ورود سامانه بارشی از چهار شنبه شب به ایران/هوا همچنان بهاری است

آخرین بروز رسانی شنبه ۱۰ اسفند ساعت ۱ بامداد

سلام به همراهان صمیمی بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی استان تهران.

جونم واستون بگه که از فردا شب یعنی چهار شنبه هفتم اسفند ماه موجی از سمت مدیترانه از شمال غرب و غرب وارد ایران میشه و طی روز پنج شنبه در استان های شمال غرب و نواحی غربی باعث افزایش ابر بارش باران وزش باد و بارش برف در ارتفاعات این استان ها میشه.

از پنج شنبه عصر این سامانه بارشی با شدتی کمتر  در سواحل غربی دریای کاسپین فعالیت خودش رو شروع میکنه و طی روز جمعه با شدتی بسیار کمتر دامنه های جنوبی البرز رو هم در بر میگیره.

همچنین روز جمعه نهم اسفند ماه برخی از  مناطق مرکزی ایران هم بارونی میشه

طی روز شنبه دهم اسفند ماه این موج مناطق شرقی و شمال شرق کشورمون رو هم در بر میگیره و باعث بارش های پراکنده بارون در این مناطق میشه و اواخر شنبه از کشور خارج میشه. اوج بارش های این موج در نواحی غربی، در  جنوب آذربایجان غربی و شمال کردستان خواهد بود.

بررسی آخرین نقشه های هواشناسی همچنان نفوذ سرمای شدید و بازگشت زمستون حد اقل تا ۱۰ روز آینده رو نشون نمیده و دما ها نرمال و در برخی مناطق  تا حدی بالاتر از نرمال خواهد بود.

 

داستان پر پر شدن و تضعیف سامانه های بارشی همچنان در دیار من، تهران  پا برجاست

پیشبینی هوای استان تهران.

برای فردا چهار شنبه هفتم و پنج شنبه هشتم اسفند هوای تهران صاف و آفتابی به همراه لکه های ابر خواهد بود. اما از پنج شنبه شب کم کم هوای تهران هم ابری میشه و طی روز جمعه هوای تهران نیمه ابری گاهی ابری همراه با بارش های پراکنده و خفیف بارون این شرایط تا شنبه صبح در تهران حاکم خواهد بود اما مجددا از شنبه دهم اسفند هوای تهران باز هم به شرایط این روز های خودش بر میگرده

بارش های این سامانه در تهران چشمگیر و مناسب نخواهد بود

بیشینه دما طی پنج روز آینده در تهران بین ۱۳ تا ۱۶ و کمینه بین ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد در نوسان خواهد بود.

چنانچه آخرین نقشه های هواشناسی دستخوش تغییرات شوند در پایین همین پست اطلاع رسانی خواهد شد.

 

———————–

هم اکنون شنبه دهم اسفند ماه ساعت ۱ بامداد

بررسی هوای تهران در این هفته در یک نگاه

همونطور که انتظار داشتیم دیروز جمعه در سطح استان تهران شاهد بارش های پراکنده بارون بودیم که لطافت خاصی رو به هوای شهرمون داد و بوی بهار رو با همه ی وجود حس کردیم.

اما بررسی آخرین نقشه های هواشناسی جوی نسبتا آرام در این هفته را نشان میدهد. البته برای روز سه شنبه ۱۳ اسفند  با گذر امواج فرعی و کم دامنه احتمال بارش های بسیار خفیف و پراکنده وجود دارد اما در کل این هفته جو نسبتا پایدار است.

برای عزیزانی که میخواهند کار های خانه تکانی نوروز خود را انجام دهند باید بگم که

برای امروز شنبه و فردا یک شنبه ۱۰ و ۱۱ اسفند آسمان تهران صاف تا کمی خواهد بود

برای دو شنبه ۱۲ اسفند هوای تهران صاف تا نیمه ابری است و سه شنبه ۱۳ اسفند هوای تهران نیمه ابری گاهی ابری با احتمال بارش های خفیف و پراکنده که اصلا جدی و شدید نیست البته با نقشه های فعلی در صورت تغییرات الگو ها حتما اطلاع رسانی خواهد شد.

برای روز های چهار شنبه پنج شنبه و جمعه ۱۴ تا ۱۶ اسفند نیز هوای تهران صاف به همراه وزش باد پیشبینی میشود.

از نظر دمایی هر چی از امروز شنبه به طرف آخر هفته بریم شاهد افزایش دمای هوا خواهیم بود. در این هفته بیشینه دمای تهران بین ۱۵ تا ۱۹ درجه و کمینه بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در نوسان خواهد بود.

همراه با تهران ودر از آخرین وضعیت هوای استان تهران و کشور مطلع شوید

برچسب‌ها: باز هم بارش های ناچیز نصیب تهران میشود, هوای بهاری حد اقل تا 20 اسفند در ایران, آسمان تهران از دهم تا شانزدهم اسفند عمدتا آرامست

گفتگو کنید

بدون نظر

 1. سلام
  پس با این حساب زمستون هم تمام شد دیگه؟
  ——————
  با این حساب فعلا تا 18 19 اسفند هوا بهاریه بعدش هنوز قطعی نیست که بخوام قاطع بهت بگم آره

 2. مثل اینکه برای نیمه دوم اسفند یه سرما پیش رو داریم درسته؟
  ————
  برای دهه سوم اسفند احتمالش هست اما این که چقدره هنوز مشخص نیست

 3. سلام.مرسی از پیشبینیتون که اصلا خوشحال نشدم.عزیزجون حالا برا اباده بارون داریم تواسفند.بخدا دق کردم ازبس افتاب دیدم.پیشبینی شما چیه واسه اینجا.
  ————
  آره در ادامه اسفند قطعا بارون رو دارین

 4. امیر جان با توجه به تجربه ای که داری به نظرت تو دهه سوم اسفند یا حتی تو اوایل فروردین میتونیم برف داشته باشیم یا نه ؟
  ————-
  آره بعید نیست ولو برای چند ساعت. البته امسال تهران از نظر برف خودش رو خالی کرده معمولا اسفند هایی در تهران برف میومد که آخرین برفش واسه دی بوده و بهمنش گرم بوده باشه اما امسال با توجه به این که اواسط بهمن یه برف خوب در تهران بارید احتمال برف تو اسفند خیلی کم شده اما هنوز هم احتمالش هست

 5. خدا دمت گرم هر چی سامانه میاد واسه ما فقط بوی بارون میاره نه خودشو
  آقا امیر اصلن همینطور این سامانه که به سمت شرق حرکت میکرد از رنگ قرمز به آبی آسمونی در میومد
  اعصابم خیلی خورد شد.
  ——————–
  آره ولی بیخیال خودت رو اذیت نکن.
  امروز افتخار اینو داشتم که با استاد محمد علی اینانلو عزیز بریم جایی و یه برنامه رادیویی ضبط کنیم نمیدونی چقدر از بودن در کنار سلطان گردشگری ایران لذت بردم
  محمدعلی اینانلو کسیه که تمامی نقاط ایران رو گشته و حدود 4 ملیون کیلومتر در این سرزمین گردشگری کرده و….
  خلاصه جای همتون خالی. یه صحبت مفصل هم با ایشون در باره خشک شدن و نابودی دریاچه ارومیه کردم که حالا بعدا سر فرصت واستون مینویسم

 6. سلام امیر.جدیدن موجی پرپر شده مگه؟
  ————–
  سلام عزیز. منظورم همین موجی هست که از امروز عصر وارد ایران شده. فردا و پس فردا جمعه بارش های نسبتا خوبی رو در غرب و شمال غرب داریم اما تهران بارش هاش زیاد نیست. برای اواخر پنج شنبه و جمعه بارش های پراکنده داره

 7. سلام امیر جان.
  در جواب آقا مهرشاد شما گفتید که باید تا دیزین بره تا برف ببینه اما من راهی ساده تر بیشنهاد میکنم:وقتی وارد جاده چالوس که میشی تقریبا بعد از طی کردن حدود20 کیلومتر در سمت راست جاده تابلویی به نام خوزنکلا وجود دارد که وقتی وارد آن میشی در ابتدا ارتفاع زیاد داره و در کل ماشین سربالایی میباشد خلاصه با افزایش ارتفاع هوا سردتر و مقدار برف بیشتر و تقریبا اواسط دی که اونجا بودم حدود 70 یا 80 سانت برف بر زمین بود .وفکر کنم جمعه اونجا ها برف خوبی بیاد.در کل جاده در ارتفاع 2800 تا 3500 وجود داره.به نظر شما چی جمعه اونجا برفیه؟
  ——————–
  سلام میلاد بابت اطلاع رسانی ممنون. بعضی مناطق جاده آره برفیه ولی از اون برف شدیدا که جاده رو بخواد ببنده نیست

 8. سلام آقا امیر لطفن یه پادکست صوتی هم درست کن تا هم صدای نازنینت رو بشنویم و هم یه اطلاعاتی بده بهمون .
  همگی ممنون میشیم .
  ———
  سلام مهدی جان. نظر لطفته. باور کن من این روزا ساعت 7 صبح از خونه میرم بیرون 6 7 شب میام وقتی هم میرسم حالا خستگی که به کنار کلی کار دارم. تقریبا تا 22 23 اسفند همین شرایط هست اما به روی چشم واسه آخر سال و نزدیک به عید قول میدم یه پادکست صوتی توپ درست کنم که هم یه بررسی کلی کنیم پاییز و زمستون امسال رو با آمار و ارقام هم یه پیشبینی کلی میکنیم واسه بهار.
  مرسی که هستی و اینجوری با علاقه پیگیری میکنی

 9. امیر جدی آقای اینانلو رو دیدی؟واااااااای که چقد دلم میخاد از نزدیک ببینمش یا مث تو توی یه طبیعت گردی فقططط به حرفاش گوش کنم.خدا حفظشون چنین افرادی رو که صادقانه منطقی و عاقلانه با آینده نگری بسیار عالیشون به طبیعت کشور خدمت میکنن اگه این عزیزان هم نبودن که الان ایران شبیه همسایه های عربی شده بود عین کف دست فقط خاک و شن..خدا کنه یه روز برسه منم ببینمشون
  ————
  سلام فاطمه آره دیروز 4 5 ساعتی پیش ایشون بودم. یه چیز گفت دلم گرفت. گفت هفته پیش تو دریاچه هامون با ماشینش با سرعت 100 کیلومتر داشته میرفته تمام شن و خاک پخش میشده رو هوا حیف دریاچه هامون که کاملا نابود شد و از نقشه ایران هم محو شد حد اقل بیایم به داد دریاچه ارومیه برسیم که اینجوری نشه هر چند داره میشه. استاد اینانلو گفت من حدود 15 سال پیش رفتم تو دریاچه ارومیه چنان آب خروشانی داشت که…… گفت رفتم تو دریاچه ایستادم یه سیب بزرگ قرمز گرفتم دستم جلو دوربین گفتم مردم دارن دور تا دور دریاچه ارومیه رو چاه حفر میکنن تا باغ های بزرگ برای کشاورزی به وجود بیاد. گفت به مردم گفتم درسته با این کار ما باغ هایی داریم که سیب میوه میده به این درشتی و با این سرخی و دیگه نیاز نیست از ترکیه سیب و سایر مرکبات رو وارد کنیم اما شما شاهد باشین که با این کار به ربع قرن نمیرسه که آب این دریاچه خشک میشه و باد های نمکش تمامی این باغ ها رو به نابودی میکشونه. خب میبینیم که همینم شد. گفت الان دولت یه کارگروه قوی رو داره تشکیل میده آقای دکتر کلانتری رو هم کردن مسوول این کار. گفت از اساتید دانشگاه های تهران شریف اصفهان تبریز روسیه آلمان آمریکا و…. دارن یه کارگروه جمع میشن تا ببینن میتونن با طرح هایی دریاچه ارومیه رو از نابودی نجات بدن. استاد اینانلو هم به عنوان مشاور قراره باهاشون کار کنه. استاد بهم گفت فعلا سه تا طرح مد نظر داریم یکی انتقال آب از دریای خزر که خیلی پیچیدست. طرح بعدی انتقال آب از سد های اطراف و راه سوم هم انتقال آب از دریاچه وان ترکیه هستش که گفت باید ببینیم ترکیه موافقت میکنه یا نه. در کل ایشون گفت برای نجات دریاچه ارومیه حدود 12 میلیارد دلار سرمایه نیاز هست که بلکه شاید….
  حالا ما قرار شده با ایشون در تابستون روی یه پروژه ای کار کنیم البته نه صرفا با خود استاد اینانلو بلکه با مؤسسه ایشون مؤسسه طبیعت منظورمه

 10. زمستان خداحافظ . امید وارم سال بعد سرد و پربارش باشی نه مثل امسال که 7 روز از اسفند گذشته صبح ها بهاری وظهر ها مانند مرداد هستی . برف تا سال دیگه GOOD BUY

 11. امیر جان بعضی از بچه ها میگن اگه نقشه ها تغییر نکنن دهه سوم اسفند بارش برف خوبی تو نیمه شمالی کشور داریم ! چه جوریاس ؟ راستی اینم میدونم که احتمال تغییر در نقشه ها زیاده و از الان نمیشه رو پیش بینی های بلند مدت حساب باز کرد !!!!
  —————–
  سلام احسان جون. من چنین چیزی رو تایید نمیکنم. چیزی که فعلا نقشه ها نشون میدن واسه هفته آخر اسفند ما کاهش دما داریم حالا این که کاهش دماش و میزان نفوذ سرما چقدره از الان به صورت دقیق مشخص نیست. اگر در سایت ها یا وبلاگ های هواشناسی هم دیدی که نوشتن یه برف خوب و سرمای شدید در راهه بدون که دروغه. فعلا نقشه ها کاهش دما برای هفته آخر اسفند از 22 23 اسفند به بعد به خصوص برای اواخر اسفند رو نشون میدن اما میزانش هنوز…………………………….

 12. سلام.آقا امیر به نظرت این خوزنکلا که آقا میلاد میگه میشه برف دید؟؟. به نظرم با برف اواسط بهمن اونجا 1 متر برف اومده باشه که فکر نکنم فردا اونجا بارونی باشه؟بنظرتون بارونیه یا برفی؟ چون خودم تو یه سایتی دیدم ارتفاعش بین 2000 تا 3000 هست پس با اینکه هر 1000 متر 6 درجه کاهش داره احتمالا اونجا زیر صفر باشه؟نه؟راستی کوهستانی بودن منطقه تاثیری روی دما نداره من خودم حساب کردم اگر کرج ساعت 12 دماش 10 باشه تو جاده خوزنکلا دما 0 است ولی با عامل کوهستانی بودن منطقه و برف روی زمین فکر کنم دما -2 باشه..نظر شما چی؟
  ————-
  سلام برای فردا صبح تا ظهر احتمالا اونجا برفیه. بعید میدونم الان یک متر و نیم اونجا برف باشه تو این مدت بخشیش آب شده. درسته که هر هزار متر….. اما مثلا زمانی دمای یه محیطی که 2000 متر ارتفاع داره با یه منطقه دیگش 12 درجه اختلاف داره که اونی که پایینتره خودش نسبت به ارتفاع از سطح دریا 0 باشه اما کرج که اینطور نیست حالا این که چقدر کرج دقیقا از سطح دریا ارتفاع داره چک نکردم به هر حال اگر فردا کاری ندارین بزنید به دل جاده چالوس یجاش برف رو میبینید. بهتون خوش بگذره من که انقدر سرم شلوغه فرصت نمیکنم نفس بکشم چه برسه به تفریح

 13. آقا امروز کردستان با شدت بسیار زیاد حدود 10 دقیقه برف اومد خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخیلی
  شدید بود

 14. آقا امیر به نظرت هته بعد جمعه برم هوا چطوریه؟برفیه؟
  جمعه بعد هوا گرمتره؟ آقا امیر فقط بیش بینی تو بگو ونگو از الان زوده!!
  قربانت
  ————
  احتمال برف برای فردا بیشتر از جمعه هفته بعد هستش چون فعلا که برای جمعه هفته بعد بارش چندانی نداریم. هر چند جمعه این هفتم همونطور که در بالا گفتم سامانه در این منطقه یعنی منطقه البرز خیلی قوی ظاهر نمیشه

 15. سلام امیر ..من هرروز به وبلاگت سرمیزنم اینو میکم اگه نظری نمیدم این نیست که به وبلاگ سر نزنم …من با معرفتم داداش..البته شما و وبلاگ خوبت احتیاجی به منو سر زدنه من نداری…
  بابت برنامه ایی که با استاد اینانلو ضبط کردی بهت تبریک میگم من هم از خوشحالی تو خوشحالم داداش امیدوارم به ارزو های دیگت هم برسی
  اقای اینانلو یکی از دلسوزانه طبیعت ایران هستن اما چه فایده یه دست که صدا نداره …کو امکانات کو منابع برای حفظ طبیعت همش وعده ووعید مسعولین رو ما میشنویم …خلاصه من تمامه اجراهای زیبای ایشون رو صبح ها از شبکه دو و یک سیما میدیدم و لذت میبردومو کماکان هم از کارهای ایشون لذت میبرم
  امیدوارم بزرگترین دریاچه ابشور روزی احیا بشه …البته من امیدی ندارم
  و میدونم اینم خشک میشه.. خدا نکنه ….موفق باشی داداش
  —————
  سلام رضا این چه حرفیه اگه تو و سایر بچه های با معرفت این وبلاگ نبودین الان این وبلاگ آخرین پستش شاید مربوط میشد به پاییز امسال. اگر انرژی باشه اگر این وبلاگ هنوز داره بروز میشه به خاطر وابستگیی هست که به تو و سایر دوستان دارم.

 16. خدایا چنان عذابی بر ما فروبفرست که که تا هفت نسل اثرش بمونه…. 😕
  برو تو یوتوپ ببین چندتا هموطن وحشی ما چه طور یه خرسه مادرو جلوی بچه هاش تیکه تیکه میکنن وشکمشو پاره میکننو سرشو میبرند…تازه وقتی بچه هاش بالای سر مادر شون میرن و ناله میکنن با بیرحمی زیاد جلوی دوربین سر بچه خرس های کمیاب رو میبرنو و شکمشونو پاره …تازه جلوی دوربین اویزونشون کرده بودند تا مردم خوب ببینند…باور کن تا دوساعت گریه میکردم ..سه تا مسکن خرودم تا خوابم ببره…اخه اینا ادمن هستن؟؟؟ اینها مردانی بودند که از زیره بوته بیرون اومده بودند …بعدا ما میخایم خدا رحم کنه و بارون بفرسته و ما حال کنیمو تازه بیفتیم به جون طبیعت …امیدوارم روزی برسه که هیچ درختی و هیچ جونوری در ایران نمونه ..چون لیاقت نداریم ..ما لیاقت مارمولکهای حیاتمون هم نداریم .. این کشتار به چه دلیل ؟؟ به چه گناهی؟؟
  ——————
  فقط میتونم بگم متاسفم رضا

 17. سلام
  وضعیت موج سوم چجوریه آقا امیر ؟
  —————
  اون تاریخش یکم جا به جا شده کلا بهار و موج های بهاری از این به بعد پیشبینی هاشون از موج های پاییز و زمستون مشکل تره چون تغییرات توشون زیاده. منم مثل سابق فرصت نمیکنم تمامی الگو ها رو چک کنم اما مطمئن باش برای هر موج پست اختصاصی داریم و کامل توضیح میدم چی جوریه. امکان نداره از سامانه بارشی یا موجی عقب بمونیم. فقط ای کاش موج ها هم اینجا خوب عمل کنن تا بیشتر از این حالگیری نشه. فعلا که برای فردا جمعه صبح تا ظهر بارش هایی رو داریم که پراکندست از ظهر تا آخر شبم بارش ها خفیفتر و پراکنده ادامه پیدا میکنه

 18. سلام امیر جان به خدا به وبتدهر روز سر میزنم نطر نمیدم چون تکراری میشه این هوای سرد اخر سال داره توپ مبشه یغیین دارم برف داریم د‌‌وباره .خب این سامانه هی سامانه پررد اینم رفت خدا بیامرزه برف بابای
  ———-
  سلام عرفان مرسی که هستی. اونم هر چی خدا بخواد همون میشه

 19. سلام امیر جان خسته نباشی
  واییی حرفای رضا محمدی حالمو بد کرد ، واقعا راست میگه این مردم لیاقته هیچیو ندارن ، منم یه چیزایی دیدم که نمیخولم اینجا بگم ، واقعا ناراحتم… 🙁
  ————
  سلام حامد عزیز منم ترجیح میدم فقط سکوت کنم
  این سکوت از هر چیزی غم انگیزتره

 20. به نظر میاد خشکسالی هایی که ایران رو درگیر خودش کرد باعث شد مردم به حفر بی رویه چاه روی بیارن.که یکی از دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه هم میتونه باشه.هزینه هایی که براش پیش بینی کردن خیلی زیاده ولی به نظر من ارزشش رو داره چون از مهاجرت و بادهای مسموم کننده ای که از اون منطقه می وزه جلوگیری میشه.کلا هرجا آب باشه آبادانی هم هست و امیدوارم این آبادانی هرچه زودتر به سراغ ارومیه و اروند رود آلوده و هامون هم بیاد.هرچند میگفتن برای هامون هم بررسی هایی کردن.امیر میتونم بپرسم همکاری هاتون در چه زمینه ایه؟عضو هم می پذیرن؟
  —————
  هامون که دیگه مرد فاطمه کاری دیگه واسش نمیشه کرد. مگر این که در سال های بعد به قدری بارندگی ها اونجا بسیار فراتر باشه تا با راه افتادن رودخانه های فصلی و راه کار های دیگه شاید یه حرکاتی رو بشه کرد. همکاریمون در زمینه مناسب سازی تور های گردشگری برای نابینایان هست. قرار شد یک سری تور لیدر رو تربیت کنن تا به صورت اختصاصی برای بچه های نابینا و کم بینا هم تور های مسافرتی برگزار بشه به این صورت که وقتی به مکان های گردشگری میرن اون تور لیدر همه چیز رو برای گروه تصویر سازی کنه و قشنگ توضیح بده واسشون.
  چرا که نه مؤسسه طبیعت تو زمینه های مختلفی فعالیت میکنه هر کسی که بخواد میتونه عضو بشه و اگر علاقه مند هست در اونجا فعالیت کنه الانم بیش از هزار تا عضو داره

 21. سلام..درسته که در این وقت سال گرم بودن هوا نسبت به فصلش حاله ادمو میگیره …
  ولی بزنید به دل طبیعت ببینید هوا چه قدر بهتون انرزی میده…امروز هوا مثه برگ گل لطیفه…جاتون خالی منکه دارم کلی کیف میکنم ..هوا نیمه ابریو نم نمه بارون و سکوت کوهستان و نسیم خنک و صدای رود خونه و …..
  خوشبختانه مثله ارتفاعات تهران نیست که اغلب برای ارامش پناه میبردم به اونجا یا سروصدای انسان میاد…یا زباله هاشون حاله منو میگیره اینجا هنوز بکره بکره..
  —————
  حسابی استفاده کن رضا که ما بدجوری تشنه همچین محیطی هستیم.
  تهران هم همونطور که پیشبینی میشد بارشک های پراکنده ای رو داره میزنه
  امروز با همه ی وجود میشه بهار رو لمس کرد

 22. کاش این باران بهاری که کم و بیش میزنه و قطع میشه قوی تر بود.کاش این گرما تحمل گرمای قبل برف باشه
  ———-
  ای کاش حرف های فاطمه محقق میشد
  کاشکی.
  راستی بچه ها امروز شب عروسی یکی از قدیمیترین همراهان این وبلاگه ها
  آقا جوزف گل که امشب قراره دوماد بشه. به به تو این هوا خیلی میچسبه ها
  خلاصه از صمیم قلبم بهش تبریک میگم و برای خودش و همسرش آرزوی خوشبختی دارم.
  ایشالا زودتر بقیه جوونا این وبم سر و سامون بگیرن و زودتر تشکیل زندگی بدن

 23. سلام به همه ی دوستان و امیر جان…من امروز طالقان بودم 15 سانت برف اومد جای دوستان خالی بود
  —————-
  سلام رضا. به به چه جای ییلاقی و توپی رفتی خوش به حالت. من که همش سر ضبط و ادیت برنامه و از اینجور حرفا هستم حتا امروز فرصت نشده برم تو این هوای لطیف کمی نفس بکشم پوسیدیم به خدا

 24. سلام..منم به نوبه خودم به جوزف تبریک میگم ..امیدوارم همه جوانان ایران روزی سروسامان بگیرند….
  خدا هم یه نگاهی به ما کنه ………….
  امسال برای کنکور ارشد خیلی برنامه ریزی کردم ……..عضو ماهان بودم …در امتحان های امادگی ماهان در بین 8هزار نفر همیشه رتبه زیر 90اوردم …..
  ولی صبح امتحان حاله مادرم بهم خورد بردمش بیمارستان ..خدارو صد هزار بار شکر بخیر گذشت…منم از امتحان محروم شدم …شاید حکمتی درش نهفته بود
  نمیدونم …چی بگم ….ولی خدارو شکر که خونه بودم اگر میرفتمو این اتفاق میفتد بدبخت میشدم….اونوقت اگه نفر 1بازرگانی میشدم هم بدرد نمیخورد
  دیگه هم نمیتونم سال بعد شرکت کنم …باید بعد از این ترم فکر سربازی باشم.
  ——————
  بعضی وقتا ما حکمت یه سری کار های خدا رو نمیدونیم و نمیفهمیم و قرارم نیست تا آخر عمر بفهمیم. برای یادگیری درس خوندن و پیشرفت حالا حالا ها جا داری رضا جان اصلا نگران نباش.
  خدا مادر رو هم واست حفظ کنه

 25. سلام آقا امیر عزیز.
  راستش امروز همون جاده ای رو که پیشنهاد داده بودم پیش گرفتیم.تا خوزنکلا خبری نود و هوا نیمه ابری بود و از اونجا به بعد یواش یواش برف روی زمین دیده میشد و بازهم برتو های آفتاب نمایان بود حدود 10 الی 15 کیلومتر بعد رسیدیم پیست اسکی خور اونجا هوا ابری شد و کم کم داشت برف می اومد خلاصه برف شدید گرفت و بعد از مدتی قطع شد ارتفاع برف های دست نخورده این پیست به حدوده 1/5 متر میرسید بعد از برف کوتاهی که اومد هوا نیمه ابری وآفتابی بود موقع برگشت هوا تمام ابری با ابرهای جوششی خلاصه در هنگام برگشت هوا قرمز و وحشتناک شده بود و در راه سیل آسا بارون می اومد .فکر کنم اگر 1 ساعت دیرتر میومدی به مشکل بر میخوردیم و اومدم کرج هم بارون خوبی اومده بود خلاصه اگه وقت داشتی حتما به چالوس ما هم سری بزن…
  به امید بارش دوباره برف در تهران و کرج.موفق باشی …
  ————-
  سلام میلاد میبینم که روز تعطیل بوده و همه عاشقای طبیعت زدن به دشت و کوه و خلاصه تفریحات سالم. من که به چالوس شما زیاد سر زدم اونجا یه مکان های بکری داره که نگو یه 15 روز دیگه از شر این کار سنگین تقریبا راحت میشم و فرصت برای گردشگری تو ایران واسم فراهم میشه.

 26. امیر سربازی نرفتی ؟
  خیلی سخته …اه اه
  اخه منم تپلم بیچاره میشم .. 😥
  بیخیال فوقش میرم و بعدش نمیرم 😕
  البته اگه نتونستم خودمو لاغر کنم..خیلی سخته ..اراده قوی میخاد
  ———————
  هاهاهاهاهاهاهاها نه خب فعلا برو اقدام کن برو بعد خوب بشین واسه ارشد بخون قبول که شدی میفرستنت بری درس بخونی بعدش که 2 3 سالی طول میکشه دوباره بعدش میری ادامه سربازیتو میری. اینجوری یه باعث میشه یه تنوعی هم پیش بیاد

 27. راس میگی ؟؟ من متولد 68 هستم میتونم دوباره تو کنکور شرکت کنم؟؟
  ببخشید که سوالات خارج از وبلاگ میپرسم
  ———
  اگر همین امسال قبول میشدی میتونستی به هوای درس خوندن فعلا نری تا ارشدت تموم بشه. اما چون گفتی کنکور ندادی و عملا یک سال خالی داری باید بری خودت رو معرفی کنی و سربازیتو بری. هم زمان با این که داری خدمت میکنی میتونی سال بعد دوباره کنکور بدی اگر قبول شدی حتا اگه وسط سربازیت باشه میفرستنت مرخصی تا بری درست رو ادامه بدی بعد که مثلا ارشدت تموم شد میری ادامه سربازی تا تموم بشه
  در هر حال به نظرم تو در حین سربازی درست رو هم بخون و سال بعد در کنکور ارشد شرکت کن

 28. سلام امیر جان خوبی این بارش ها حال ما رو گرفت رگبار میزد قطع میشد الانم باد میاد اعصاب خور کنه به خدا
  اوضاع بارش ها در نزدیک ره
  وز های عید چجوریه انگار خوب شده درسته؟من نمیدونم فک کنم امسال سال مار بودیم اگه بودیم که نحس بود بسیار
  ——–
  چیزی که در این 2 هفته اخیر تجربه خوبی واسم شد اینه که سامانه ها و موج های بهاری و نزدیک بهار مثل موج های پاییز و قلب زمستون نیست که واسش پیشبینی بلند مدت و تثبیت شده گفت پس به نظرم برای الان که 20 روز مونده به دمه عید هر حرفی بیهودست

 29. سلام تو نقشه ها اگه دقت کنین یه سامانه خفن از سمت اروپا داره میاد به سمت شرق،به نظرتون احتمالش هست تو ایران هم تاثیری داشته باشه؟
  ———-
  با الگو های فعلی نه

 30. هوای توچال دیروز خیلی بد بود باد با سرعت تا میومد وبرف ها هم مثل سنگ بودن
  راستی دو سامانه بعدی کی میان؟
  ——————
  فعلا این هفته رو داشته باش تا هفته های بعد رو هم به وقتش میگم الگو ها اصلا پایدار نیستن و چیزی که مثلا 4 روز پیش نشون میدادن نقشه ها به یک باره محو شدن.

 31. سلام وضعیت جوی کشور واقعا عجیب شده سیستم های قدرتمند تا از مرزهای غربی عبور می کنند یکدفعه ناپدید میشند خیلی عجیبه .سیستم های بسیار پرقدرتی روی مدیترانه تشکیل می شوند ولی تا روی ایران می رسند به طرز شگفت آوری از بین می رند من حدود 10 ساله که اب وهوا رو دنبال می کنم تا حالا با این پدیده روبرو نشده بودم!!!
  ————-
  سلام محمد این پدیده تقریبا از زمستون پارسال تو ایران ما رسم شده دلیلش چیه نمیدونم نه من هنوز خیلی ها به صورت دقیق نمیتونن تحلیل ارائه بدن که چرا سامانه های بارشی در پاییز و زمستون ایران رو یک سوم شمالی تضعیف میشن منظورم واسه شمال غرب دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق هست چون سایر مناطق کشور امسال خدا رو شکر بارش هاشون نرمال بوده

 32. سلام امیر.امیر ایمیل آقای اصغری رو داری؟میخام در مورد صحت پیش بینی های ناسا ازش بپرسم.مثل اینکه جدی جدی خشکسالی 30ساله ایران قطعیه و یه جورایی ناجورم هس.جوری که رسانه های اینترنتی فعلا نشون میدن هیچی از ایران نمیمونه.منم دوس ندارم توی قحطی بمیرم 😕 واقعن اگه اینقد افتضاحه حداقل تا ترکیه رو میشه رفت!! میخوام بدونم مثلا متخصصای کشور خودمون چی میگن؟
  ————
  سلام فاطمه آدرس میلش رو که نه اما شماره مبایلش رو دارم که شرمنده نمیتونم بدم امیدوارم ازم ناراحت نشی. من به واسطه کاری که در رادیو میکنم شماره همراه اکثر هنرمندان، گویندگان و مجریان حوزه های مختلف چه ورزشی و غیر ورزشی، ورزش کاران، خوانندگان و خلاصه آنچه که نیاز هست رو دارم اما تعهد اخلاقیم ایجاد میکنه که شماره های این افراد رو پخش نکنم. ضمن این که در خصوص مطالبی که بهش اشاره کردی آقای اصغری هیچ تخصصی نداره که بخواد در باره پیشبینی های ناسا بهت جواب بده و اصولا این مباحث در حوزه اقلیم شناسی بیشتر میگنجه تا آب و هوا

 33. داداش امیر ؟ به خدا منم دارم کم کم میترسم
  ببخشید راستی سلام
  کامنت فاطمه خانوم رو خوندم
  همین امروز تلویزیون داشت میگفت فقط باید به فکر اونایی باشیم که 30 سال دیگه میخوان زندگی کنن … ذخایر آب و اینا خیلی کمه و اینجوری که پیش میره ممکنه یه فاجعه رخ بده
  داداشی دلشوره دارم بدجور یه اطلاعاتی از این قضیه نداری ؟ 🙁
  ————
  سلام احمد جان به خدا این روزا نمیدونی چقدر سرم شلوعه اصلا نمیرسم در باره چنین مواردی تحقیق کنم اما حتما به وقتش یه سری میزنم مقاله های کافی رو هم چک میکنم کامل واستون توضیح میدم حالا فعلا بهش فکر نکن بیخیال تا زنده هستیم باید زندگی کنیم خدا بزرگه هر طور که باشه خودش یه جوری هوای بنده هاشو داره

 34. سلام.خواهش میکنم امیر اختیار داری تعهدات اخلاقی و امانت داری همیشه حرف اول رو در حوزه ی اخلاق میزنه 🙂 جای خوشحالی داره که این اصل مهم رو محافظت میکنی.در ضمن من اصن با شماره تلفن راحت نیستم اصن راستش روم نمیشه تلفنیم بپرسم همیشه توی دانشگاهم بچه ها به استادا زنگ میزدن ولی من هیچ وقت دوست نداشتم اینکارو.ترجیح میدم از طریق ایمیل یا رو در رو پرسش هام رو بپرسم.این پیش بینی ها البته نه تنها در مورد ایران بلکه در مورد ترکیه اردن و سوریه و سایر کشور های خاورمیانه هم گفته شده حتی گفته شده که اردن تا 15سال دیگه بیشتر نمیتونه پاسخگوی منابع انرژی کشورش باشه.و این زنگ هشدار توی ایران هم زده شده ولی فکر میکنم تا ایران به خودش بجنبه و تامین تجهیزات داشته باشه این رخداد تاسف بار پیش روی کرده.مث امروز که توی شبکه خبر سد لارو لتیان رو نشون میداد متاسفانه خیلی وضع اسف باری بود.موجودات زنده این سدها هم مثل قزل آلای خال قرمز اکثرن مرده بودن.فک میکنم تابستان بسیار سختتری نسبت به 87 داریم.هرچقدرم میگیم امید به خدا انگار نمیشه!!آخه هرچی موج بارشیم هس پرپر میشه.مشهد و اصفهان و چند استان دیگه هم نام برد که اونا هم در وضعیت هشدارن.
  —————
  فاطمه وضعیت اون قدرام که فکر میکنی در حد فاجعه نیست اووووووووووه تا 30 سال دیگه از نظر پیشرفت تکنولوژی جهان به جایی میرسه که شاید برای تامین انرژی مثل برق و حتا تامین آب نیاز به نزولات جوی نداره. این بشر دو پا به سرعت در حال پیشرفته قطعا تا 30 سال دیگه تدبیری برای کمبود بارش باران و برف هم پیدا میشه کما این که همین الانم پیدا شده تولید ابر مصنوعی و بارور کردن ابر ها که فعلا برای ایران با توجه به نداشتن دانش کافی در این زمینه و هزینه بردار بودن مرقوم به صرفه نیست. فکرش رو بکن مثلا 20 سال دیگه کاری میکنن هوای تهران دو روز ابری بشه بهش برنامه میدن مثلا 50 میلیمتر هم بباره. به همین راحتی

 35. سلام
  چرا سامانه هایی که روی مدیترانه تو این دو سه هفته تشکیل شدن همش به سمت بالا تغییر مسیر میدن ؟
  ————-
  در هواشناسی این کاملا طبیعیه. حرکت سامانه های بارشی بسته به محیطی که در اون قرار دارن و از عوامل مختلفی تاثیر میپذیرن تغییر مسیر میدن

 36. سلام…کمبود بارش تنها مختص به نیمه شمالی ایران نبوده و ترکیه و اذربایجان و ارمنستان هم با کمبود بارش مواجه بودند وحتی ازبکستان…..
  در عوض بارش در نیمه جنوبی ایران خوشبختانه خوب بوده و همینطور در عراق کویت شمال عربستان اردن سوریه و…که دلیلش برای من نامعلوم هست
  اما به نظر من الگوها در حال تغییرند چون زمین چه از نظر دمایی و از پوشش گیاهی و ووووو…تغییراتی گسترده داشته …محققینه هوا و اقلیم معتقدند این گرمایش زمین تبعاتی خواهد داشت که یکی از انها کاهش بارندگی در بعضی مناطق دنیا و افزایش بارندگی در بعضی مناطق دیگر است ..میترسم از اینکه نیمه شمالی ایران و کشور های نام برده جز مناطق باشند که با کاهش باران
  مواجه خواهند شد که از پارسال به این شکل شده….خداکنه برعکس بشه..امین
  ————
  مرسی از تحلیلت ایشالا

 37. سلام امیر جان مث این که بارش های فردا تقویت شه وبارش بدی تهران وگرمسار نداره درسته خیلی بهتر شده اوضاع سامانه های بعدی هم خوبه درسته؟
  اگه این بشه عالی میشه
  ————
  سلام فردا که بارشی نداریم عرفان جان
  سامانه های بعدی هم با نقشه های فعلی از 18 تا 23 24 اینا بارش داریم شدت از حالا زوده صحبت کنیم اما احتمالا این یکی دیگه تضعیف نشه

 38. سلام …امبر
  یه دوروزی هست که نقشه برای منطقه البرز خوب شدند و حاکی از نفوذ سرمای شدیدی هستند که با بارش خوبی همراه میشه البته اگر نقشه ها تغییر نکنه
  بارش های خوبی داریم من زیاد در بند باریدن برف نیستم اما با این نقشه ها
  دوباره شاهد بارش خوب برف خواهیم بود …..خدا کنه اینبار خدا حالمون رو نگیره
  و بعد از یکسال و نیم یه بارش خوب در تهران داشته باشیم از اون بارشهای بالای 30میلیمتر اونم از یک سامانه …..حالا چه برف چه بارون …..یعنی میشه…؟؟؟؟؟
  ————-
  نقشه های فعلی بارش های خوب را برای هفته آینده یعنی از یک شنبه 18 اسفند تا پایان هفته آینده نشان میده اما سرمای شدید که گفتی فعلا نه بگو این سرمای شدید رو از کدوم الگو داری استناد میکنی تا چکش کنم بهت بگم تا چقدر درسته

 39. wunder ground……ممنون میشم اگر چک کنی امیر جان…
  ———–
  اونو که چک کردم کمینه تهران رو آورده رو 5 اصلا هنوز به منفی نزدیک نشده که بخوایم اسمش رو سرمای شدید بذاریم و بخواد بارش ها تبدیل به برف بشه
  ———-
  البته اینم بگم که واندر همیشه حد اقل ها رو در نظر میگیره و خیلی سایت سخت گیریه برای مثال برای روز جمعه که بارش های پراکنده داشتیم واندر فقط زده بود ابری

 40. سلام خسته نباشید.هفته بعد احتمال بارندگی هست؟
  ——–
  سلام با نقشه های فعلی 100 درصد هفته آینده بارش داریم ایشالا که دوباره تضعیف نشه و ضد حال بزنه

 41. سلام اقاامیر.اون سری سوال کردم جواب ندادی.امیدوارم اینبارجواب بدی.این موج که راجبش حرف میزنین بیشتر بارشهاش برا کجاس و از کی وارد کشورمیشه وچقدرروش میشه حساب باز کرد
  ———
  اون موقع هم به سوالت جواب دادم مهرداد جون. با نقشه های فعلی از شنبه یک شنبه هفته آینده یعنی مثلا 17 تا 23 24 اسفند یه موجی میاد رو ایران که بارش هایی رو داره تا سه شنبه اینا و برای نیمه دوم هفته آینده منظورم 20 تا 24 ایناست یه موج خیلی بهتر داریم که سراسر کشور رو تقریبا در بر میگیره. بارش هاش هم در اکثر مناطق بارونه

 42. امیرجان خسته نباشی ؛ از بارش های آخر اسفند چه خبر ؟ هوا تو این چند روز آدم رو یاد اواسط فروردین میندازه ! به نظر تو میتونیم زمستون رو دوباره ببینیم ؟ برف رو چی ؟
  یه دونه ای !!!! 😆
  ———–
  سلام احسان جون. جونم واست بگه که هفته آینده بارش های نسبتا خوبی رو با نقشه های فعلی داریم. من چهار شنبه صبح برای یه مأموریت کاری باید برم مشهد جمعه شبم بر میگردم ایشالا شنبه پست بارش های هفته آینده رو میذارم. برف و بازگشت زمستون هم فعلا در نقشه ها دیده نمیشه

 43. سلام امیر جان چطوری دادا؟خوبی؟سلامتی؟ با هوای بهاری چه میکنی،دلمون تنگ شد گفتیم یه عرض ادب کنیم
  ———–
  به به علی آقای گل، میگم همیشه باید برف و بارون باشه یه سراغی از ما بگیریا آره؟ من بدجوری این روزا در گیرم امیدوارم تو خوب و خوش باشی بیشتر به ما سر بزن دلمون واست تنگ میشه ها

 44. سلام … اردل جان من بخدا جو ندادم فقط نظرمو گفتم ..من منتظر برف دوباره نیستم ..خدا کنه بارش داشته باشیم حالا چه بارون چه برف من اینو در دی ماهم تو نظرم گفتم…ولی بدون تهران اواسط فروردین هم برف داشته ..اگه نقشه ها تغییر نکنه دوباره…در ادامه احتمال برف هست …ولی بارون و برف برای من فرقی نداره هردو رحمت خداست که امسال کمی از ما دریغ شده ….ایشالا بهار پر برکتی برا همه جوانان ایران باشه …از هر نظر …یه بهار پر رحمت و خیر و برکت..
  امین
  ——–
  از صمیم قلبم با حرفات موافقم رضا جان
  ایشالا

 45. ما مخلصیم ،چشم، یه مدت نت نداشتم شرمنده ،راستی مستند رادیو چی شد؟
  ————————-
  خوشبختانه مورد تایید قرار گرفت و به جشنواره رادیو که در اردیبهشت برگزار میشه راه پیدا کرد. حالا ببینیم تو جشنواره مقام میاریم یا نه البته ما تازه کاریم و همین که تو درون شبکه راه پیدا کرد به جشنواره واسه خود من باعث افتخاره
  راستی من فردا صبح ساعت 6 پرواز دارم واسه مشهد تا جمعه شب اونجام. مدم وایفام همرام هست. اگه اونجا اینترنت ایرانسل یا همراه اول خوب آنتن داد که حتما میام نظرات رو تایید میکنم اگه به هر دلیلی نشد خلاصه شنبه صبح در خدمتیم.
  دوتا نکته یکی این که امیدوارم وقتی برگشتم خبر های خوب بارونی بهتون بدم. با نقشه های فعلی هفته آینده بارش داریم نکته دوم هم این که از طرف همتون اگه لایق باشم نایب زیاره خواهم بود

 46. سلام و خسته نباشی داش امیر
  من از همین الان نوید یک برف خوب رو واسه آخرای زمستون میدم طبق روال تکراری هر سال
  آقا یه برف دیگه در راهه
  ———
  سلام میلاد جان هر چی خدا بخواد همون میشه

 47. سلام آقا امیر
  ای کاش کاهش دما زیاد نباشه
  دلیل حرفم هم که میدونی
  انتظار بارون شدید مثل آبان ماه رو میکشیم
  ———-
  آره عزیز برف الان بزرگترین خسارت برای باغداران و شکوفه های بهاریه

 48. سلام امیر.آقا التماس دعا.دعا کن بهار تهران و مشهد و شهرهایی که کم بارش بودن خوب بارون بیاد برای منم دعا کن جایی که دوس دارم رشته مورد علاقه ام رو قبول شم
  ————
  سلام فاطمه هم واسه تو و هم سایر دوستان دعا کردم که به اونچه که خواسته قلبیشونه برسن البته اگه لایق باشم

 49. سلام به امیر …خوشا به سعادتت که میری مشهد …رفتی زیارت نامردی نکنی و یاده ما نباشیا 🙂 برامون دعا کن ..منکه محتاج دعا هستم شدید بعضی کارام بهم گره خورده ..
  هنوز لایق زیارت مشهد نشدم ………..حتما در حد طلبیده شدن نیستم..
  خوشبحالت که …………………………………………………………………..
  —————
  سلام رضا جان همین زودیا ایشالا که تو هم میری. من برای یه مأموریت کاری رفته بودم و فقط دو بار رسیدم برم حرم اونم کوتاه. تو هم مطمئن باش که لیاقتشو داری و همین زودیا میری ایشالا

 50. سلام خسته نباشید اگر میشه برای سال نو تحلیلی از وضع هوای منطق شمالی ارایه بدید ممنون
  —————
  سلام یه چند روز مونده به عید حتما این کار رو خواهیم کرد البته برای مطلع شدن از وضعیت هوای شمال برو به سایت گیلان فرکا که تخصصی تر بررسی میکنه اقلیم شمال کشور رو

 51. salam dada khobi ye amar az barandagia yekshanbe base ma begoo bebinam nazaret che man k migam faghat gand mizane to mashina mire hamin valii akhare esfando avale bahar yekam oza behtar mishe vali alan zoda bekhaym begim mer30
  ————
  سلام آرش عزیز از اواخر دو شنبه و طی 3 4 روز پایانی هفته تهران بارش داره اوجشم واسه 4 شنبه هست با نقشه های فعلی

 52. سلام امیر جان خسته نباشی
  شرمنده این روزا مشغله کاری نمیزاره زیاد بیام سر بزنم ، هوام که متاسفانه خیلی کم بارش شده .
  امشب رفتم نقشه هارو دیدم ، ایشالله هفته ی پر بارشی پیش رو داشته باشیم ، فعلا که نقشه ها اینجور میگن ، امیدوارم تغییر نکنن .
  به نظر میرسه بارشها سنگین و فراگیر باشن به امید خدا
  ————
  سلام حامد جان منم این روزا حسابی سرم شلوغه شرمنده دوستان هستم که نمیرسم وب رو بروز کنم البته امشب یعنی منظورم شنبه شب هست حتما این کار رو میکنم آره خدا رو شکر بارش های خوبی در راه هست البته باز نسبت به دیشب یکم کمتر شده ولی بازم خوبه

 53. سلام .. مثله اینکه بازهم بارشها دارن ضعیف میشن …درسته؟
  ———-
  برای تهران ای قرار بود پنج شنبه هم بارش ها خوب باشه که برای اون روز تضعیف شده اما برای چهار شنبه خوبه بازم خدا رو شکر

 54. سلام امیرجان کجای پیدات نست.راستی هواشناسی انلاین نوشته شمال فارس بارش شدید داره اما هواشناسی خودفارس نوشته رگبار پراکنده به نظر شما کدومش صحت داره.ببخشید یادم رفت بگم زیارت قبول.یک پیشبینی توپ کن واسمون حال کنیم….
  ————
  سلام مهرداد جان ممنون. از سه شنبه تا پنج شنبه شهر شما هم بارش های نسبتا خوبی رو داره البته اوج بارش ها این بار در جنوب فارس هستش اما شمال فارس هم با این که بارش هاش کمتره اما بازم بارونی میشه نگران نباش

 55. kay be roz mishi mikham bekhonam bekhabama fadai dari namoosan
  ———-
  سلام آرش جان قول داده بودم شنبه شب بروزش کنم اما واقعا درگیرم الان که وب رو بروز کردم ساعت 2 نصفه شب هستش و چون قول داده بودم هر طور که شد در باره این هفته وبلاگ رو بروز کردم
  افتخار میکنم که همراهای گلی مثل تو در این وبلاگ کامنت میذارن

 56. سلام داداش امیر خوبی چه خبر بارشی داریم داداش یه مدتی نبودم
  ———-
  سلام عزیز در پست جدید کامل توضیح دادم

 57. سلام امیر جان
  پیش بینی ات برای دو هفته تعطیلات نوروز چطوریه امیر جان؟برای مسافرت میخام بدونم هفته اول بهتره یا هفته دوم؟
  مرسی از لطفت
  ——————–
  سلام حمید تو پادکست صوتی نوروز 93 رو بررسی خواهیم کرد اما فعلا باید بگم هفته اول 5 6 روز اول عید بهتره بری سفر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *