وضعیت جوی روزهای آینده/ بررسی سیستم اخیر

با عرض سلام خدمت دوستان عزیز

خوب خدا رو شکر بعد از گذشت مدت های طولانی شاهد دو هفته هوای ناپایدار در سطح کشور بودیم که موج اخیر به لحاظ گستره بارش و نوع بارش بهتر عمل کرد.

این سیستم به صورت یک چرخند عظیم بر روی کشور قرار گرفت و با حرکت کند خودش از پنجشنبه تا دوشنبه مهمان مناطق غربی و مرکزی کشور بود. تشکیل یک چرخند بر روی خاورمیانه و عراق معمولا خیلی کم اتفاق میفته چرا که این منطقه 8 ماه از سال تحت تاثیر جنب حاره هست و بیشتر از اینکه محل صعود هوا باشه ، محل فرونشینی هوا هست. از طرفی تشکیل یک چرخند نیاز به طیف وسیعی از شرایط مناسب فشاری و دمایی داره که روی این منطقه کم اتفاق میفته.

و البته ما خوش شانس بودیم که بعد از چرخند 6 دی 91 ، مجددا شاهد تشکیل چنین سیستمی بر روی منطقه بودیم.

 

559arjflq1e0unxl0q4تصویر 1- قرارگیری چرخند بر روی خاورمیانه و عراق

satpicتصویر 2- قرارگیری چرخند بر روی منطقه داخلی کشور

این سیستم که از عصر دوشنبه با نفوذ هوای سرد همراه شد ، باعث بارش برف مناسبی در نیمه غربی و بخش هایی از مرکز شد و این وضعیت که تا روز دوشنبه ادامه داشت باعث شد تا شاهد بیشترین مقدار  بارش برف از ابتدای زمستان در سطح کشور باشیم. هر چند این زمستان خیلی دیر خودنمایی کرد اما همین هم برای کم کردن از شدت خشکسالی غنیمت بود.

92237044625574960254 تصویر3 – وضعیت پوشش برف کشور بعد از پایان بارش ها در کشور

و اما وضعیت روزهای آینده چگونه واهد بود؟

از روز چهارشنبه شاهد حرکت یک سیستم مدیترانه ای به سمت کشور هستیم اما به دلیل بالا آمدن جنب حاره بر روی غرب کشور ضمن بسته شدن راه حمایتی رطوبت دریاهای جنوبی ، شاهد تضعیف این سیستم بر روی کشور هستیم.

به همین دلیل عمده بارش های این سیستم بر روی مناطق غربی و مرکزی کشور متوسط تا ضعیف  خواهد بود. با این حال این سیستم ضمن حرکت به سمت داخل کمی بهتر میشه و بارش های متوسط بر روی استان های کرمانشاه، همدان، مرکزی، چهارمحال و اصفهان و قم خواهد داشت. برای استان های ایلام، خوزستان، نیمه غربی لرستان و کهکیلویه بارش های پراکنده و ضعیف هست.

این موج صبح جمعه از منطقه خارج میشه و فعلا تا اواسط هفته آینده خبری از موج مناسبی نیست.

 

1تصویر4- بارش روز چهارشنبه عمدتا در غرب مستقر هست.

2

تصویر5- بارش روز پنجشنبه عمدتا در مرکز کشور خواهد بود.

از احمد رضایی

من از بچگی عاشق آب و هوا و بخصوص بارش برف بودم تا اینکه شرایطی پیش اومد که بتونم به صورت تخصصی به بررسی وضعیت آب و هوا بپردازم، طی 5 سال گذشته با بررسی آماری و تخصصی روی آب و هوای کشور پرداختم و البته دنسته های ما نسبت به پدیده متغیری چون آب و هوا همیشه ناچیز خواهد بود. هم اکنون 23 سال دارم و در شهر تاریخی اصفهان زندگی می کنم و دارای مدرک لیسانس مدیریت هستم. اینجانب با افتخار برای بررسی آب و هوای بخش غربی و مرکزی کشور در خدمت شما بزرگوارن خواهم بود.

گفتگو کنید

56 نظر

  1. بین 1 تا 4 میل به صورت برف و باران خواهید داشت.
   در نیمه دوم اسفند امکان ورود سامانه های قوی به کشور وجود داره.

  1. تا بعد از ظهر پنجشنبه این شانس هست که البته گفتم احتمال بارش کمه و ممکنه بارشی رخ نده. برایت تکرار روزهای خوب بارانی باید منتظر نیمه دوم اسفند باشیم.

 1. سلام احمد جان خوبی؟واقعا پیشبینی قبلیت عالی بود گل کاشتی دقیق دقیق بود مرسی.فردا شبم خبرایی هست؟یکم توضیح بده اگه میشه؟مرسی.

  1. سلام خدمت مهرداد عزیز، شکر خدا خوبم ،
   خواهش میکنم شما لطف داری.

   این سیستمی که روی کشور هست جهت شمال غربی جنوب شرقی داره که علت اون هم بالا اومدن پرفشار روی غرب کشور هست. الان بخشی از این سیستم روی غرب کوههای کرکس قرار گرفته که به واسطه این کوهها مجبور به حرکت به سمت جنوب استان اصفهان و شمال فارس میشه. اگه این روند ادامه پیدا کنه می تونم قول یه برف سبک بین ۱ تا ۳ میلیمتر رو برای امشب تا صبح جمعه بهت بدم که قطعا برفه . زیاد نیست اما می تونه یکی دو سانت بشینه. امیدوارم این چرخش ادامه پیدا کنه تا این برف حتما در شهرتون بباره.

 2. سلام ببخشید بارش های نوروز امسال غرب کشور چطوری؟ می خواستم بدونم امسال نوروز چندتا سامانه بارشی از کشور عبور میکنه؟

  1. سلام

   از الان نمیشه نظر قطعی داد. بخصوص اینکه برخی از مدل ها در این باره اختلاف نظر فاحشی دارند ولی نظر خودم اینه که نوروز پربارشی برای غرب کشور داشته باشیم.

 3. با سلام امکان یه بارش برف پراکنده در شب برای تهران هست؟
  ——-
  امیر سرمدی: نه احتمالش خیلی خیلی ضعیفه. سامانه بارشی که در بخش هایی از تهران امروز اثرگذار بود دیگه تهران رو ترک کرده. اگرم چیزی بخواد تا بامداد بباره محلی و عمدتا در ارتفاعات هستش.

  1. مدل ژاپن و چین جز مدل های معتبری هست که من بیشتر بهش استناد میکنم، این مدل دمای غرب کشور رو نرمال پیش بینی کرده و البته شانس دمای کمی کمتر از نرمال ( حدود نیم درجه ) رو برای استان های ایلام و کرمانشاه و احتمالا غرب استان لرستان بیشتر دونسته.

   به طور طبیعی اگه پیش بینی های فعلی برای دوره بارشی نوروز درست دربیاد به خاطر افزایش روزهای ابری ممکنه دما حتی کمتر از نرمال بشه. مسلما در هفته های آینده این موضوع روشن تر میشه.

 4. سلام به همگی.احمد اقا ببا ایول داری بخدا دمت گرم پیشبینیت بیست.بارش شدید برف حدود 2ساعت در اباده بارید همجا سفید شد و الانم باشدت کم داره میاد و هرچه به نیمه شب نزدیک میشیم هوا سرد تر و برفا به یخ تبدیل میشه.چه برفی بودواقعا دیدنی.

  1. سلام مهرداد جان

   قربون محبتت، خوشحالم که مجدد بارش برف خوبی رو داشتید خدا رو شکر. از الان کم کم از شدت بارش کم میشه تا اینکه بارشتون بند میاد. حتما گزارشات برفی و مقدار برف نشسته رو برای ما هم بفرست.

  1. سلام خدمت علی عزیز

   ما تا قبل از 23 اسفند یکی دو موج دیگه هم احتمالا داریم که روی استان شما هم اثر میذاره پس نمی تونیم بگیم هیچ خبری نیست. اما موج هایی که دهه آخر اسفند میاند قویتر و بهتر هستند.

 5. سلام.احمد جون دادا تو علم غیب نداریا صلا در کل پیشبینیت مو لا درزش نمیره دقیق3سانت برف اومد و 3میلیمتر شد.تو کل این سایتا شما و علی صبوری و امیر پیشبینیاتون دقیقه اما تو چون بخش مرکزی هستی و به ما نزدیک تری واقعا نمرت بیسته.اصغری با این همه دستگاهای پیشرفته به یه تار مو توهم نمیرسه.اینو جدی گفتم بخدا.

  1. سلام خدمت مهرداد عزیز

   شما لطف داری، این از محبت شماست وگرنه من لایق این تعاریف نیستم.
   ان شا الله که در ادامه باز شاهد بارش های خوب باشید، قطره قطره برفی که میباره هیجان انگیزه و من امسال از گزارشات شما حسابی لذت می بردم.

  1. سلام خدمت علی آقای عزیز

   بله فعلا برای چهارشنبه تا جمعه هفته پیش رو یه موج در نقشه ها دیده میشه که فعلا عملکرد متوسط تا ضعیفی داره اما جا برای بهتر شدنش در روزهای اینده هست.

 6. سلام.استاد نظرتون راجبه آخرین پست اقا مهرداد شهبازی چیه؟ میشه شما به زبان ساده یکم توضیح بدی؟ تحلیل خودتون راجبه پست مهرداد خان

  1. سلام علی جان

   ایشون شرایط فشاری و رطوبتی رو مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که قبل از دهه سوم اسفند خبری از بارش مناسب در سطح کشور نیست و از دهه سوم اسفند وضعیت کم کم خوب و خوبتر میشه.

   مدل های فعلی هم فعلا چنین نظری دارند و تا 20 اسفند امواجی که داریم قدرتمند نیستند و بارش های بالاتر از متوسط از اونها انتظار نمیره و عمدتا پراکنده هست هر چند در نقاط شمالی استان شما فعالیت بهتری می تونند داشته باشند. ولی از اواخر اسفند شرایط بهبود پیدا میکنه. در واقع بعد از اون چند موج خوبی که داشتیم الان وقت نفس تازه کردن دریاهای اطراف هست تا مجدد آماده ارسال امواج خوب به کشورمون بشند.

  1. سلام

   پدیده بارشی وجود نداره. هوا صاف تا کمی ابری خواهد بودو البته بندرعباس هواش این چند روز کمی گرمتر میشه.

  1. سیستم شمالی شده، برای همین انتظار بارش نمیره اگه بارشی هم اتفاق بیفته برای روز چهارشنبه به صورت پراکنده و خفیف خواهد بود.

 7. با سلام
  خواستم بدونم هواشناسي بي بي سي مي شه روش حساب كرد؟؟
  اخه تاكيد داره كه تهران از فردا تا اخر هفته بارش پراكنده داره
  ——
  امیر سرمدی: سلام نه معتبر نیست

 8. سلام احمد اقا خسته نباشی. احمدآقا لااقل واسه دلخوشی هم که شده یه وعده الکی واسه بارش بمون بده داداشB-)داداش. درسته که تا 10 روز اینده واسه دره شهر بارشی نیست؟

  1. سلام علی جان

   بارش های خفیف و پراکنده برای اخر این هفته انتظار میره اما موج های بارشی برای اواسط و بخصوص اواخر هفته آینده دیده میشه که در صورت تثبیت در مورد اونها پست میذارم.

 9. سلام اقای رضایی عزیز.خوبین.من هروقت از شما سوال پرسیدم جوابش واقعا خوشحال کننده بوده و همیشه پر بارش و دقیق.از کی شاهد یه بارون مشتی هسیم؟برفو ه دیگه فکنم باید پروندشو بست و بریم سراغ بارون.مرسی ممنون.پیشبینیتون واسه ایام عید چیه واسه ما؟دهه اخر چی؟مرسی ممنون.

  1. سلام خدمت مهرداد عزیز

   ان شا الله برای دهه آخر اسفند یه دوره بارشی دیگه شروع میشه که تا عید هم تداوم داره،اما فعلا نمیشه به صورت دقیق مقادیر بارش رو مشخص کرد.

   اما در مورد برف یه شانس برای جمعه شب دارید که مقدارش بین 1 تا 4 میلیمتره، هر چند موج اخیر رفتار عجیبی از خودش نشون میده اما خیلی امیدوارم که این برف هم در شهرتون بباره.

 10. احمدجان اواسط هفته اینده منظورت یکشنبه شبه؟ اخه شنیدم یکشنبه یه سامانه میاد.و اگه این هفته احتمال بارشی باشه چه روزیه؟ مرسی

  1. سلام علی جان
   یه بارش پراکنده ممکنه دوشنبه داشته باشید اما قطعی نیست چون سیستم ضعیفه. اما برای آخر هفته موج خوبی داریم که می تونه بارش های خوبی برای شهر شما داشته باشه. این موج از چهارشنبه بارشش شروع میشه که در روزهای آینده به اون خواهم پرداخت.

 11. سلام به احمد اقای گل.ببخشید همش سوال میپرسم.این برفیکه گفتین واسه جمعه رو تو هیچ سایتی نزده ینی بازم میشه امیدوار بود یا پرید رفت؟خیف اینجا واقعا از نظر دمایی واسه ببرف عالیه همش زیر صفریم اما ابر نمیاد بباره.

  1. سلام خدمت مهرداد عزیز

   متاسفانه الگوی عجیب حرکتی که در جواب به پیام قبلی شما مطرح کردم باعث شده تا محدوده باشی این سیستم کمی محدود بشه و برف شما هم بپره.

  1. سلام

   بله، یه بارش های متوسط و ضعیفی برای دوشنبه دارید حدود 5 میلیمتر. اما اصل بارش برای آخر هفته هست.

 12. سلام.احمد اقا کی یه بارش حسابی داریم تو الگوها و روش میشه حساب باز کرد؟مرسی ممنون

  1. سلام

   یه بارش پراکنده ممکنه دوشنبه داشته باشید. سیستمی هم برای آخر هفته دیده میشه که فعلا برای شرق استان فارس و کلا مناطق مرکزی ضعیف هست. ان شا الله برای منطقه ما و شما هم تقویت بشه.

   اما در مجموع شانس بارش های درست و حسابی رو فعلا تا فروردین داریم.

  1. خواهش میکنم، ان شا الله فردا در مورد سیستم های هفته اخیر پست میذارم. فعلا به دلیل وارد شدن به زمان تغییر فصل الگوها فوق العاده متغیر شدند.

  1. سلام

   دوشنبه ممکنه بارش پراکنده ای داشته باشید اما روز سه شنبه بارش بهتری دارید حدود 5 میلیمتر یا کمی بیشتر. البته به دلیل تغییرات زیادی که مدل های فشاری دارند ممکنه وضعیت کمی فرق کنه.

   برای آخر هفته هم از روز جمعه بارش هایی رو دارید که تا اوایل هفته بعد ادامه داره و میزانش هم فعلا زیاد نیست.

  1. سلام علی جان

   بارش روز دوشنبه بارش خیلی پراکنده ای هست ، سیستم آخر هفته که از اواخر روز پنجشنبه و روز جمعه فعال میشه بارش بهتری داره برای شما.

 13. سلام.احمد اقا بارشا انگار واسه سه شنبه تقویت شده میشه بگی چه خبره ممنون.واسه اخر هفته هم اگه میشهیکم توضیح بده.شما واقعا خبرات خوشحال کنندس.

  1. سلام خدمت مهرداد عزیز

   بله سه شنبه شب و صبح چهارشنبه از موج اول بارش متوسطی دارید که به خاطر نفوذ سرما برف هم خواهید داشت. ان شا لله.

 14. احمد جان واقعا دمت گرم، خیلی زحمت میکشی و ما هم واقعا اذیتت میکنیم فقط یه گله کوچولو دارم اونم اینکه کمی دیر ب دیر پست ها رو بروز میکنی.
  ولی کلا ارادت داریم استاد
  این صرفا یه پیشنهاد بود

  1. سلام علی جان

   خواهش میکنم، بله کاملا حق با شماست از شما و سایر دوستان هم عذرخواهی میکنم . محل کارم جوریه که نمی تونم به اینترنت دسترسی داشته باشم و کارهای قبل عید هم اضافه شده برای همین شرمنده شما بزرگوارن میشم. ان شا الله امشب پست جدید رو حتما میذارم.

  1. موج آخر هفته پابرجاست، اما از موج وسط هفته از اول هم انتظار بارش پراکنده میرفت برای منطقه شما. الانم احتمال بارش های خفیف هنوز هست اما امیدوارم موج آخر هفته بیشتر از این دچار جا به جایی نشه تا بارش داشته باشید.

   البته سیستم هایی که هفته های اینده میاند هم خوش خبر خواهند بود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *