طی هفته جاری/ تداوم بارش های زاگرس و البرز، هوای خنک ماندگارست

با سلام به همراهان وبسایت Tehran Weather

طبق بررسی نمایه نیمکره شمالی ناهنجاری میانگین ارتفاع تراز میانی جو، طی هفته پیشرو استقرار پر ارتفاع بر روی حاشیه غربی روسیه و شمال دریای خزر دیده می شود که با جریانات واچرخند در تراز پایینی همراه می باشد. همچنین بر روی بخش هایی از شمال آفریقا، دریای سرخ، شبه جزیره عربستان، ایران، جنوب پاکستان و مناطقی از نیمه مرکزی _ شمالی شبه قاره کاهش کمتر از نرمال ارتفاع تراز میانی جو طی این مدت پیش بینی می شود. این ساختار سبب می گردد که حد جنوبی چیره بادهای غربی به عرض های بالاتر از شمال دریا خزر عقب نشینی کرده اما در زیر این پرفشار بر روی عرض های جنوبی وجود جریاناتی، سبب افت ارتفاع تراز میانی جو شده که منجر به تضعیف شدت فشار زیاد جنب حاره ای میگردد.

 

1

 

همچنین طبق نقشه نمایه نیمکره شمالی ناهنجاری میانگین فشار سطح دریا طی 7 روز آیندهف میزان متوسط فشار بر روی فلات ایران بین 2 الی 4 هکتوپاسکال زیر نرمال می باشد این در حالی ست که در تراز میانی جو ارتفاع جو بین 10 الی 20 متر زیر هنجار این موقع از سال می باشد. این ساختار غیر دینامیک بین جو میانی و تراز سطح زمین منجر به تضعیف پارامتر های تابستانی جو می گردد، چرا که با افزایش نابهنجار فشار سطح دریا بر روی فلات ایران کمفشارهای فصلی تضعیف و در تراز میانی جو افت ارتفاع سبب اضمحلال واچرخند جنب حاره می گردد.

 

2

6

این شرایط منجر به شکسته شدن الگوی تابستانه طی هفته جاری می گردد، که پیامد آن ماندگاری دمای هوای کمتر از نرمال در فلات ایران بویژه در بخش های شرقی، مرکزی و جنوبی کشور خواهد شد. همچنین بارش ها در نواحی کوهستانی زاگرس مرکزی، جنوب غربی و جنوبی، جنوب شرق کشور و همچنین ارتفاعات البرز میانی به صورت همرفت های عصرگاهی تداوم خواهد داشت. لذا همچنان می تواند در برخی از نواحی یاد شده به صورت نقطه ای و محلی بارش ها با شدت زیاد و در یک مقطع زمانی کوتاه منجر به افزایش میزان رواناب و وقوع سیلاب گردد.

در سواحل خزر به دلیل استقرار جریانات واچرخند در تراز زیر 500 هکتوپاسکال و همچنین نفوذ زبانه های توده هوای کمفشار طی هفته جاری دماها تمایل به بالاتر از هنجار را نشان می دهد و میزان ریزش ها مجددا به سطح زیر نرم موقعیت فعلی سال تنزل خواهد داشت.

در جنوب شرق کشور به دلیل عوامل تقویت موسمی هند، میزان ریزش ها در جنوب پاکستان طی هفته جاری افزایش خواهد داشت که می تواند به صورت موج های حاره _ شرقی سبب تقویت شرایط همرفت و ریزش های تابستانه در جنوب شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان گردد.

3

33teclcc

با توجه به نقشه ناهنجاری میانگین سرعت پتانسیل تراز 200 هکتوپاسکال، شرایط همگرایی تراز فوقانی بر روی شبه قاره هند تضعیف خواهد شد (نواحی با رنگ قرمز همگرایی تراز فوقانی را نشان می دهند) و از طرف دیگر با توجه به نقشه تابع جریان تراز 850 هکتوپاسکال که در سرتاسر شمال شبه قاره هند، جنوب پاکستان، جنوب شرق ایران و عمان جریانات چرخندی را نشان می دهد، می تواند منجر به تقویت مونسون در این نواحی گردد. این گفته بر روی نقشه بارش هفتگی در بالا منطبق می باشد همانطور که مشاهده می گردد بارش مونسون بر روی شمال شبه قاره هند، جنوب پاکستان بشدت تقویت شده ست و به سوی غرب و شمال غرب بر روی پاکستان پیشروی کرده ست. لذا تاثیر مونسون طی هفته آینده بر روی نواحی موسمی کشور نظیر جنوب شرق کشور و ارتفاعات جنوبی زاگرس بیش از پیش حائز اهمیت خواهد بود.

5

در نقشه تابع جریان تراز 200 هکتوپاسکال سرتاسر خاورمیانه و فلات تبت تحت ناهنجاری گردش چرخندی تراز فوقانی قرار دارد که بیانگر موقعیت جنوبسوی روباد جنب حاره نسبت به حالت نرمال خود می باشد.

7

پیش بینی یکماهه مرکز آب هوایی پیش یابی میان مدت منطقه اروپا موسوم به ECMWF برای ماه میلادی آتی یعنی اوت (10 مرداد لغایت 10 شهریور 94) بیانگر کاهش میران بارش ها در منطقه معتدله اروپا دارد، میران ریزش ها در نواحی شمالی اروپا و روسیه و همچنین بر روی بخش هایی از شبه جزیره ایبری و حوزه مدیترانه بالاتر از نرمال می باشد لذا به دلیل این شرایط ناهنجار الگوی بارشی، میران ریزش ها به دلیل فعالیت کم توده هوای کمفشار شمال اطلس و ایسلند و مهاجرت آنها بسمت عرض های بالاتر، بارش های یکماه آینده در سواحل خزر همچنان پایین تر از حد نرمال پیش بینی می شود، با توجه به کسری بارش ماه های گذشته به دلیل الگوهای کم باران در این خطه لذا تمهیدات لازم در مواجه با تشدید شرایط خشکسالی در این منطقه باید مدنظر قرار گیرد.

s4_rain_anomaly_20150701_m2s4_t2m_anomaly_20150701_m2

گفتگو کنید

13 نظر

 1. سلام اقای شهبازی چرا ابرهایی که در رشته کوههای زاگرس وجود دارد با بادهای شدید تراز میانی جو همراه نیستند علت چیست؟

 2. با سلام خدمت اقای شهبازی اینکه گفتید درزیر این پرفشار بر روی عرض های جنوبی وجود جریاناتی، سبب افت ارتفاع تراز میانی جو شده که منجر به تضعیف شدت فشار زیاد جنب حاره ای میگردد وجود چه جریاناتی سبب افت ارتفاع تراز میانی جوشده است؟

  1. وقتی در عرض های میانه پر ارتفاع استقرار پیدا می کنه وضعیتی مشابه مانع بوجود میاد. در این وضعیت جریانات عادی که از غرب به شرق در جریان هستند با برخورد به این پر ارتفاع به 2 شاخه تقسیم می شن و به صورت فرود های کم عمقی در میان در این وضعیت نواحی که در جانب عرض های جنوبی تر این سامانه قرار دارند با افت ارتفاع جو مواجه بشن .

 3. باسلام وعرض ادب و خسته نباشید بابت زحماتتون””اقای شهبازی درسته که بارشها در یک ماه اینده درسواحل کاسپین زیر نرمال هستش،ولی این امر بهترین و خوشحال کننده ترین خبر برای شالیکاران هستش،باتوجه به بارنشستن خوشه های برنج و اماده شدن برای برداشت محصول برنج،،،، درچند روز اینده اوج برداشت محصول برنج کشاورزان شالیکار شمال کشور هستش،و در صورت باریدن بارش باران موجب خسارات جبران ناپذیری به کشاورزان برنجکار شمال کشور میشود،،به عبارتی دیگر بارش باران در این برهه زمانی،یعنی خسارات زیان بار به شالی برنج،”””راستی بارشهای فوق العاده و بسیار عالی درچند روز گذشته برای بسیاری از کشاورزان برنج کار و چایکار موجب خوشحالی شده است و بسیار به موقع بوده،هرچند برای درصد کمی از شالی ها زیان ده بود!!”””باز هم از زحمات جنابعالی در امر اطلاع رسانی علم هواشناسی بی نهایت سپاسگذارم،به امید بارشهای کلاسیک باران برای شهرهای کم اب کشور”ایام به کام”

 4. باسلام سایت accu.weather برای امروز تهران رگبار ورعد وبرق پیش بینی کرده.درسته?وضع هوای این هفته تهران چطوریه?لطفا آخر پستهتاتون برای ما هم که از اصطلاحات هواشناسی چیزی نمیدونیم .پیش بینی ها رو یطوری ساده بنویسید ماهم بفهمیم.

 5. سلام چرا جدیدا به هیچ کدوم از سوالات جواب نمیدین?این تنها سایت هواشناسی بود که به همه نظرات وسوالات پاسخ میداد.
  ————-(علی صبوری)
  سلام زهرا
  برای پاسخگویی سریعتر به سوالات لطف کنید سوالاتتون رو در پست هایی که زیر تیتر نوشته « ارسال شده توسط tehranweather » مطرح کنید
  در مورد سوال قبلیتون باید بگم به پیش بینی های سایت accuweather اعتمادی نیست
  این هفته هم هوا آرومه به همراه افزایش 3،4 درجه ای دما

 6. طوفانی که علی رغم پیش بینی ها رخ نداد!
  مدیریت پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: دلیل بروز مشکلات در خصوص پیش بینی‌های هواشناسی آن است که مردم با عینک خود و سازمان هواشناسی با عینکی دیگر به آن نگاه می کند.
  http://www.yjc.ir/fa/news/5271346/%D8%B7%D9%88%D9%81%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D8%BA%D9%85-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%AE-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AF

 7. با سلام خدمت اقای شهبازی چه عاملی باعث می شود که موجهای کوناه بارشی شکل بگیرد وحرکت سریعی داشته باشد؟

 8. با سلام خدمت آقای شهبازی و علی عزیز.من اواخر هفته آینده میخواستم برم سمت مناطق ییلاقی مازندران(کجور و بلده)اون موقع هوای اونجا چه جوریه؟ممنون.

 9. سلام استاد
  سال قبل دراستان ما(گلستان)زمستان ونیمه دوم بهار با افت محسوس بارش مواجه شدیم میخواستم بدونم واسه پاییزوزمستان سال جاری سواحل خصوصاٌشرق سواحل چطور خواهند بود؟؟؟
  ممنونم از لطف و زحماتتون.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *