چشم انداز یک ماهه آب و هوا کشور (8 خرداد لغایت 4 تیر ۱۳۹۵)

تفسیر نقشه ها نیمه اول ماه (8 الی 21 خرداد ماه 1395)

بر اساس خروجی مدل ها آب و هوایی EPS از ECMWF  طی ابتدای ماه (14-8 خردا 1395) استقرار یک کم ارتفاع دامنه کوتاه بروی حومه دریای سیاه الگوی غالب منطقه خواهد شد. با استقرار این سامانه در جو منطقه شرایط برای رخداد ناپایداری ها فراهم می گردد. این ناپایداری ها در نوار شمالی کشور شامل شمال غرب، سواحل خزر و امتداد ارتفاعات دامنه البرز و بشکل خفیف بر روی استان های واقع در زاگرس شمالی به شکل رشد ابر، بارندگی و وزش باد ظاهر می گردد. در سایر نواحی کشور به سبب فقدان رطوبت و مناسب نبودن سایر پارامترها وزش باد بیشتر نمود خواهد داشت. همین وزش باد منجر به فعال شدن چشمه های تولید گرد و خاک در غرب منطقه (عراق و سوریه و…) و انتقال آنها به بخش های غربی کشور خواهد شد. به دنبال این شرایط از اواسط هفته اول (14-8 خرداد 1395) کاهش دما از بخش های نیمه غربی کشور آغاز خواهد شد و هوای گرم در بخش های شرقی متمرکز خواهد شد.

از روز چهار شنبه 12 خرداد  این کمرنگ شدن گرمای هوا مجددا با افزایش نسبی دما از سمت شمال غرب کشور شکسته خواهد شد.

در طی هفته دوم الگوی حاکم بر منطقه به صورت یک تراف کم ارتفاع می باشد که از عرض های شمالی آسیا به صورت مورب تا دریا سیاه و شرق مدیترانه گسترش را نشان می دهد. استقرار این الگو با تقویت پشته پر ارتفاع بر روی آسیا میانه و بالاسویی کمربند پر ارتفاع جنب حاره بر روی جنوب غرب آسیا همراه خواهد شد. در نتیجه این شرایط افزایش نسبی متوسط دمای هوا در غالب مناطق کشور خواهد بود. عبور امواج ناپایدار از فراز بخش های شمالی کشور منجر به وقوع بارش ها در نیمه شمالی کشور شامل استان های واقع در شمال غرب، سواحل دریا خزر، بخش هایی از شمال شرق، امتداد رشته کوه البرز و با شدت کمتر استان های واقع در زاگرس شمالی در غرب کشور خواهد شد.

از روز سه شنبه 18 خرداد 1395 با عبور جریانات شمالی به نوار شمالی کشور استقرار هوای خنک نسبی بر روی سواحل دریا خزر منجر به کاهش دما تا پایان هفته دوم خواهد شد. در سایر مناطق کشور بویژه در نیمه شرقی کشور هوای گرمتر از نرمال حاکمیت خواهد داشت.

چشم انداز بارش و دما یکماهه آینده (8 خرداد لغایت 4 تیر 1395)

بر اساس آخرین خروجی EPS مدل ECMWF طی یکماهه آینده (8 خرداد لغایت 4 تیر 1395) توزیع و پراکنش بارش ها به گونه ای خواهد بود که عمده بارندگی ها در بخش های شمالی کشور بویژه در نوار شمالی متمرکز خواهد شد. عمده مجموع بارش ها بر روی استان هایی همچون آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و رضوی متمرکز می باشد.  در رتبه دوم در نواحی مرتفع استان های واقع در دامنه های جنوبی و مرکزی البرز شامل استان زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان بیشترین میزان بارش های یکماهه واقع خواهد شد.

بیشترین میزان ریزش های یکماهه (8 خرداد لغایت 4 تیر 1395) بر روی نواحی مرتفع در شمال استان آذربایجان غربی و مازندران متمرکز خواهد بود. بیشینه بارش بر روی این 2 استان 114 الی 127 میلی متر / 32 روز پیش بینی می گردد.

در سایر استان های واقع در مرکز، شرق و نیمه جنوبی کشور مقادیر قابل توجه بارش پیش بینی نمی گردد و به نظر می رسد مجموع بارش ها در این منطقه کمتر از 0.2 میلی متر / 32 روز واقع گردد.

خروجی مدل های دمایی طی یکماهه آینده (8 خرداد لغایت 4 تیر 1395) بر روی غالب نواحی کشور به طور متوسط دمای هوای گرمتر ازنرمال را نشان می دهد. در این بین استان های واقع در مرکز، شرق و جنوب شرق کشور دارای میانگین دمای بالاتری نسبت به مقادیر نرمال های بلند مدت خود می باشند و دمای هوا در این مناطق کمتر از سایر نواحی نسبت به حد نرمال های خود پیش بینی می شود. از جمله این استان ها می توان به سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی، اصفهان و سمنان اشاره نمود بیشینه ناهنجاری متوسط دما یکماهه بر روی این استان ها تا 5.5+ درجه سلسیوس (فراتر از نرمال) پیش بینی می گردد. در سایر نواحی مرکز و شرق کشور متوسط دمای هوا طی یکماهه آینده بین 2+ الی 4+ درجه سلسیوس پیش بینی می گردد.

در نقطه مقابل استان های واقع در جنوب غرب و حاشیه نوار جنوبی کشور طی یکماهه آینده با متوسط دمای هوا نرمال تا کمتر از نرمال مواجه خواهند بود. شرق استان کرمانشاه و لرستان، ایلام، عمدتا دارای متوس دمای هوا در محدوده نرمال با گرایش اندک به کمتر از نرمال دیده می شوند. نوار جنوبی کشور شامل نواحی از خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، شرق و جنوب استان فارس، بوشهر و سواحل استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان متوسط دمای هوا طی یکماهه آینده بین 2.5- الی 3.0- درجه سلسیوس کمتر از نرمال های بلند مدت پیش بینی می گردد.

در بخش های شمالی کشور شامل شرق استان مازندران، گلستان و خراسان شمالی متوسط دمای هوا یکماهه آینده (8 خرداد لغایت 4 تیر 1395) در محدوده نرمال های بلند مدت این دوره واقع خواهد بود.

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *