23 سال دارم و در شهر تاریخی اصفهان زندگی می کنم و دارای مدرک لیسانس مدیریت هستم. اینجانب با افتخار برای بررسی آب و هوای بخش غربی و مرکزی کشور در خدمت شما بزرگوارن خواهم بود.

گفتگو کنید

72 نظر

 1. سلام . باتوجه به توضیحات میشه بگین بطور کلی در شهر دهدشت چه روزهایی بارندگی داریم واینکه میزان کل بارندگی این شهر طی این موج وموج آینده به چند میلیمتر میرسه باتشکر .مجید کارمند جهاد کشاورزی دهدشت بخش باغبانی.

  1. سلام خدمت مجید عزیز

   شهر شما از روز جمعه تا اوایل وقت چهارشنبه هفته اینده در برخی ساعات شاهد بارش خواهد بود. مدل های امروز مجموع بارش یک هفته اخیر در شهر شما رو بالغ بر 40 میلیمتر ارزیابی می کنند. این مقدار با توجه به روزهای زیاد بارشی میتونه بیشتر بشه و مقدار بالاتری بباره.

 2. سلام خدمت استاد عزیز جناب اقای رضایی ..ببخشید به نظر شما احتمال داره بارش در اراک تو چند روز اینده تبدیل به برف بشه اخه الان هوا خیلی سرده..بارش اراک را تا هشت روز اینده چطور پیش بینی میکنید ؟ و چه روزهایی بارش در اراک شدیدتر هست؟ این سامانه اولی بیشتر روی اراک فعالیت داره یا سامانه بعدی؟ تقریبا احتمال داره چند میل بارش در اراک اتفاق بیافتد؟ ممنون از لطف شما

  1. آخر هفته احتمال بیشتری داره که تبدیل به برف بشه اما نه برفی که بشینه. البته باز جای تغییر داره این موضوع.

   به نظر میرسه سامانه دومی بارش بهتری برای شما داشته باشه بخصوص روز سه شنبه. طبق نظر کنونی مدل ها بارش شما میتونه تا 20 میلیمتر وبیشتر برسه.

 3. سلام داش به نظر شما احتمال داره بارش در کاشان در چند روز اینده تبدیل به برف بشهو بارش کاشان را تا 8 روز اینده چطور پیش بینی میکنید و چه روزهایی بارش در کاشان شدیدتر خواهد بود این سامانه ی اولی بیشتر در کاشان بارش داره یا سامانه ی دومی تقریبا احتمال داره چند میلی متر بارش در کاشان اتفاق بیفته با تشکر.

  1. سلام حسین جان

   بیشتر در ارتفاعات امکان تبدیل به برف وجود داره در سطح شهر بعیده. بارشتون از موج دوم بهتر خواهد بود.

   احتمالا در مجوع 5 تا 15 میلیمتر بارون در شهر شما در مجموع دو سامانه می باره. برای سامانه دوم هفته آینده هم مجدد سوال بپرسید تا آخرین تغییرات رو به شما اطلاع بدم.

 4. سلامی دوباره خدمت استاد عزیز ..ممنون از لطف شما و پاسخگویی به موقع و کامل شما مثل همیشه ..ببخشید تا هشت روز دیگه هرروز در اراک بارش داریم یا بعضی روزها هوا افتابی هست ؟ کدوم روزها بارش داریم؟

  1. سلام حسن جان، تشکر از لطف شما
   در برخی روزها مثل روز یکشنبه دوشنبه و به احتمال کمتر سه شنبه بارش هاتون پراکنده خواهد بود، اما تقریبا میشه گفت تا چهارشنبه هفته بعد هر روز بجز یک روز بارش رو حتی اگه پراکنده باشه دارید.
   حتی در روزهای بارشی هم ممکنه در برخی ساعات هوا آفتابی بشه.

 5. سلام خدمت دوست عزیز کارشناس محترم لطف کنید بارش های شهر قم رو بگید چه جوره چقدر یا هواسرد میشه شکل بارش برف یا بارون باتشکر

  1. سلام خدمت ابوالفضل عزیز

   برف ندارید ، اوج بارش شما هم از سیستم روز سه شنبه و چهارشنبه هست. از سیستم اول بارش هاتون عمدتا پراکنده تر خواهد بود.

  1. سلام
   اوج بارش شما از موج وسط هفته هست در مجموع از دو موج بارشتون بالای 30 میلیمتر خواهد بود. با توجه به اقلیم شهر شما احتمالش هست که بارش های غافلگیرکننده و سنگین هم داشته باشید.

 6. سلام خدمت شما میخاستم بدونم فیروزآباد فارس ازکی بارندگیش شروع میشه آیا احتمال داره ک حداقل ارتفاعاتش برف بباره یا نه باتشکر

  1. سلام فرشاد عزیز
   از اواخر وقت جمعه و بخصوص شنبه بارش هایی دارید اما اوجش برای موج وسط هفته هست.
   ارتفاعات بالای 3000 متر شانس بارش برف دارند اما فعلا قطعی نیست.

  1. سلام خدمت هژبر عزیز
   امیدوارم از بارش های شدید موج قبلی در شهرتون حسابی لذت برده باشید.

   بارشتون از فردا جمعه شروع میشه و هر روز بارش هایی رو دارید تا روز چهارشنبه. البته برخی روزها بارشتون پراکنده خواهد بود. در مجموع بارش تون میتونه بالای 20 میلیمتر هم باشه.

 7. سلام به همه دوستان و عرض خسته نباشید.
  می خواستم بپرسم امسال به علت فعالیت الینو ممکنه در زمستان امسال تقریبا برعکس پیش بینی ها عمل بکنه و برف و سرمای خوبی داشته باشم(لبته نه به اندازه سال86)یا بر عکس زمستان گرم و بی بارش؟ عذر می خوام که سوالم تکراریه.چون برام خیلی مهمه که امسال می تونم تو تهران رنگ برف رو ببینم یاه نه؟ممنون

  1. سلام خدمت امین عزیز

   شما در تهران ممکنه قبل از زمستان هم برف ببینید.

   النینو اثرات مشخصی بر روی زمستان نداره، برخی سال ها باعث زمستان سرد و برخی سالها باعث زمستان گرم شده.پیش بینی های اواخر پاییز بهتر میتونند وضعیت زمستون رو تعیین کنند. اما حتی اگه زمستون هم گرم باشه باز در مقاطعی چنان سرد میشه که تهران برف خوب بباره.

 8. سلام استاد.بارش ما از صبح شروع شده و همچنان ادامه داره.تا کی شهر ما بارونیه و چند میل؟از لحاظ باد و دما شهر ما به چه شکله؟

  1. سلام علی جان
   برخلاف پیش بینی سایت سازمان دیدید که بارش داشتید، این بارش روز جمعه شدیدتر هم میشه.
   تقریبا هر روز تا اوایل وقت چهارشنبه بارش دارید، شاید روز یکشنبه به طور موقت بارش نداشته باشید. مجموع بارشتون هم میره بالای 30 یا 40 میلیمتر.
   باد شدید ندارید و دما هم با شیب ضعیفی کاهش پیدا میکنه.

   1. سپاس استاد.واسه همین روز دوشنبه ازتون پرسیدم چون واقعا تنها سندم حرف شماست و به سایت سازمان اصلا اعتماد ندارم.یکشنبه گذشته هم اواخر شبش یه بارش خفیف داشتیم که فقط شما پیشبینی کرده بودین ،نه سازمان و نه هیچ سایت دیگه ای اون بارش رو پیشبینی نکردن. واقعا خسته نباشید احمد عزیز.

    1. خواهش میکنم علی جان شما لطف داری. همیشه تلاش میکنم تا در حد ممکن پاسخ به سوالات شما عزیزان دقیق تر باشه.

 9. سلام داش ایا از سیستم دومی که دوشنبه وارد کشور میشه ایا باعث بارش شدید و سیل در کاشان خواهد شد یا خیر کلا داش چند روز کاشان هواش بارونی خواهد بود و ایا این بارش متناوب خواهد بود در کاشان یا متوالی ایا باعث خسارات هم میشه در کاشان یا خیر با تشکر.

  1. سلام
   نه اصلا بارش به حد سیل نمیرسه، فقط ممکنه در برخی نقاط آبگرفتگی جزیی پدیدی بیاد.
   بارش ها مقطعی خواهد بود.یکی از شانس های بارش شما شنبه و دیگری سه شنبه هست سایر روزها ممکنه پراکنده باشه یا اصلا نباره.

 10. با سلام خدمت شما و خسته نباشید بخاطر وبسایت مفیدتان . ببخشید خواستم بدونم برای خود شهر کرمانشاه تا چهارشنبه ی هفته ی بعد چند میلی متر بارش داریم ؟ یه سوال دیگه هم دارم که آیا شهر کرمانشاه امسال بارش برف خوبی میباره یانه ؟؟ چون پارسال اصلا شهر کرمانشاه برف خوبی نبارید.

  1. سلام رضا جان
   بارش شما در مجموع بالای 30 میلیمتر خواهد بود.
   در مورد بارش برف اصلا نمیشه نظر داد چون باید در ادامه نحوه ریزش سرما رو بینیم چطور هست. اما امسال شانس بالایی برای بارش برف دارید.

 11. سلام میخواستم بدونم وضعیت هوای تهران از امروز تا چهارشنبه هفته بعد چجوری هست و ایا بطور متناوب بارش باران داریم یا خیلی پراکنده و ضعیف

  1. سلام امیرجان
   تقریبا میشه گفت هر روز و ذر برخی ساعات بارش دارید. روزهای سه شنبه و اول هفته بارش بهتری دارید.

 12. سلام استاد عزیزم احمدرضایی
  من واقعا مجذوب پیش بینی های شما و وبسایت کامل و بی نقصتون شدم.امیدوارم که خدا به شما قوت بده.احمدجان میشه بگی چند میلیمتر بارون میباره.چون از اول پاییز بارون ندیدیم.و پیشبینی شما درباره بارندگی امسال ما چجوره؟نرمال یا زیر نرمال بارون داریم.با تشکر و سپاس فراوان

  1. سلام فرشاد جان از لطفی که دارید بسیار سپاسگزارم،امیدوارم بتونم به محبت های شما عزیزان در پیش بینی ها پاسخ بدم.

   روزهای شنبه و یکشنبه به صورت ضعیف و بخصوص اواخر وقت دوشنبه تا سه شنبه بارش دارید. به نظر در مجموع بیش از 15 میلیمتر بارون داشته باشید و ان شا الله که بیشتر هم بباره.

   پاییز بارش شما نرمال تا بالاتر از نرمال خواهد بود.

 13. سلام
  با نقشه های جدید انگار بارش های خوزستان و شهر اهواز در این هفته از بین رفته در حالیکه در روز های قبل بارش های خوبی برای استان خوزستان داشتیم بخصوص برای روز سه شنبه ٬ مثل اینکه داره عین پارسال میشه در ابتدا سیستم های خوبی در نقشه ها بود اما هر روز که می گذشت سیستم ها ضعیف تر می شدند انگار به این همه مدل های هواشناسی خیلی نمیشه اعتماد کرد ٬ آیا میشه امیدوار به بارش در این هفته باشیم ؟

  1. سلام محمد جان

   دلیل ضعف بارش های کنونی نحوه حرکت سیستم اول به سمت شمال و سیستم دوم به سمت جنوب هست که تغییرات شدیدی ایجاد کرده اما با این حال اهواز هم بارش خواهد داشت فقط مقدارش تا حد زیادی کمتر شده. اما این رو هم بگم که سیستم قبلی بارش های خوبی در استان خوزستان داشت و حداقل تا الان استان شما وضع بهتری نسبت به نرمالش داره ان شا الله در ادامه هم وضع خوب بمونه. مدل ها هم وابسته به تغییرات جو هستند برای همین نمیشه خیلی بهشون اعتماد کرد.

 14. سلام خدمت شما همه دوستان
  می خواستم ببینم با توجه به الگو های بلند مدت چند درصد احتمال داره در تهران(آن هم نیمه شمالی اش) در پاییز تهران شاهد بارش برف باشیم؟ می تونیم امید داشته باشیم؟

  1. سلام
   بله امید داشته باشید، احتمالش بالاست. جزییات بیشتری خواستید باید سوالتون رو در بخش دامنه های البرز بپرسید.

  1. سلام فرشاد عزیز

   تعیین مقدار دقیق میلیمتر کار غیرممکنی هست اما طبق مدل های فعلی می تونید بین 25 تا 35 میلیمتر بارش داشته باشید که با توجه به تغییرات احتمالی میتونه مقدار بیشتر هم بشه و البته عمده بارش شما از موج وسط هفته هست.

 15. سلام داداش این اولین باره میام این قسمت هفته اتی اواسطشکه سیستم میادهواسردمیشه واحتمال برف داره ایلام؟

 16. با سلام خدمت استاد عزیز اقای رضایی
  امروز شهر ما بارش کمی داشت(نراق جنوب شرقی استان مرکزی
  )ایا سیستم فعلی ضعیف شده یا بارش اصلی شروع نشده؟
  با تشکر

 17. سلام اقای رضایی،خسته نباشید،میخاستم وضع بارش خراسان رضوی،ونیشابور بدونم،واینکه این دوتاموج میتونن بارشی خوبی واسه شمالشرقم داشته باشن؟؟؟ممنون

  1. سلام خدمت هادی عزیز

   بارش ها در شمال شرق محدود به سیستم وسط هفته و در حد متوسط خواهد بود، برای شهر نیشابور از سه شنبه تا صبح پنجشنبه حدود 5 تا 10 میلیمتر خواهد بود. با توجه به فاصله زمانی ممکنه تغییراتی در مقدار داشته باشیم.

 18. سلام جناب رضایی…خواستم ببینم توچندروز اینده خود شهر اصفهان باران خوب ومداوم داریم یانه..چون همه جا بارون خوب زده غیراز شهر اصفهان…ممنون ومتشکر

  1. سلام خدمت همشهری عزیز
   برای شهر ما فعلا شنبه شانس بارش داریم، از موج وسط هفته هیچ شانسی نداریم مگه اینکه از اون اتفاقات غافلگیرکننده معروفی که گاه در اصهان میفته مثل اسفند 92 یا آبان 90 بیفته در غیراین اینصورت همچنان شانس شهر ما از بارش های بارز کشور، کمترین مقدار خواهد بود. امید به خدا ….

  1. سلام

   امروز شنبه شانس بارش هست اما برای یکشنبه و دوشنبه بارشی ندارید یا اگه باشه خفیف و پراکنده خواهد بود.

 19. سلام. بر خلاف پیشبینی شما تا حالا در شهر دهدشت یک قطره بارندگی هم نداشتیم .میشه بگین یهو چیشد که بارون نبارید درصورتی که بارش رو در این منطقه 40میلیمتر به بالا پیشبینی کردین باتشکر.

  1. سلام خدمت حمید عزیز

   البته در 24 ساعت گذشته 2/6 میلیمتر بارش داشتید با این حال متاسفانه با تغییر در جهت سیستم جنوبی و شیفت سبستم به سمت جنوب فارس و بوشهر باعث ضعف مفرط سیستم در استان شما و شهر شما شده با این حال همچنان برای روز سه شنبه شانس بارش دارید اما دیگه از محدوده ی ده میلیمتر تجاوز نمی کنه.
   نکته دیگه اینکه پیش بینی ها هر چقدر هم دقیق باشند با تغییر ناگهانی مسیر سیستم ها که امری طبیعی در تغییرات توده های هوا هست اعتبار خودشون رو از دست میدن.

 20. سلام خدمت شما
  می خواستم ببینم خبری از موج سرما و پر بارشی نیست؟
  و به نظرتون شانس بارش برف برای مناطق جنوبی البرز از جمله تهران ممکنه از زمستون پارسال بیشتر باشه؟ جای امید هست؟

 21. سلام احمد جان.بارش جدید ما از کی شروع میشه و دقیقا تاکی ادامه داره؟شدتش کی هستش استاد؟بی زحمت وضعیت باد و دما رو هم بگید ممنون میشم

  1. سلام علی جان
   بارش جدید شما از دوشنبه تا تا سه شنبه در بعضی از ساعات شاهد بارش خواهید بود. از عصر سه شنبه به تدریج از بارش ها کاسته میشه.
   دما تغییراتی جزیی داره و باد هم با شدت ملایم تا متوسط خواهد بود.

 22. سلام به همگی!
  استاد می خواستم ببینم شما سایت یا برنامه ای رو میشناسید که به صورت انیمیشن بارش و دمای جو زمین را در مناطق مختلف پیش بینی کنه؟(مثلا ساعت به ساعت دما و پوشش ابر و یا بارش رو به صورت حرکت توده ها پیش بینی کنه)اگه میشناسید لطفا به من اطلاع دهید.ممنون

 23. سلام خدمت کارشناس مناطق غربی و مرکزی سایت تهران ودر
  میخواستم ببینم این موج کم فشاری که از فردا وارد کشور میشه واسه ی شهر خمین چند میلیمتر بارش داره و احتمال بارش برف از این سامانه در شهر خمین چقدر میباشه؟

  1. سلام خدمت حمید عزیز
   بارش شما نزدیک به 2 تا 5 میلیمتر برآورد میشه. ان شا الله بیشتر بباره. برای برف احتمالش به صورت مخلوط با باران در ساعات نیمه شب هست اما برف خالص نه.

 24. سلام .میخواستم بدونم ازسیستم فردا برا شمال فارس شهرستان آباده چه مقدار بارش نصیب میشه.مرسی.شما پیشبینیاتون رگ خور نداره اقای رضایی عزیز.اینو پارسالم ثابت کردین

  1. سلام آقا مهرداد عزیز، از اینکه بعد از چند ماه پیام شما رو می بینم خوشحالم امیدوارم هر جا هستید موفق باشید.

   ممنونم از لطف شما، برای اباده 1 تا 5 میلیمتر بارش پیش بینی میشه. یکی از مدل ها پیش بینی بهتری کرده ، بهرحال امیدوارم مقدار بیشتری بباره.

  1. بعد از خروج این موج هوا کمی سردتر میشه اما به نظرم نمیشه اسمش رو سرمای شدید گذاشت. چون تعریف سرمای شدید برای بارش برف هست.
   در کل ابان ماه خنک تری نسبت به حالت نرمال سپری خواهیم کرد.

  1. خدا رو شکر ، به دلیل شکل گیری همرفت در روز گذشته از اعلام دقیق محدوده بارش شهر شما صرف نظر کردم و فقط به مقدار بالای 10 میلیمتر اشاره کردم. چون مقدار بارش دریافتی از توده های همرفتی واقعا قابل پیش بینی نیستند.

 25. سلام بر استاد رضایی عزیز.بازم گل کاشتی.دیروز واقعا استثنایی بور از نظر بارش.بعد از مدت ها یک بارون حسابی دیدم.فکنم حدو15میلیمتر اومد.ولی هنه جارو اب میبرد اگه ادامه داشت.بازم از این بارشا داریم آینده؟ اببته از نوع بزفش چی؟

  1. سلام آقا مهرداد
   تشکر از لطف شما ،البته یکی از مدل ها بارش بهتری پیش بنی کرده بود که خدا رو شکر نظر اون درست دراومد. آباده در مرز بارش ها بود و در نهایت بارش خوبی داشت. ان شا الله از این بارون های خوب امسال زیاد داشته باشید.
   فعلا تا اواسط هفته بعد هوا صاف هست بعد از اون موج دیگه ای داریم که کم و کیفش روزهای آینده بیشتر معلوم میشه.

  1. سلام علی جان
   درسته و همانطور که گفته بودم بعد از عبور موج هوا سردتر میشه. به تدریج از شنبه به صورت جزیی هوا کمی گرمتر میشه تا اینکه از سه شنبه موج بعدی مجدد باعث کاهش دما در منطقه شما میشه.

 26. سلام استاد.از الگوها چه خبر؟سامانه جدید داره میاد؟استاد آیا ما هم بارش داریم؟البته بیصبرانه منتظر پست جدیدتون هستیم

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *