پیش بینی وضعیت جوی مناطق شمالی کشور طی روز های آینده

به نام خداوند بزرگ و بلند مرتبه ! سلام …

با تقویت جرایانات سرد و بارشزا بر روی سواحل شمالی کشور از روز دوشنبه کم کم شرایط برای بارش شدید باران کاهش دما وزش باد فراهم میشه ! که میزان بارش باران ( در گیلان بین 50 الی 170 میلی متر ، مازندران 20 الی 90 میلی متر یا بیشتر در گلستان بین 10 الی 70 میلی متر ) پیش بینی میشه که موجب آبگرفتگی معابر عمومی در استان گیلان و با احتمال کمتر در مازندران و گلستان میشه شدت بارش برای سواحل و مناطق جلگه این سه استان هستش و هسته بارش برای استان گیلان بخصوص خط ساحل گیلان و مرکز گیلان پیش بینی میشه برای اطلاعات بیشتر اطلاعیه قبلی سایت رو بخونید !

 

moje barfi.gif

 

کاهش دما هم گفتیم بین 8 الی 14 درجه هستش و موجب بارش باران و برف و احتمال بارش برف در بعضی از ساعات مناطق غیر مستعد ( طی روز چهارشنبه )  می شه ! بارش طی روز سه شنبه در ارتفاعات و چهارشنبه در مناطق مستعد گیلان کلا به شکل برف هستش ….

همچنین وزش شدید باد رو داریم که سرعتش بین 8 الی 12 متر در ثانیه ( لب ساحل 15 تا 20 متر در ثانیه ) هم میرسه … این پدیده ها از دوشنبه 5 بهمن ( اواخر وقتش ) شروع شده و سه شنبه و چهارشنبه 6 و 7 بهمن به اوج خودش میرسه !

این سیستم کی به پایان میرسه » این سیستم بامداد یا صبح پنج شنبه از سمت غرب سواحل بتدریج ضعیف شده و کم کم طی همین روز از شرق سواحل خارج میشه و هوایی صاف و سرد جای موج رو میگیره …

هشدار جدی » توجه توجه »  1- به علت بارش شدید باران طی روز سه شنبه و چهارشنبه برای استان گیلان و غرب مازندران آبگرفتگی معابر عمومی رو خواهیم داشت ! و طی روزهای ذکر شده برای شرق مازندران و گلستان هم احتمال آبگرفتگی معابر عمومی دور از انتظار نیستش ! 2- به علت بارش شدید برف در ارتفاعات طی روز سه شنبه و چهارشنبه 6 و 7 بهمن و بارش برف در مناطق مستعد جلگه ی استان گیلان مثل رشت طی روز چهارشنبه 7 بهمن اختلال در تردد جاده ای رو خواهیم داشت خواهشا از تردد غیر ضروری جدا خود داری کنید . 3 – به علت وزش شدید باد شرایط برای هیچ گونه فعالیت دریایی مناسب نیست ، ارتفاعا موج دریا طی روزهای ذکر شده بین 1/5 الی 3 متر پیش بینی میشه ، با توجه به این هشدار ها ، بخش های مختلف اجرایی نظیر مدیریت بحران، مدیریت منابع آب و برق، شركت پخش فراورده هاي نفتي ،‌ منابع طبیعی ، جهاد کشاورزی، سازمان راهداری، سازمان بنادر و کشتی رانی، مدیریت حمل و نقل، پلیس راه و راهور و شهرداری ها و … ، تمهیدات لازم را به عمل آورند. در پایین تجمع بارش باران و برف رو به ترتیب در دو الگوی GFS و ECMWF رو مشاهده میکنید …

 

Snap36.png

 

Snap48.png

 

Snap35.png

 

Snap34.png

 

در بالا توضیحات کلی رو دادم به شما ، دیگه بیشتر از این نیستش ! همیناست دیگه … ! اما بریم وارد جزئیات بارش برف بشیم ! کی برف شروع میشه کجاها برف میاد ! من استان به استان و شهر به شهر نام میبرم و توضیح میدم ! ( بر اساس ایستگاها )

استان گلستان » خب استان گلستان در شرقیترین قسمت سواحل قرار داره و این موج یه موج بسیار سرد و بارشزایی هستش که بیشتر رو غرب سواحل تاثیر میزاره برای همین خب در این استان کمی ضعیف کار میکنه ! اما باز هم خیلی خوبه ها این موج برای گلستان ، تا جایی که صبح پنج شنبه 8 بهمن 1394 در شهر گرگان برف باریدن میگیره …. بریم به استان گلستان و شهر به شهر نام ببریم ببینیم چی میشه ! سه شنبه کل مناطق استان گلستان بارش باران داره که در بعضی از ساعات شدید هستش و موجب آبگرفتگی معابر عمومی میشه ! طی همین روز بارش در ارتفاعات استان گلستان به شکل برف هستش ! اما طی روز چهارشنبه برای اکثر مناطق استان احتمال بارش برف و باران رو داریم که طی چهارشنبه شبش و بامداد و صبح پنج شنبه برای گرگان بارش برف و برای مراوه تپه ، مینودشت ، کلاله ، گنبد کاووس ، علی آباد برف و باران و در بعضی از ساعات احتمال بارش برف رو پیش بینی میکنیم ! در باقی مناطق بندری مثل گز ، اینچه برون و ترکمن طی همون زمان ذکر شده یعنی چهارشنبه شبش و صبح پنج شنبه بارش باران و احتمال بارش مخلوط باران و برف رو پیش بینی میکنیم ! بارش برف فقط در شهر گرگان و مناطق نزدیک به دامنه میتونه رو زمین بشینه ! ارتفاع برف پایینتر از 5 سانت پیش بینی میشه ، حالا دیگه کمی اینورتر اونورتر به ما ربطی نداره : ) چون پیش بینی میشه و اسم پیش بینی روش هست …

 

استان مازندران » خدایی درگیری داریم ما با استان مازندران : )) استان مازندران “شرقش” » طی روز سه شنبه بارش شدید باران رو خواهند داشت و بارش در ارتفاعات به شکل برف خواهد بود ! اما طی روز چهارشنبه ( شبش ) و ( بامداد و صبح ) پنج شنبه در بعضی از مناطق ساری ، آمل ، قائمشهر و گلوگاه احتمال بارش برف وجود داره ولی برف و باران مخلوط رو حتما خواهند داشت دیگه بستگی به فعالیت موج داره که باید دید چطور اونجا خودشو نشون میده … برای بابلسر و بندر امیر آباد هم طی چهارشنبه شبش و بامداد و صبح پنج شنبه احتمال مخلوط باران و برف و یا تگرگ پیش بینی میشه !

بریم سراغ  غرب مازندران » سه شنبه بارش باران رو دارند که در بعضی از ساعات شدید هستش و ارتفاعاتشونم برفیه ، طی روز چهارشنبه الی بامداد و صبح پنج شنبه شرایط برای بارش مخلوط باران و برف و یا احتمالا در بعضی از ساعاتبرف برای نوشهر و رامسر ( کلیه ی مناطق غرب مازندران ) وجود داره . در الگوهای هواشناسی برای بعضی از مناطق استان مازندران تجمع برف بر روی زمین پیش بینی شده که ما فقط احتمال میدیم این اتفاق بیفته و بخاطر همین قضیه تجمع برفی برای این استان ( در جلگه و خط ساحلش ) پیش بینی نمیکنیم و به نظر گیلان فورکا اگر برفی بخواد بیاد که بتونه حتی در این مناطق بشینه حتی به سانت هم نمیکشه یا زیر 3 سانت هستش ، در کل برای مازندران فقط انتظار داریم در بعضی از مناطق ذکر شده در بعضی از ساعات احتمال بارش برف رو داشته باشیم !

اما بریم به سراغ گیل و دیلم ( گیلان ) » به به به به : )) بارش فوق رویایی برف در مناطق رشت لاهیجان آستارا شفت سیاهکل آستانه رضوانشهر رو طی روز چهارشنبه 7 بهمن 1394 خواهیم داشت ! روز سه شنبه ارتفاعات استان برفی هستش و طی همون روز بتدریج کم کم از سمت آستارا ( غرب گیلان ) شرایط برای تبدیل دانه های باران به برف فراهم میشه ! یعنی طی روز سه شنبه کم کم مناطق مستعدی مثل رشت لاهیجان آستارا آستانه سیاهکل و … برفی میشن ( دقت کنید کم کم طی روز سه شنبه ) برای برفی شدن عجله نکنید شاید در بعضی از مناطق سه شنبه ( شبش ) برف شروع بشه ! این بارش برف طی روز چهارشنبه در مناطق مستعد گیلان ادامه داره و بامداد پنج شنبه ضعیف شده و صبح پنج شنبه تموم میشه … برای مناطق غیر مستعدی مثل انزلی روز چهارشنبه برف و باران رو خواهیم داشت که احتمال داره در بعضی از ساعات طی همین روز در بعضی از ساعات برف بباره و جتی احتمالش هم وجود داره برف رو زمین هم بشینه ! ( در مورد انزلی چون بارشش شدید هستش اگر بخواد برف بباره میتونه تا 5 سانت یا بیشتر هم برف رو زمین بشینه ) البته پیش بینی اصلی ما برف و باران در انرلی هستش ولی احتمال بارش برف رو هم براشون طی روز چهارشنبه میدیم ! ( احتمال میدیم نه 100% ها ) نشد یقه ی ما رو نگیرند ! برای کیاشهر و رودسر هم طی روز سه شنبه احتمال برف و باران و همچنین طی روز چهارشنبه برف و باران رو خواهیم داشت که احتمال داره در بعضی از ساعات برف رو هم طی همون روز ببینند ( شرایط رودسر هم مثل غرب مازندران هستش ) و اما در لاهیجان آستارا تالش آستانه و رشت روز سه شنبه کم کم برف شروع میشه و چهارشنبه کلا این مناطق برفی هستش ، ارتفاع برف برای لاهیجان بین 15 الی 35 سانت برای آستارا بین 10 الی 30 سانت و تالش بین 5 الی 10 سانت و آستانه بین 15 الی 25 سانت و مناطق اطراف این شهرها پیش بینی میشه ( بیشتر یا کمتر شد این تجمع دیگه دست خداست و عملگرد موج ) شما مردم عزیز همیشه آماده باشید !

اما شهر باران های نقره ای ، شهر رشت » سه شنبه باراش شدید باران رو داره بتدریج کم کم تبدیل به باران و برف میشه و کم کم از سمت جنوب شهر بارش برف فراگیرتر میشه و کل روز چهارشنبه در کل شهر رشت بارش شدید برف رو داریم که موجب اختلال در تردد جاده های شهری این کلانشهر میشه .

بارش برف طی روز سه شنبه ( کم کم بتدریج ) در رشت شروع شده ( تورو خدا برای شروع برف عجله نکنید ) و روز چهارشنبه 7 بهمن این برف ادامه داره و چهارشنبه شبش و بامداد پنج شنبه ضعیف شده و صبح پنج شنبه 8 بهمن تموم میشه حدودا طرفای 36 الی 48 ساعت برف داریم که 12 ساعتش بسیار شدید هستش !  در مورد تجمع برف برای شهر رشت هم بگم که » در بعضی از مناطق بین 20 الی 30 سانت و برای بعضی از مناطق بین 30 تا 50 سانتی متر رو پیش بینی میکنیم ! برف در جنوب شهر زودتر شروع میشه ولی شدت برف در شمال شهر بیشتر به چشم میاد چون به هسته بارش نزدیکتره ! در کل اگر سانت برف کمی بالاتر یا پایینتر شد دیگه دست من پیش بینی کننده نیستش ، با خداست … توان بنده ی حقیر در همین حد بود ! موفق باشید …

گفتگو کنید

5 نظر

 1. سلام وخسته نباشید…شما دراین پست هیچ حرفی از جنوب استان گیلان یعنی شهرستان رودبار نزدید!؟چرا !!!!!؟؟ آیا برای شهر منجیل ورودبار درروز سه شنبه یا چهارشنبه بارش برف پیش بینی میکنید!؟

 2. سلام ممنون از پیش بینی تون برای استان گلستان
  در مورد بارش برف که گفتین فقط در گرگان میشینه
  باید بگم که مناطق شرقی گلستان, مینودشت و گنبد و کلاله و مراوه همیشه سردتر از گرگان و غرب استان بودن تو زمستان و گاهی شده شرق ده سانت برف داشتیم ولی گرگان بارون, چجوری میشه تو این موج پیش رو شرایط متفاوته ؟

 3. سلام ممنون از پیش بینی تون برای استان گلستان
  در مورد بارش برف که گفتین فقط در گرگان میشینه
  باید بگم که مناطق شرقی گلستان, مینودشت و گنبد و کلاله و مراوه همیشه سردتر از گرگان و غرب استان بودن تو زمستان و گاهی شده شرق ده سانت برف داشتیم ولی گرگان بارون, چجوری میشه تو این موج پیش رو شرایط متفاوته ؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *