چشم انداز آب و هوای کشور طی 14 روز آینده (نیمه اول اسفند 95)

طی فعالیت سامانه بارشی اخیر که طی روز های گذشته در سطح کشور فعال بوده ست وقوع بارش هایی را بر روی سواحل دریا خزر، شمال شرق، شرق، جنوب شرق ، نیمه جنوبی و برخی از مناطق مرکزی کشور  را خواهیم داشت. شدت بارش در طی هفت روز آینده منتهی به جمعه 6 اسفند 95 بر روی نواحی از جنوب شرق استان کرمان و نقاطی از  بخش های مرکزی سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود. بر روی نیمه غربی  و دامنه های زاگرس بارش قابل توجهی در طی 7 روزه آینده منتهی به جمعه 6 اسفند دیده نمی شود. با حاکمیت این شرایط از اوایل هفته نخست اسفند ماه 95 تا روزهای واپسین، هوای سرد و غالبا بدون بارشی را در بیشتر نواحی کشور خواهیم داشت، عبور امواج ضعیفی از روز سه شنبه و همچنین روزهای پایانی هفته نخست اسفند 95 از جنوب غرب و جنوب کشور موجب می گردد که همچنان شرایط برای بروز برخی از رگبارهای خفیف و گذرا در این نواحی کم و بیش فراهم باشد.

ریزش هوای سرد شمالی بر روی سطح فلات کشور طی هفته اول اسفند ماه 95 سبب می گردد که در کل کشور میانگین دمای هوا در طی 7 روز آینده کمتر از میزان مقادیر بلند مدت واقع گردد. بیشترین سطح نابهنجاری دمایی بر روی دامنه های البرز غربی و شمال زاگرس شمل استان زنجان، کردستان، مرکزی، همدان، قزوین و در خراسان رضوی در شمال شرق پیش بینی می شود.

با توجه به چشم اندازهای ترسیم شدن راجع به نحوه رفتار شاخص زیر فصلی حاره ای مادن جولیان (MJO) که در طی آن شاخص مذکور طی 5 الی 10 روز آینده در شاخص های 8 تا 1 خود واقع خواهد شد، شرایط برای سرکوب همرفت بر روی حوضه خلیج بنگال، آب های جنوب شرقی آسیا و در مقابل تقویت همرفت بر روی شمال آفریقا، دریا سرخ، شبه جزیره عربستان و فلات ایران مهیا خواهد بود. این وضعیت به طور بالقوه شرایط را برای تشکیل همرفت را بر روی حوضه دریا سرخ و فلات ایران مناسب نموده و شرایط انقال رطوبت به سمت کشور را مساعد نشان می دهد. این وضعیت مولفه اقیانوسی هند به همراه چشم انداز وجود یک ناوه فعال دیگر موج غربی بر روی حوضه دریا سرخ در لایه تراز میانی جو، ما را بیش از پیش برای از سر گیری بارش ها بار دیگر در نیمه جنوبی، شرق و مرکز کشور امیدوار نموده است.

 

نمودار ویلر پیش بینی شاخص MJO:

بنابر این میتوان انتظار داشت در طی هفته دوم اسفند ماه 95 نیز شرایط برای فعالیت موج جنوبی فراهم گردد و سبب تاثیر گذاری بر روی بخش هایی از جنوب، جنوب شرق و حتی نواحی از مرکز و شرق کشور گردد.

چشم انداز 7 روز آینده منتهی به جمعه 6 اسفند 95

چشم انداز بارش و دمای 8 الی 14 روز آینده  منتهی به جمعه 13 اسفند 95 

گفتگو کنید

9 نظر

 1. با سلام خدمت کارشناس محترم یعنی طبق این نقشه ها طی هفته دوم اسفند برای خوزستان هم ممکن بارش داشته باشه ؟

 2. سلام داداش ایا سطح شهر کاشان در دهه ی دوم اسفند 95 بارش برف خوبی خواهد داشت برادر یا خیر احتمال برف برای کاشان در ادامه ی زمستان 95 هست یا خیر احتمال برف زیاده یا کم با تشکر.

 3. سلام استاد..متاسفانه یاسوج بلاک شده و از سامانه اخیر بارش قابل توجه نداشتیم.اگر امکانش هست در خصوص چشم انداز بارش برا یاسوج در روزهای آتی توضیح بدین ممنون میشم

 4. سلام. بارشها در تمام مناطق کشور قابل توجه بود ولی در استان من یعنی چهارمحال و بختیاری با این وجود که هوا کاملا ابری بود ولی خبری از بارش نبود و این موضوع مردم شهرکرد را خیلی نگران کرده. چون همه استانها شاهد بارشهای خوبی بودن به جز شهرکرد. میخاستم بدونم در نیمه اول اسفند در چهارمحال بارندگی هست یا نه؟

 5. سلام. بارشها در تمام مناطق کشور قابل توجه بود ولی در استان من یعنی چهارمحال و بختیاری با این وجود که هوا کاملا ابری بود ولی خبری از بارش نبود و این موضوع مردم شهرکرد را خیلی نگران کرده. چون همه استانها شاهد بارشهای خوبی بودن به جز شهرکرد. میخاستم بدونم در نیمه اول اسفند در چهارمحال بارندگی هست یا نه؟

 6. سلام خسته نباشيد
  از سايت خوبتون ممنونم
  مي خواستم خواهش كنم بيشتر هميشه راجع به تهران صحبت كنيد، من كه هيچي دستگيرم نشد كه وضعيت آب و هوا چطور ميشه! الگوي دمايي درجه ١٧ درجه سانتي گراد رو براي هفته آينده نشون ميده! اينكه خيلي بده! در تهران بارش برف خواهيم داشت؟ سراسري كه نيومد كه اونم علتش افزايش جمعيت، ماشين، آلودگي، كنترل نكردن وضعيت غبار و تمام فعاليت هاي انساني و ماشيني كه هواي پايتخت را غير قابل تنفس كرده و حتي پديده هاي طبيعي هم جلوي اين آلودگي ها كم آورده اند!!! وگرنه چرا نبايد بياد؟! ان شاالله كه تغييرات اساسي در اين معضلات كه بسيار خطرناك براي جان ما و شما و همه مردم ميباشد و عمر طبيعت و هرچيزه زنده، ايجاد شود و شكر خدا را بكنيم و از پروردگار منان خواهشمند باشيم براي نزول بركت هاي آسماني اش كه از برف و باد و باران باشند كه هميشه راه گشاي مسير تنفس و حيات ما بوده اند ??
  از شما خواهش ميكنم هميشه يه قسمت راجع به تهران اختصاصي متن بنويسيد و واضح توضيح بدين لطفاً، راجع به برف تهران، باران، آلودگي، وزش باد و درجه هواي آن. اينطوري زحمت خودتونم كمتر ميشه كه دونه دونه نيان مردم بپرسم فلان منطقه تهران چطوريه وضعيتش :))
  يك دنيا ممنونم آقاي سرمدي ???

 7. سلام?? با سپاس از شما .
  می خواستم بدونم هوای تهران و کرج پنج شنبه ای که میاد چه جوریاس⛅☁⚡☔❄ کدومشو داریم?…

 8. سلام
  از لطف شما سپاس گذارم
  چشم انداز بارش در نیمه اول اسفند برای نیشابور چه گونه پیش بینی میشود
  میشه منتظر بارشهای خوب بود
  با سپاس

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *