پرفشار شمالی دل تابستان را خنک می کند/ بارش باران و کاهش محسوس دمای هوا در نیمه شمالی کشور

با سلام و عرض ادب خدمت همراهان عزیز

با توجه به آخرین خروجی مدل های پیش یابی هواشناسی از روز سه شنبه بیستم تیر ماه با شمالی شدن سوی جریانات و نفوذ سامانه پرفشار به شمال کشور ناپایداری های جوی به شکل رشد ابر ، بارش باران، وزش باد و کاهش محسوس دمای هوا در استان های حاشیه دریای کاسپین آغاز می شود.

کاهش ارتفاع تراز میانی جو
نقشه فشار سطح زمین (نفوذ پرفشار)
آنومالی دمای تراز 850 هکتوپاسکال (نفوذ هوای سرد قطبی)

طی روز سه شنبه در استان های گیلان ، مازندران ، گلستان، اردبیل ، ارتفاعات خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات رشته کوه البرز شاهد جوی ناپایدار به همراه رگبار و رعد و برق و کاهش دما خواهیم بود.

نقشه بارشی سه شنبه (میلیمتر)

روز چهارشنبه 21 تیرماه بر شدت و گستره بارش ها افزوده می شود و علاوه بر مناطق فوق ناپایداری های جوی در دامنه های جنوبی البرز استان هایی همچون زنجان، قزوین، البرز ، تهران ، سمنان و برخی نقاط همدان و مرکزی و کردستان آغاز می شود.

نقشه بارشی روز چهارشنبه (میلیمتر)

طی این روز در مناطق مرکزی ، شرقی و جنوب غرب کشور شاهد وزش باد نسبتا شدید خواهیم بود از این رو برای استان های مرزی واقع در غرب کشور همچون ایلام ، خوزستان، و برخی نقاط کرمانشاه وقوع گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا پیش بینی می شود.

نقشه وزش باد (نات)

از اواخر چهارشنبه و طی روز پنج شنبه 22 تیر ماه دامنه بارش ها به عرض های پایینتر کشیده شده  و در استان های تهران ، قزوین ، البرز ، شرق گیلان ، مازندران ، ارتفاعات گلستان ، شمال خراسان رضوی ، همدان ، مرکزی، کردستان ، شمال سمنان و به صورت پراکنده و نقطه ای در برخی نقاط قم و شمال اصفهان شاهد رشد ابر و رگبار و رعد و برق خواهیم بود.

رطوبت تراز 700 میلی بار برای صبح پنج شنبه
رظوبت تراز 850 صبح پنج شنبه
شرایط مناسب آب های قابل بارش برای دامنه های جنوبی البرز
آنومالی آب های قابل بارش ( حجم بالا در دامنه های جنوبی البرز و شرایط مناسب برای بارش)
شاخص ترمودینامیکی k ؛ بیانگر شرایط مناسب برای رخداد ناپایداری و طوفان های تندری همراه با رعد و برق در دامنه های جنوبی البرز
شاخص همرفتی cape

طی روز پنج شنبه بارش در ارتفاعات غربی و مرکزی البرز شدید پیش بینی می شود به طوریکه جاری شدن سیل در این مناطق دور از انتظار نیست.

نقشه بارشی روز پنج شنبه (میلیمتر)

طی روز جمعه  23 تیرماه از شدت و گستره بارش ها کاسته شده اما همچنان در برخی نقاط دامنه های زاگرس و دامنه های جنوبی البرز شاهد رگبار های موقتی باران خواهیم بود که پیک بارش برای ارتفاعات البرز پیش بینی می شود.

نقشه بارشی روز جمعه (میلیمتر)

هشدار 1: طی روز های سه شنبه لغایت جمعه به سبب بارش شدید باران در استان های  گیلان ، مازندران ، گلستان ، خراسان شمالی، زنجان ، قزوین ، البرز ، تهران و ارتفاعات سمنان احتمال طغیانی شدن رودخانه های فصلی وجود دارد از این رو طی این مدت ازاتراق کردن و چادر زدن در حریم رودخانه ها  و مسیل ها  جدا خودداری نمایید.

مجموع بارش تا شنبه هفته آینده (میلیمتر) رنگ خاکستری : احتمال ضعیف بارش پراکنده

هشدار 2: به سبب نفوذ هوای سرد قطبی به کشور دمای هوا درنیمه شمالی 6 الی 12 درجه سانتی گراد کاهش می یابد به طوریکه انتظار داریم دمای بیشینه  پایتخت طی ظهر پنج شنبه از 30 درجه سانتی گراد تجاوز نکند.

اختلاف دمای ظهر روز پنج شنبه نسبت به میانگین بلند مدت ( فارنهایت)
دمای کمینه صبح پنج شنبه (سلسیوس)
دمای بیشینه ظهر پنج شنبه (سلسیوس)

هشدار3: دریای کاسپین طی روز های سه شنبه لغایت پنج شنبه مواج و طوفانی پیش بینی می شود و برای فعالیت های دریایی و شنا مناسب نیست

همچنین طی روز های سه شنبه لغایت جمعه در محورهای ارتباطی به شمال کشور شاهد لغزندگی سطح جاده و پدیده مه خواهیم بود.

ارتفاع موج صبح سه شنبه

 

از IranWeather

بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور از اول دی ماه 93 با هدف پیش بینی آب و هوای نواحی مختلف ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. مدیریت این پایگاه بر عهده امیر سرمدی و علی صبوری بوده و کارشناسان متخصصی در این راه با این وبسایت همکاری میکنند. منطقه شمال غرب، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان و کردستان هادی مشاریان استانهای شمالی، گیلان، مازندران و گلستان محمد پوررجبی دامنه های جنوبی البرز، قزوین، البرز، تهران و سمنان علیرضا ابراهیمی مناطق جنوبی کشور، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شهاب ولی زاده در آینده برای دو ناحیه غرب و مرکز، و شمال شرق و شرق کشور نیز کارشناسانی به بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور اضافه خواهند شد. این وبسایت، دست تمامی کارشناسان مجرب هواشناسی در سراسر کشور را به گرمی می فشارد. چنانچه قصد همکاری با بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور را دارید، از فرم تماس با ما آمادگی خود را اعلام کنید. این پایگاه، متعلق به نهاد یا انجمن خاصی نیست و به صورت شخصی اداره میشود

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *