چشم انداز وضعیت آب و هوای کشور طی مهر 94​

خروجی مدل های پیش یابی در ماه اکتبر بعنوان غالب برهه مهر ماه که آغاز گری (onset) بارش ها در فصل جدید بارشی محسوب می گردد، بیانگر وقوع گرمایش نابهنجار نسبتا قابل توجه دما نسبت به سطح نرمال را در سطح کشور نشان می دهد، بطوری که این گرمایش عمده مشخصه آب و هوایی مهر امسال را شامل می گردد. در بررسی مدل ها دلیل اصلی این گرمایش اسقرار جریانات پر ارتفاع تراز میانی تا عرض های شمالی تر از موقعیت جغرافیایی کشور و همچنین وجود جریانات گرم جنوبی ناشی از فعالیت تراف بادهای غربی منطقه اروپا و عبور متناوب سامانه های چرخندی مهاجر از حریم منطقه می باشد.

 

4
از نظر میزان ناپایداری های جوی نیمه اول و دوم مهر ماه قابل تمایز می باشد:
1- در طی نیمه اول مهر ماه وقوع گرمایش در بخش هایی غربی کشور دیده می شود که بتدریج به نواحی داخلی تر و سواحل خزر کشیده خواهد شد و هوایی گرم در پهنه کشور حاکم خواهد شد. میزان شرایط ناپایدار در این برهه در حد کمتر از نیمه دوم ماه می باشد و بارش های عمده در ارتفاعات البرز و زاگرس محدود می گردد.

1

2- در نیمه دوم با تغییر بنیادی الگوهای حاکم در سطح فرامنطقه ای شرایط عمیق تغییر و پاییزی شدن الگوها به چشم می خورد:

الف: در ناحیه شمال غربی اروپا در حوزه اسکاندیناوی شرایط بندال که با افزایش میزان فشار و ارتفاع تراز میانی جو این مناطق همراه می باشد حاکم گشته منجر به جابجایی توده های آب و هوایی به عرض های پایین تر منطقه اروپا می گردد روباد قطبی تضعیف و بر روی ناحیه مدیترانه استقرار پیدا می کند.
ب: توده های آب و هوایی در بستر مدیترانه توقف کرده و با حرکت به سمت شرق ضمن کسب انرژی به منطقه نردیک شده که شرایط چرخندی و بسته بودن آن منجر به ماندگاری بیشتر آنها در منطقه می گردد.

Untitled

ج: شرایط سطح زمین بیانگر شکل گیری کمربند سراسری پرفشار در ناحیه معتدله می باشد که ضمن برقرار گرادیان فشاری مناسب و ایجاد شارش های سرد به درون مراکز توده های کمفشار سبب جابجایی آن در طول عرض های پایین تر و حرکت آنها به سمت منطقه می گردد.

3

با این چشم انداز به نظر می رسد شرایط دگرگونی عمیق جوی در مهر ماه از دهه سوم یعنی از تاریخ 20 ام به بعد در سطح منطقه و فرامنطقه ای ایجاد گردد با این شرایط وضعیت گرمایش هوا که به دلیل وجود پشته تراز میانی و نزدیکی توده های آب هوایی در منطقه بوجود آمده ست با ورود سامانه ها به منطقه و عقب نشینی کمربند پر ارتفاع جنب حاره ای و برقراری شرایط ناپایداری (افزایش پوشش ابر آسمان) افت دما از سمت شرق مدیترانه و بخش های غربی کشور آغاز گردد.

گفتگو کنید

20 نظر

  1. با سلام

   وقوع بارش های رگباری ممکن طی برهه نیمه اول ماه داشته باشیم و اگر الگو بارشی در نیمه دوم به سمت اواخر ماه شکل بگیره بارشها شکل و فرم بهتری خواهند داشت. فعلا در مهر ماه به جز برهه های کوتاهی که هوا خنک خواهد شد غالب ایام هوا گرم خواهد بود.

  1. با سلام

   دماها در شمال شرق طی مهر امسال بشدت بالای هنجار هست گرچه برهه های کوتاهی به سبب نفوذ جریانات شمالی خنکی موقتی رخ خواهد داد.
   بارشها هم در این بخش عموما در حد معقول این موقع از سال که نرمال بلند مدت بسیار کمی است می باشد.

  1. با سلام نیمه جنوبی کشور آخرین نواحی هستن که از استیلای پر ارتفاع جنب حاره ای رهایی پیدا می کنن و در واقع جنوب شرق کشور آخرین مقصد این پرفشار هست.
   فعلا بارش های قابل ذکری در نیمه اول مهر برای استان خوزستان نداریم اگر الگوهای بارشی در نیمه دوم شکل بگیرند بویژه در اواخر ماه ممکن بارش هایی رو در نواحی شمالی تر استان شاهد باشیم.

 1. سلام جناب شهبازي،‏ از پست جديدتون و اميدي كه براي شروع سالي پربار داديد ممنونم، جناب شهبازي با نظر به ناهنجاريهاي بارشي سالهاي گذشته خصوصا سال ۹۳ /۹۴ كه همراه با وقفه هاي بارشي گسترده همراه بود،‏ پراكندگي بارش سال پيشرو با بررسي و تحليل داده هاي جوي نويدبخش الگوي مطلوبي خواهد بود؟
  پيشاپيش ممنون

  1. با سلام

   پیش بینی پراکنش بارش از خود بارش سخت تر هست و تقریبا هیچ سازمان و با گروهی با قاطعیت نمی تونن چگونگی پراکنش بارش رو مشخص کنند با توجه به وقوع النینو در صورتی که کشور تحت حاکمیت بلاک های طولانی مدت نباشه انشاالله توزیع بارش ها هم خوب خواهد بود.

 2. سلام مجدد جناب شهبازي، در پست ارسالي شما درتير ۹۴ با عنوان خروجي اكتبر ۲۰۱۵ در جواب يكي از كامنت ها فرموديد در مواقع بروز النينو ميزان ريزش هاي فصل پائيز در استان فارس نرمال و بالاتر از نرمال مورد انتظار خواهد بود و در صورت وقوع فاز مثبت IOD‏ ميتونه تشديد بشه و در فازهاي ۱ و ۸ شاخص‎‏ MJO‏ در حالت حداكثري قرار بگيره.در شرايط حاضر باتوجه به النينوي قدرتمند شاخص هاي IOD‏ و MJO‏ در چه وضعيتي قرار دارند؟ممنونم

  1. با سلام

   شاخص IOD در فاز مثبت ضعیف است و MJO با توجه به چشم اندازهای ترسیم شده پتانسیل سرعت در وضعیت منفی خود که فازهای 1 و 8 می باشد واقع می گردد.

  1. با سلام

   امسال شرایط خاصی بر الگوها حاکمیت دارند که مسیر بیشتر سیستم ها از سمت دریای سیاه هست و همگرایی دریای سرخ تضعیف رو نشون میده.

 3. با سلام ، آقای شهبازی گرامی با توجه به اینکه23 مهر ، آغاز ماه محرم می باشد مسئولین هیات جهت تجهیز وآماده سازی امکانات هیات ( آماده نمودن مکان وچادرو…) برای عزاداران عزیز ،تحلیل شما در مورد بارندگی در استان همدان در دهه اول محرم یعنی از 23 مهر تا 2 آبان چگونه است . از راهنمایی شما کمال تشکر را داریم.

  1. با سلام

   برای برهه یاد شده با الگوهای فعلی وضعیت بارشی عمیقی رو نشون نمیده و موج های دامنه کوتاه ممکن است در بخش های غربی کشور موثر باشند و عموما سطح کشور تحت استیلای پشته قرار می گیره.

   البته ممکن است طی روزهای آینده الگوها کمی تغییر پیدا کنند.

 4. با سلام خدمت استاد شهبازی سوال من اینه که اولین بارندگی برای بوشهر کی هستش و اینکه در دهه اول ماه محرم بوشهر بارندگی داره یا نه و اینکه عبور سامانه ها از بوشهر به چه صورت هستش میخوام بدونم امسال عبور سامانه های فعال از بوشهر زیاد هستش یا نه ممنون میشم اگه جواب بدین

 5. سلام با ارزوی سلامتی برای شما برای دهه اول محرم که از 23 مهر اغاز میشه میزان بارش ودمای هوای تهران را چگونه پیش بینی میکنید ایا هیت ها برای اجرای مراسم عزاداری باید تجهیزات گرمایشی و بارانی نصب کنند ممنون مییشم راهنمایی کنید

  1. با سلام در طی دهه محترم وضعیت هوای تهران بیشتر پایدار هست الگوها نشان می دهند مه در این ایام عبور سامانه بارشی جدی را از فراز شهر تهران نخواهیم داشت. و دما متعادل خواهد بود.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *