به راستی چرا بعضی از ابر ها سیاه و تیره هستند

شاید در ذهن شما هم این سوال ایجاد شده باشه که چرا بعضی از ابرها سفید رنگ دیده میشوند و بعضی دیگر به رنگ خاکستری و حتی تیره تر دیده میشوند؟

احتمالا اولین پاسخی که در ذهن شما ایجاد میشه این هست که ” چون این ابرها باران زا هستند ” !! البته درست هست ولی خوب خیلی وقتها هم هست که باران میبارد ولی ابر سیاهی در آسمان دیده نمیشه ، اگر بارانزا بودن ابر دلیل تیره بودن اون هست پس ابر سفید نباید بارانزا باشه ! پس دلیل اصلی این امر بارانزا بودن این ابرها نمیتونه باشه.

 

ابرهای سیاه و باران زا

 

در پاسخ به این سوال باید خدمت شما عرض کنم که هیچ ابر سیاه و تیره ای وجود ندارد!!! و همه ی ابرها بدون استثنا سفید رنگ هستند. و احتمالا عکس العمل شما در قبال این جمله دیدنی است!

دلیل اینکه بعضی از ابرها به رنگ تیره دیده میشوند ضخامت ابر هست ،نور خورشید از یک ابر معمولی که ضخامت کمی داره و در واقع توده کوچکی از ابر هست به سادگی عبور میکند ولی وقتی توده ابر ضخیم بشه و شامل چندین لایه ابر روی هم بشه ، ابرهای بالاتر از نور خورشید بر روی ابرهای پایین تر ایجاد سایه میکنند و به دلیل اینکه نور کمتری از این ابرها عبور میکنه ما سایه ابرهای بالاتر رو بر روی ابرهای پایین تر مشاهده میکنیم و هرچه وسعت ابرها بیشتر باشه و فضای بیشتری رو در آسمان گرفته باشند (مثل ابرهای طوفانی ) این تیرگی بیشتر خواهد بود

     منبع هواکده

گفتگو کنید

2 نظر

 1. بله کاملا همینطور است. معمولا ابرهای با زخامت بیش از 3000 فیت(پا) به رنگ خاکستری در می ایند و همینطور با افزایش زخامت تیره تر می شوند.

  خدایا چطور بعضی تو را با این همه ظرافت نمیبینند.
  و من الله توفیق

  ————————–
  از نظر شما دوست بزرگوارم کمال تشکر را دارم
  در پناه حق باشید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *