وضعیت جوی تابستان 96 و 15 روز اول تیر ماه

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه همراهان گرامی وبسایت تهران ودر

در ابتدا لازم است به خاطر بروز نبودن وبسایت طی 2 ماه گذشته از همه شما عزیزان عذرخواهی کنیم

متاسفانه طی روز های گذشته به علت مشغله های کاری افتخار خدمت گزاری به شما عزیزان را در این پایگاه نداشته ایم اما امیدواریم از این پس پست های پیش بینی های روزانه، ماهانه و فصلی به طور مرتب در وبسایت منتشر شود.

در این پست به تحلیل و ارزیابی آخرین پیش بینی مدل های هواشناسی در خصوص وضعیت جوی فصل تابستان خواهیم پرداخت.

با توجه به آخرین خروجی مدل های Cfsv2 ، Jma ، Ecmwf طی 3 ماه تابستان (jul- sep) به طور میانگین شاهد ناهنجاری مثبت ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال در سطح منطقه خواهیم بود.

آنومالی میانگین ارتفاع تراز میانی جو طی 3 ماه تابستان از دید مدل Cfsv2

از طرفی طی  3 ماه جولای- سپتامبر ناهنجاری مثبت تابع جریان تراز 200 هکتوپاسکال بالاسویی نوار جنب حاره را نشان می دهد که به طور میانگین و بازه زمانی 90 روزه موجب افزایش پایداری جو و دمای هوا خواهد شد.

تابع جریان تراز 200 هکتوپاسکال طی 3 ماه تابستان

طی این مدت میانگین فشار سطح زمین در اکثر نقاط کشور پایین تر از نرمال بلند مدت خواهد بود که این امر گرم بودن نسبی دمای هوا به طور میانگین 90 روزه را نشان می دهد.

آنومالی میانگین فشار طی 3 ماه تابستان
آنومالی میانگین دمای کل تابستان

به طور کلی طی 3 ماه تابستان در اغلب نقاط کشور به جز نواحی حاشیه دریای کاسپین ، برخی نقاط شمال شرق و شمال غرب، جنوب سیستان و بلوچستان و مرکز استان یزد شاهد ناهنجاری مثبت دمای هوا خواهیم بود که بیشینه آن برای مناطقی از کردستان، آذربایجان غربی، فارس، کرمان، خراسان جنوبی و شرق سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود.

از آنجاییکه در فصل تابستان مقادیر بارش ماهانه اکثر نقاط کشور ناچیز و اندک است نقشه های آنومالی بارش محدوده نرمال را برای بیشتر نقاط درنظر گرفته اند.

آنومالی بارش طی تابستان 96

طی ماه های جولای و سپتامبر احتمال نفوذ سامانه های پرفشار به سواحل شمالی کشور بیشتر خواهد بود  از این رو آنومالی میانگین دمای سواحل شمالی طی این دو ماه (10 تیر لغایت 10 مرداد و 10 شهریور لغایت 10 مهر) محدوده نرمال و کمتر از نرمال بلند مدت خواهد بود.

آنومالی دما از 10 تیر لغایت 10 مرداد
آنومالی دما از 10 مرداد لغایت 10 شهریور
آنومالی دمای احتمالی از 10 شهریور از 10 مهر( احتمال وقوع در حال حاضر 50 درصد)

 

تحلیل و بررسی آخرین خروجی مدل Eps-Ecmwf  در خصوص وضعیت جوی دو هفته آینده

بر اساس آخرین آپدیت مدل Eps-Ecmwf  طی1 ماه آینده به طور کلی در سواحل دریای کاسپین، نیمه شرقی و مناطق مرکزی کشور شاهد دمای کمتر از نرمال بلند مدت خواهیم بود و به طور میانگین دمای هوا 0 تا 1 درجه سانتی گراد زیر نرمال بلند مدت پیش بینی می شود.

در مناطق شمال غرب و غرب و نوار جنوبی کشور شاهد دمای بیشتر از نرمال خواهیم بود که بیشینه آن برای شمال غرب کشور پیش بینی می شود.

از لحاظ بارشی طی 1 ماه آینده تنها در مناطقی از مرکز مازندران و ارتفاعات گیلان شاهد بارش بیشتر از نرمال بلند مدت خواهیم بود.

آنومالی دمای تیر ماه
آنومالی دمای تیر 96 به تفکیک استانی
آنومالی بارش طی 1 ماه آینده

هفته اول (2 الی 9 تیر)

در نیمه اول این هفته تنها در برخی نقاط سواحل دریای کاسپین شاهد ناپایداری به شکل رشد ابر و بارش باران خواهیم بود اما از اواسط هفته به تدریج شاهد افزایش ارتفاع تراز میانی جو و پایداری نسبی جو به همراه افزایش دما در اکثر نقاط  بویژه مناطق غربی و شمال غرب کشور و بتدریج سواحل شمالی خواهیم بود.

آنومالی ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال طی هفته اول تیر ماه

طی این مدت به سبب حاکمیت پرفشار سطح زمین در نیمه شمالی کشور به جز برخی نقاط استان آذربایجان غربی شاهد دمای کمتر از نرمال بلند مدت خواهیم بود که اوج آن برای ارتفاعات استان های شمالی و شمال شرق کشور پیش بینی می شود(5/0 تا 1 درجه زیر نرمال)

آنومالی فشار سطح زمین طی هفته اول
آنومالی دمای سطح زمین طی هفته اول

مطابق با نقشه فوق برای دیگر نقاط کشور همچون استان آذربایجان غربی و مناطق جنوبی دمای بیشتر از نرمال بلند مدت مورد انتظار است.

 

هفته دوم (10 الی 16 تیر)

طی این مدت شاهد تضعیف نسبی جنب حاره  ای و کاهش ارتفاع تراز میانی جو در نیمه شرقی و مناطق مرکزی خواهیم بود.

آنومالی ارتفاع تراز میانی جو طی هفته دوم
آنومالی فشار سطح زمین طی هفته دوم

همچنین در بازه زمانی فوق با شمالی شدن سوی جریانات و نفوذ  پرفشار و هوای خنک از عرض های بالاتر در مناطق شرقی ، مرکزی و شمالی کشور شاهد دمای کمتر از نرمال بلند مدت خواهیم بود ( مطابق نقشه زیر)

آنومالی دمای هفته دوم

بیشینه ناهنجاری مثبت دما برای نیمه غربی کشور پیش بینی می شود.

 طی این مدت احتمال نفوذ سامانه بارشی و وقوع ناپایداری های جوی در مناطقی از سواحل شمالی و شمال غرب کشور وجود دارد

 

گفتگو کنید

1 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *