ارتباط با مدیریت وب سایت : 09365351958 (سوالات مرتبط با هواشناسی پاسخ داده نمی شود)

آخرین اخبار : 

افزايش ۵۰ درجه‌اي دماي قطب شمال

در حالت طبيعي در روزهاي پاياني سال ميلادي دماي قطب شمال بايد به کمترين دماي زمستاني برسد. به طور معمول دماي قطب شمال در چنين روزهايي بايد بين منفي ۳۰ تا منفي ۴۰ درجه سانتي‌گراد باشد. اما در حال حاضر دما در قطب شمال ۲ تا ۴ درجه بالاتر از صفر است.

حتي در روزهاي پاياني سال (۳۰ و ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۵) ممکن است دما در قطب شمال رکورد شکسته و از دماي جنوب کاليفرنيا نيز بيشتر شود.

کارشناسان اداره ملي اقيانوسي و جوي آمريکا (NOAA) مي‌گويند، در چند روز آينده دماي قطب شمال مي‌تواند ۵۰ درجه بيش از حد طبيعي خود شود.

مدل پيش‌يابي جهاني اين اداره از حرکت توفاني يک جبهه هواي چندصد کيلومتري در ايسلند خبر داده است.

اين تندباد زمستاني که دو منطقه کم‌فشار آن را همراهي مي‌کند و از شمال اقيانوس اطلس آغاز مي‌شود با خود توده‌اي بزرگ از هواي گرم مناطق گرمسيري را به قطب شمال مي‌رساند. تندبادهاي زمستاني در مناطق شمالي طبيعي‌اند، اما نه با اين ابعاد.

در روز چهارشنبه (۳۰ دسامبر/ ۹ دي) ممکن است فشار هوا در تندباد يادشده به مرز بي‌سابقه ۹۲۰ ميلي‌بار برسد.

براي قياس بد نيست يادآوري شود که فشار هوا در توفان سندي آمريکا به ۹۴۰ ميلي‌بار رسيده بود.

سازمان‌هاي هواشناسي به افزايش احتمالي سرعت تندباد يادشده اشاره کرده و به دريانوردان هشدار داده‌اند که بهتر است اين منطقه را دور بزنند. ارتفاع امواج در شمال اقيانوس اطلس ممکن است به ۱۵ متر برسد.

علت اين ناهنجاري آب و هوايي هنوز روشن نيست. برخي زمين‌گرمايي را عامل دانسته و برخي به پديده ال نينو اشاره مي‌کنند.

ال نينو که از چرخه‌هاي شناخته‌شده آب و هوايي در جهان است هر چند سال يک بار و زماني رخ مي‌دهد که آب‌هاي قطبي در اقيانوس آرام در بخش آمريکاي جنوبي گرم‌تر از حد معمول شود. هواي گرم برخاسته از اين ‌آب‌ها مي‌تواند مسير بادها را تغيير داده و اوضاع جوي غير عادي به‌وجود بياورد.

روزنامه آمريکايي «واشنگتن پست» از «انفجار» احتمالي «توفاني عظيم» در روز چهارشنبه (۳۰ دسامبر) بر فراز ايسلند خبر داده است.

در اين صورت بريتانيا شاهد بارش باران‌هاي بيشتر خواهد بود و دماي هوا در شمال کانادا و سيبري ممکن است ۲۰ درجه بيشتر از حد معمول شود.

توليد گازهاي گلخانه‌اي موجب افزايش دماي بي‌سابقه کره زمين و برهم خوردن تعادل دمايي شده است. اين اتفاقات زنجيره‌اي در نهايت منجر به بروز پديده ال نينو شده است.

 

۱۱ نفر این پست را پسندیدند.

, ,

ارتباط با مدیریت وب سایت : 09365351958 (سوالات مرتبط با هواشناسی پاسخ داده نمی شود)


  1. رضا گفت:

    تاثيري بر ايران و منطقه شمالشرق دارد؟؟؟؟

  2. محمد گفت:

    سلام آقا این اتفاق تو مشهدم مثل اینکه تاثیر داره آخه به طور بی سابقه ای هوای مشهد گرم شده اونم حدود دوهفته ادامه داشته و نقشه ها هم کر ۱۰روز آینده گرما رو نشون میدن مشهدی که یکی از سردترین شهرهای ایران تو دی ماه بوده سال های پیش دماتا منفی ۲۰درجه میرسید اما امسال حدود۴۰درجه گرم ترشده واقعان عجیبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *