وضعیت جوی کشور به تفکیک روز در آخرین هفته سال 1394

با سلام و عرض ادب و  تبریک سال نو به همه مخاطبان مرکز آب و هواشناسی  تهران ودر

در هفته پایانی اسفند ماه شاهد عبور امواج پی در پی از بخش های مختلف کشور خواهیم بود. از نظر دمایی نیز از اواسط هفته پیش رو (26 الی 29 اسفند) به تدریج از سمت نوار غربی شاهد کاهش دما در سطح کشور خواهیم بود که این کاهش دما در مناطق شمال غربی کشور محسوس تر و در حد هشدار به کشاورزان این منطقه است.

وضعیت جوی کشور به تفکیک روز در هفته پایانی سال 1394

شنبه 22 اسفند : در برخی نقاط شمال غرب ( بویژه استان اردبیل ) ، سواحل کاسپین ، شمال شرق ( خراسان شمالی و رضوی ) ، جنوب شرق کشور ( شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات کرمان ) شاهد رشد ابر و بارش باران و کاهش نسبی دمای هوا خواهیم بود.

یکشنبه 23 اسفند : در این روز با تقویت زبانه های پرفشار ، برای سواحل دریای کاسپین و شمال شرق ( بویژه گلستان ، مازندران، خراسان شمالی و رضوی ) ابرناکی و بارش باران پیش بینی می شود. در این روز کاهش دما در شمال شرق محسوس تر خواهد بود.

تصویر متحرک زیر بارش یکشنبه را نشان می دهد

دوشنبه 24 اسفند: در این روز با شکل گیری یک مرکز کم فشار سطح زمین و حاکمیت پرارتفاع تراز میانی جو در شمال و شمال شرق کشور شاهد افزایش نسبی دما  خواهیم بود .که اوج این شرایط برای شمال شرق کشور پیش بینی می شود. اما از دوشنبه شب با ورود یک سامانه بارشزا از سمت نوار غربی و شمال غرب  به کشور بارندگی ها به تدریج در این مناطق آغاز می شود.

 

سه شنبه 25 اسفند: بارش ها درنیمه غربی کشور تقویت شده و علاوه بر مناطق فوق دامنه های جنوبی البرز ، سواحل شمالی ،شمال شرق، دامنه های مرکزی و جنوبی زاگرس و برخی نقاط مرکزی کشور را در برمیگیرد و باعث بارش باران در این مناطق خواهد شد . بارش ها در روز سه شنبه در استان های کردستان ، کرمانشاه ، ایلام ، زنجان ،همدان ، مرکزی ،لرستان ، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد ، قزوین ، البرز ، تهران و مازندران بارش ها از سر و شکل بهتری برخوردار خواهد بود.

بارش روز سه شنبه

چهارشنبه 26 اسفند: برای صبح این روز در سواحل شرقی دریای کاسپین ، ارتفاعات شرقی دامنه های البرز و شمال شرق آسمانی ابری به همراه بارش باران پیش بینی می شود . همزمان از سمت غرب سواحل و شمال غرب با شمالی شدن سوی جریانات افزایش ابر ، بارش باران و کاهش محسوس دمای هوا رخ می دهد . کاهش 4 الی 8 درجه ای دما در این روز در شمال غرب کشور سبب می شود در مناطق سردسیر و مرتفع بارش ها به صورت برف نمایان شود. اوج این شرایط برای چهارشنبه عصر و شب در اکثر مناطق استان اردبیل قابل انتظار است.

از این رو با توجه به ثبت دماهای منفی  در کمینه و بارش برف در شهرهای  سردسیر مناطق شمال غربی کشور به اطلاع کشاورزان و گلخانه داران این منطقه میرسانیم تمهیدات لازم و مقتضی را به جهت کاهش خسارات وارده انجام دهند.

پیش بینی میشود برای روز چهارشنبه بارش ها در استان های اردبیل ، آذربایجان غربی و شرقی ، کردستان ، زنجان ، گیلان و ارتفاعات البرز از وزن بیشتری برخوردار باشند.  همچنین انتظار می رود برای برخی نقاط جنوب شرق کشور شاهد بارش های موقتی باشیم.

رنگ بنفش و آبی : برف

پنج شنبه 27 اسفند : در این روز بارش ها در برخی نقاط شمال غرب تداوم یافته و با حرکت شرق سوی خود دامنه های جنوبی البرز را نیز در برمیگیرد .

به جهت تقویت جریانات سرد شمالی کاهش دما در این روز در نیمه شمالی کشور بیشتر حس خواهد شد. همچنین در سواحل شمالی نیز بارش ها  به صورت متناوب تداوم می یابد.

برای این روز در جنوب شرق کشور نیز بارش های موقتی دور از انتظار نیست.

جمعه 28 اسفند: در این روز بارش ها معطوف به سواحل شمالی و برخی نقاط شمال غرب ( جنوب آذربایجان های غربی و شرقی ، زنجان ، کردستان و همدان) خواهد شد . البته بارش های پراکنده باران در دامنه های جنوبی البرز نیز قابل انتظار است.

در شمال شرق و جنوب شرق کشور نیز بارش های پراکنده ای رخ خواهد داد.

انومالی دما روز جمعه28 اسفند

نحوه عملکرد سامانه را در تصویر متحرک زیر مشاهده می کنید

مجموع بارش تا روز جمعه از دید دو مدل gfs و ecmwf

مجموع بارش برف تا روز جمعه از دید دو مدل gfs و ecmwf

از IranWeather

بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور از اول دی ماه 93 با هدف پیش بینی آب و هوای نواحی مختلف ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. مدیریت این پایگاه بر عهده امیر سرمدی و علی صبوری بوده و کارشناسان متخصصی در این راه با این وبسایت همکاری میکنند. منطقه شمال غرب، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان و کردستان هادی مشاریان استانهای شمالی، گیلان، مازندران و گلستان محمد پوررجبی دامنه های جنوبی البرز، قزوین، البرز، تهران و سمنان علیرضا ابراهیمی مناطق جنوبی کشور، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شهاب ولی زاده در آینده برای دو ناحیه غرب و مرکز، و شمال شرق و شرق کشور نیز کارشناسانی به بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور اضافه خواهند شد. این وبسایت، دست تمامی کارشناسان مجرب هواشناسی در سراسر کشور را به گرمی می فشارد. چنانچه قصد همکاری با بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور را دارید، از فرم تماس با ما آمادگی خود را اعلام کنید. این پایگاه، متعلق به نهاد یا انجمن خاصی نیست و به صورت شخصی اداره میشود

گفتگو کنید

42 نظر

 1. سلام میشه ببینم با کاهش دمایی که تو کشور اتفاق میفته تو تهرانم اتفاق میفته؟؟؟ بعدش توی تهران هم برف میاد؟؟؟
  توی تهران بارش ها خوبه و کی میاد؟؟؟
  ———(علی صبوری)
  تهران بررف؟؟؟!!!
  خخخ

 2. سلام علي جان
  احتمال برف توي اين هفته برا مشهد هست؟؟
  چون سرما كه خوب وارد ميشه.
  ————(علی صبوری)
  بله مشهد هم شانس برف داره
  بخصوص بامداد جمعه

 3. علی جان خواستم بدونم بارشهای تهران دقیقااز کی شروع میشه وتاکی ادامه داره.بارشهای تهران درحدی هست باعث اب گرفتگی یا سیل بشه .کاهش دما برای تهران چنددرجه است .بیشینه دمای جمعه باتوجه به کاهش دما به چند میرسه؟ممنون میشم جواب بدین علی جان.
  ————–(علی صبوری)
  10 تا سوال شد که
  خخخخخخ
  بارش تهران دوشنبه شب استارتش میخوره تا سه شنبه بعد از ظهر شانس بارش داریم
  دقت کن شانس بارش داریم یعنی قرار نیست تو این چند ساعت بکوب بباره
  به صورت متناوبه
  چهارشنبه پنجشنبه هم طی ساعات بعد از ظهر شانس رگبار موقتی و پراکنده داریم
  بیشینه جمعه 12 13

 4. من که فکر نمی کنم پیشبینی هاتون راجع به تهران درست
  باشه چون تا حالا زیاد خوب از اب در نیومده البته به قول خودتون هواشناسی فقط یه احتماله . البته فقط سایت شما نیستا دو سه تا سایت معروف بودن که پیشبینی هاشون درست نبوده حتی یکیشونم سایتو بست.
  خخخ
  ———–(علی صبوری)
  ممنون از لطف بیکرانتون
  خخخ

 5. باسلام وعرض ادب به همه ی زحمتکشان این سایت.ماکه تواین زمستون موجی شدیم والا!یدفعه جومیگرتش میره مث تابستون یایدفعه جوسرمامیگیره میشه مث سیبری البته امسال که سرماهای پکیدش به مارسیدوفقط گرما بودکه میتازیدوآفتاب خانوم حسابی جوگیرشده که آما!مثل اینکه زمستون میخواداون روی دیگشوبه مانشون بده وحسابی آفتاب خانومو بارفیقش جنب حاره ای وپرارتفاع شرقوادب کنه!این اتفاق کی میفته؟ خب شب چارشنبه سوری وهمزمان باآتیش بازی وبزن وبکوب…ازطرف من به همه ی بچه هاقرارماشب چارشنبه سوری براادب کردن مجرمای گرما،هرکی اکلیل داره ازهمه جلوتربیادمیخوایم جنب حاره رو جنب اکلیلش کنیم!آفتاب خانوموتبدیل به آفتابه خانوم میکنیم وخلاصه سیاه و جزقالشون میکنیم ومیفرستیمشون مرخصی تاتابستون اِنْشااَللّٰه که برن ودیگه پشت سرشونم نگاه نکنن…آی آفتاب خانوم آماده باش…آی جنب حاره آماده باش…روبه روآماده باش…روبه روآماده باش…خخخخخخحخخحخخخخخخخ???????????✊✊✊✊✊
  —————(علی صبوری)
  خخخخ

 6. سلام برای روز جمعه تا چهارشنبه برای مناطق کوه پایه ای و کوهستانی لاهیجان هوا به چه صورتیه؟ممنوم.
  ———-(علی صبوری)
  فعلا مشخص نیست
  در پست بعدی وضعیت جوی هفته آینده را اعلام میکنیم

 7. جی اف اس واسه سبلان تا 250 میل پیش بینی کردهاز این سامانه.شهر اردبیلم که فعلا تا 15 سانت برف پیش بیی شده تهران بارون داره از این سامانه؟؟؟
  ————(علی صبوری)
  بله انشاالله

 8. این اخطار سرما شامل استان همدان هم میشه؟
  و دوم اینکه در مجموع میزان برآورد شما برای شهر همدان چند میلی متر خواهد بود.از پست بسیار زیبا و مفیدتون کمال تشکر را دارم
  ———(علی صبوری)
  سلام بله
  تا پایان هفته حدود 8 الی 14 م م

 9. بارش برف در غرب چگ.ونه است؟
  ایا بالای 1500 متر شانس برف دارد یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ———(علی صبوری)
  بله صد در صد
  منطقه دقیق بفرمایید

 10. برای سنندج در این چندروز پایانی سال امکان بارش برف هست
  ممنون
  واگر هست تا چند سانت
  ————(علی صبوری)
  بله بخصوص بامداد 5 شنبه
  احتمال بارش برف 60 درصد

 11. جناب صبوری سلام
  من اهل تهرانم،ولی با گفتن 100درصد بارش برف برای ارتفاع 1500 به بالا در غرب حال کردم.چون ازتون تا حالا اینقدر قاطعیت در پیش بینیهاتون ندیده بودم.کارشناسی و پیش بینی یعنی با اقتدار و محکم نظرتونو اعلام کنید.خدا قوت
  ———–(علی صبوری)
  خب موضوعات بدیهی رو باید با قاطعیت گفت

 12. با عرض سلام خدمت دوستان عزیز تهران دور.با توجه به این که گفته شده ما با تضعیف ال نینو روبه رو هستیم،آیا در فصل بهار با توفان های سهمناک روبرو خواهیم بود؟

 13. علی جان پیش بینی فصلی کی میزاریدآقای سرمدی گفته بود هفته سوم اسفند پیش بینی فصلی میزاره .خبری نیست؟

 14. برای قزوین چقدربارون پیش بینی میکنید؟وزش باد شدید خواهد بود؟رعدوبرق خواهیم داشت؟
  ———-(علی صبوری)
  5 الی 10 م م
  بله وزش باد نسبتا شدیده

 15. خداروشکر گوش شیطون کرشده،چشم حسودکورشده،ماشاالله داره مث چی میباره توشهرری…ولی حیف که گندزد به چارشنبه سوری همه جاخیس شده،امابازم خداصدهزارمرتبه شکر،آقا صبوری تاآخرهفته احتمال بارش هستش یاسامانه داره زورآخرشومیزنه؟

 16. سلام اپدیت امروز مدل اروپایی بارش سنگین و واسه شمال شرق و مشهد پیش بینی کرده بود میشه بگید چند میل بارش تا جمعه در مشهد داریم و آیا احتمال سفیدپوش شدن شهر مشهد در بامداد جمعه هست یا خیر …
  ———–(علی صبوری)
  بارشتون خیلی شدید نیست
  بامداد جمعه برف میباره اما اینکه بشینه یا نه مشخص نیست

 17. علی صبوری عزیز خسته نباشید من تو استان تهران اگه بخوام برف ببینیم باید کجا برم و کی برم مثلا دماوند یا لواسان خوبه
  ———–(علی صبوری)
  بالاتر بری بهتره
  شمشک دیزین کندوان و….

 18. سلام خسته نباشید ميخاستم ببینم تهران تا روز جمعه بارندگی داره یا نه?
  ———–(علی صبوری)
  پنج شنبه ظهر و بعد از ظهر احتمال بارش باران

 19. با عرض سلام واسه اردبیل 60 سانت برف پیش بینی شده.به نظرتون محقق میشه امروزم از صب برف داشته.این موقع از سال آخه مگه میشه؟واقعا اردبیل بهشت برف دوستاس.البته خودشون از برف متنفرن.
  ———–(علی صبوری)
  60 سانت که نه اما خب 20 25 سانت میشه

 20. با سلام
  اين هفته و هفته ي آينده ؛ بارندگی در استان يزد چگونه خواهد بود؟
  با تشكر
  ———-(علی صبوری)
  نیمه دوم هفته آینده احتمالا بارندگی
  قطعی نشده
  تثبیت شد تو پست جدید توضیح میدیم

 21. آقای صبوری ما چه گناهی کردیم جواب ما رو نامیدید؟ من گفتم پنجشنبه شمال استان مرکزی بارندگی داره به چه صورت
  ————(علی صبوری)
  بله
  باران در مناطق سردسیر و مرتفع برف

 22. آقا صبوری میشه توضیح مفصل بدید چرا کاهش دما برای استان شمال غربی به خصوص اردبیل انقدر چشمگیر بوده که یخبندان راه افتاده. یادمه گفتید 4 تا 8 درجه کاهش دما داریم ولی اردبیل فک کنم بیشتر از اینا رخ داده. بعد چرا واسه مناطق البرز این کاهش چرا انقدر کمه
  ————(علی صبوری)
  ببینید ما پیش بینی ما روز جمعه منتشر شد
  قرار نیست صد در صد همون رخ بده بالاخره تغییرات تو الگو ها زیاده
  میزان کاهش دما در اپدیت های بعدی بیشتر شد و ما تو کانال بار ها اطلاع رسانی کردیم

 23. سامانه لامصب قشنگ میاد رو قزوین بعد میخاد برسه به تهران میپره میره شرق. همه جا سرد شده به جز این تهران سگ مصب.

  1. اعه اعه . سگ مصب چیه ?
   فک کنم تهرون شیر صفته که بادو بورانو برف ازش میترسن و فرار میکنن خخخخ
   علی نوه خوبم عصبانی نشو .سگو گربه و خر هم نکشون به میدون که اونا مثل ما تهرونیا تحمل این دود مودو ندارن هاهاها

 24. سلام میشه بگید بیست و نه اسفند جاده چالوس هواش چطوره ؟
  ایشالا که هواش خوب باشه تا یک شمال 95 رویایی دیگه رو بریم

 25. هم اکنون درمنطقه ما که شمال شرق استان کرمانشاه واقع شده بارشش شدید برف فرا گرفته و حدود ده سانتی هم باریده. خداراشکر..

 26. سلام میخواستم یه گزارش برای جنوب و خصوصأ عسلویه در هفته آینده رو بدین. شنیدم دوشنبه سه شنبه بارونیه. راسته علی آقا. و همچنین توی عید و درکل فروردین ماه یه گزارش کلی بدین ممنون میشم. با تشکر

 27. سلام….واقعن قزوین امشب:/پنجشنبه شب/خیلی سرد شده و سرما تا حدی هستش که ازدوباره همه بخاری ها وشوفاژ هارو روشن کردیم اما سرنا تاحدی هستش که هنوز خونه ها درست وحسابی گرم نشدن

 28. نوکرتم رعد عزیز . ببخشید اگه بی احترامی کردم. اعصابم خیلی داغون شده. فقط من با این جملات زیبایی که تو بر زبان شیرینت میاری حالم خوبه

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *