تحلیل آخرین برونداد الگو های پیش یابی برای 10 روز آینده

طی ده روز آینده عبور 2 موج از نوار شمالی موجب ابرناکی-بارش متناوب باران و کاهش نسبی دما به ویژه در خط ساحلی خزر خواهد شد .

موج اول از 24 ساعت آینده تدریجا فعالیت خود را در نوار شمالی آغاز خواهد کرد و طی 5 روز آتی به فعالیت خود ادامه میدهد بیشترین فعالیت بارشی این موج در استانهای گیلان و غرب مازندران و احتمالا در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری باشد این موج به شکل ضعیفتر خراسان شمالی و بعضی مناطق اردبیل و شمال آذربایجانهای شرقی و غربی را نیز متاثر میکند.

کم ارتفاع بسته ی محصور در عرضهای شمالی خزر طی نزول نسبی شاخص ao در روزهای اخیر و قرارگیری شرقی غربی روسیه در فاز مثبت با تقویت پشته روی فلات مغولستان اجازه حرکت نصف النهاری به عرضهای پایینتر خود را پیدا کرده تراف مورب این چرخند تا آسیای صغیر گسترش می یابد طی این مدت در سطح زمین میانگین فشار تراز دریا روی خزر به 1006 میلی بار میرسد که از دیدگاه جوی چندان چشمگیر نیست با این حال وجود عامل چرخندی در سطح 500و850 میلی باری با انتقال رطوبت از دریای سیاه و افزایش نسبی فشار در تراز دریا در تقویت جریانات شمالی میتواند بارشهایی را برای هفته جاری برای مناطق یاد شده در برداشته باشد.

photo_2016-07-03_14-56-07
آنومالی ارتفاع تراز میانی برای میانگین 5 روز اول
متوسط فشار تراز دریا روی موج اول
متوسط فشار تراز دریا روی موج اول

موج دوم فعلا متغییر و در حد پیش آگاهیست و امکان تضعیف آن با توجه به فاصله زمانی یک هفته ای وجود دارد این موج در صورت تثبیت ترافی از کم ارتفاع ایسلندی اروپای شمالی بوده لذا با جریانات مرطوب استورم تراک اطلس شمالی همراهی میکند در سطح زمین این موج با پرفشارهای مهاجر اروپایی با فشار  نسبتا بالا همراه است که در صورت عدم تغییر محسوس در نقشه های تراز میانی بارشهای سنگینی را برای هفته آتی در سواحل به دنبال دارد.

کاهش ارتفاع اروپای شمالی همچنان در فاز منفی شاخص اسکاندیناوی ادامه دارد که با افزایش ارتفاع شرق اروپا توام است با اعتماد به آخرین آپدیت از چشم انداز نزولی ao روی مدل اروپا و پیش فرض منفی شدن شاخص در کنار pna neg,nao neg احتمال شکلگیری چنین الگویی وجود دارد توجه داشته باشید عمق تراف کم ارتفاع اروپای شمالی در گرو مقادیر منفی مناسب از شاخصهای ao و nao است امکان تغییرات این موج در روزهای آینده وجود دارد.

نومالی ارتفاع تراز میانی برای میانگین 5 روز دوم
نومالی ارتفاع تراز میانی برای میانگین 5 روز دوم
نومالی ارتفاع تراز میانی برای میانگین 5 روز دوم
نومالی ارتفاع تراز میانی برای میانگین 5 روز دوم
مجموع بارش 10 روز آینده به احتساب موج دوم
مجموع بارش 10 روز آینده به احتساب موج دوم

در روزهای آینده بیشتر به بررسی موج دوم خواهیم پرداخت الگوی 5 روز دوم در صورت تثبیت میتواند وقوع سیلاب را خصوصا در استان گیلان به دنبال داشته باشد اما هنوز تثبیت شده نیست و امکان تضعیف نقشه ها وجود دارد.

وضعیت برخی شاخصهای کلیدی خصوصا در مورد موج دوم

photo_2016-07-03_14-57-17
شاخص nao
شاخص ao
شاخص ao
شاخص pna
شاخص pna

از خشکسالی دهه 80ایران

خشکسالی دههٔ ۱۳۸۰ ایران خشکسالی‌ای است که از پاییز ۱۳۸۶ آغاز شد این رویداد همچنان ادامه دارد و تاکنون خسارات بسیاری را به ایران وارد کرده‌است. کارشناسان این خشکسالی را شدیدترین خشکسالی در ۴۰ سال اخیر ارزیابی کردند. در دهه 70 ایران یک خشکسالی دورانی را تجربه کرد. یعنی دوره‌ای از خشکسالی که چرخه وقوع آن کمتر از هر 100سال است. تأثیر این نوع خشکسالی‌ها بسیار زیانبار اما در نهایت قابل جبران است. چنان‌که دیدیم زندگی به برخی تالاب‌ها و عرصه‌های زیستی فارس، کرمان، هرمزگان و سیستان دوباره برگشت، اگر چه تلفاتی هم داشتیم. مثل تالاب‌هایی که هرگز دوباره زنده نشدند. از نیمه های دهه‌80 تاکنون بیشتر گستره ایران بارندگی کمتر از نرمال داشته است. به واقع کابوس سالهای اواخر دهه 70، هر سال در حال تکرار است و اینک شواهد حکایت از آن دارند که این کابوس طی سالیان آینده بسیار مهیب‌تر به پیش خواهد آمد. از این جهت که تأکید گزارش مذکور بر چند دهه تداوم این خشکسالی است، بر می‌تابد که ما با یک دوره کم بارش فرادورانی مواجه باشیم. یعنی آنچه چرخه وقوع آن حتی فراتر از سده‌هاست و در تاریخ ایران به‌عنوان سال‌های سیاه و قحطی از آنها نام برده خواهد شد. وقوع این کابوس می‌تواند حتی نیمی از پهنه کشور را با قهقرای برگشت‌ناپذیر روبه‌رو کند.

گفتگو کنید

3 نظر

  1. خواستم بدونم تهران تا شهریور بارندگی داره یانه.منظورم ادامه تیرماه ومردادماه.ممنون میشم جواب بدین

  2. خواستم بدونم تهران تا شهریور بارندگی داره منظورم ادامه تیر ماه ومردادماه هست ممنون میشم جواب بدین

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *