گذر کمفشار فعال بارشی طی ساعات آینده و بارش باران در مناطق مختلف کشور و دامنه های البرز

عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه گرامیان:

براساس آخرین برونداد الگوهای آینده نگری و پیش یابی ستونهای جو مشخص گردید کمفشار فعالی که روی خط کانونیک 1008 تا 1012 هکتوپاسکال تشکیل شده، ضمن برخوردار شدن از تراف رطوبتی از سوی مدیترانه و سرخ گرایشی شرق سو گرفته است.

آپلود عکس

آپلود عکس

بررسی الگوهای انومالی ارتفاع تراز میانی و تاوایی نسبی جو نیز ما را متقاعد کرد که ناوه فعالی در طبقه 500 تا 700 میلی بار با سیکلون ردیابی همراهی خواهد کرد:

آپلود عکس

آپلود عکس

از طرفی نابهنجاری مثبت ارتفاع ژیوپتانسیل در طبقات میانی در عرضهای شرقی، جنوب و جنوب شرق کشور، ناشی از زبانه کشیدن پرارتفاع جنب حاره ای تحت خط کانونیک پربند 591 تا 582 در معدل الگوهای مختلف تجزیه تحلیل شد.

آپلود عکس

آپلود عکس

براین اساس این پرارتفاع همچون سدی از گسترش مطلوب بارشها به مناطق مذکور جلوگیری خواهد کرد. این در حالی است که الگوی بارشی مطلوبی تحت حاکمیت موج مذکور برای غرب، جنوبغرب، دامنه های زاگرس، دامنه های البرز، شمالغرب و با شدت کمتر بخشهایی از مرکز کشور فراهم خواهد شد.

بررسی دمای سطح زمین و ترازهای تحتانی جو حاکی از افزایش نسبی دمای هوا همچنان تا جمعه پیش رو برای غالب نقاط کشور خصوصا در ثبت دمای کمینه می باشد، این افزایش دما در سواحل شمالی کشور که با پدیده گرم باد در چهارشنبه شب تا جمعه همراه خواهند شد و مناطقی از مرکز، شرق و جنوب و جنوبشرق کشور به جهت تشکیل کمفشار گرمی در سطح زمین محسوس تر خواهد بود.

از شنبه بتدریج شاهد کاهش دمای هوا در سواحل شمالی کشور و شمالغرب و غرب کشور خواهیم بود. در بررسی عوامل ترمودینامیک در ستون های 850، 700 و 500 میلی بار ژیوپتانسیل نشان از تشدید اغتشاشات ترمودینامیک و تقویت عوامل همرفتی برای پنج شنبه و جمعه در بخشهایی از غرب، جنوبغرب، دامنه های البرز مرکزی دارد، که منجر به بارشهای شدید باران گاهی توام با رعدوبرق در بخشهایی از این مناطق خواهد شد که آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیلها را در پی خواهد داشت. بیشترین صعود همرفت که علاوه بر تراف دینامیکی از سطح به بالا، با کمفشار قدرتمند تراز میانی همراه خواهد شد، جنوبغرب و غرب کشور است.

آپلود عکس

آپلود عکس

لذا برای استانهای خوزستان، چهارمهال و بختیاری، کهگلویه و بویراحمد، لرستان، ایلام، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی وزن بارشهای سیل آسا بیشتر خواهد بود و خطر سیلاب را به همراه خواهد داشت.

با توجه به هسته گرم موج پیش رو غالبیت بارشها در مناطق مختلف کشور و دامنه های البرز به شکل باران خواهد بود. و بارش برف تنها در ارتفاعات شمالغرب بخشهایی از ارتفاعات غرب، و ارتفاعات البرز پیش بینی میشود. که البته قطعا اختلال در تردد جاده ای را خصوصا در محورهای کوهستانی تهران و البرز به و محورهای برفگیر شمالغرب کشور را به همراه خواهد داشت. لذا مسافرانی که قصد سفر به این محورها را برای آخر هفته دارند حتما تمهیدات لازم را بیندیشند و با توجه به احتمال سیلاب درغرب و جنوبغرب (مناطقی که ذکر شد) حتی المقدور از توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها جدا خودداری کنند.

برای دامنه های البرز و تهران نیز از اواخر وقت امشب افزایش ابر و در پنج شنبه شروع پراکنده بارشها را خواهیم داشت که وزن بارشها در جمعه برای البرزنشین ها نیز بیشتر خواهد بود که منجر به آبگرفتگی معابر عمومی و اختلال در تردد جاده های کوهستانی به جهت بارش برف نیز خواهد شد.

برای اواسط تا اواخر هفته بعد احتمال کاهش دما و بارش برف برای بخشهایی از غرب، شمالغرب و حتی مناطقی از دامنه های البرز داریم که هنوز به تثبیت نهایی نرسیده است که در صورت تثبیت اطلاع رسانی خواهم کرد.

پیش آگاهی من باب احتمال سرمایش ناهنجار:

براساس بررسی های بلند مدتی که انجام داده ام احتمال یک سرمایش ناهنجار و بارش برف سراسری برای یک دوم شمالی کشور و البرزنشینها را در بازه (دهه آخر آذر ماه تا دهه اول دی ماه) میدهم که انشالله در روزهای آتی همچنان پیگیر تغییرات احتمالی هستم و اطلاع رسانی را در صورت تثبیت این بررسی بلند مدت به محضر شما عزیزان خواهم رساند.

با تشکر از همه گرامیان و توکل به خدای منان…

از علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی از تهران ساکن منطقه شهرآرا حوالی گیشا واقع در غرب شهر تهران هستم، 30 سالمه، هرچند در شاخه مهندسی ژنتیک نباتات و روشهای آماری چند متغیره موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد شدم،اما از سنین نوجوانی، علاقه زیادی به هواشناسی، رادارها، تصاویر ماهواره، نقشه ها و الگوهای جوی و آینده نگری اعم از دما، فشار، رطوبت، ارتفاع، سرعت و جهت باد در ترازهای مختلف جو، بررسی اکثریت نقشه های هواشناسی و.... داشتم و تاکنون در حد بضاعت خودم مطالعاتی در این زمینه ها داشتم، در این سایت هم برای نویسندگی در بخش دامنه های البرز افتخار همکاری و خدمت رسانی به شما بزرگواران را دارم...

گفتگو کنید

14 نظر

 1. سلام موج قبلی که مال تهرون بود . از این جدیده چیزی به کرج میماسه؟؟خدا خیرتون بده که جواب میدید..

 2. سلام سارا جان . جان هر که دوس داری امسال نفوس خوب بزن……….کاری نکن که صدای همه کاربرا در بیاد و آخرشم کاسه کوزه ها سر شما خراب بشه….. یه خورده زبونت رو مثبت تر بچرخون….ممنووووووووووووووووووووون

 3. با اجازه از علیرضای عزیز.
  شاید برخی مخاطبان صرفا به این پست سر بزنن، این کامنت رو اینجا هم میذارم و از دوستان میخوام کامل تا پایان بخونن.
  خب خوشبختانه طی روز گذشته و امروز جمعه 12 آذر، شاهد بارش های خوبی در سراسر نیمه غربی و شمالی کشور بودیم. بیشترین بارش که صبح امروز از ایستگاه های هواشناسی در سطح کشور گزارش شد، مربوط به شهرستان کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری و به میزان 115 میلی متر بود. مسجد سلیمان در خوزستان و آبدانان در ایلام هم با بیش از 90 میلی متر از دیگر رکورد داران کشور بودن.
  از دیشب تا صبح هم شاهد بارش های خوبی در پایتخت بودیم که در ایستگاه تهران مهراباد 5 میلی متر بارندگی به ثبت رسید. البته به نظر میرسه حدود سه چهار میلی متر هم در طول امروز باریده باشه.
  در هر حال هنوز فاصله زیادی با میانگین بارش در ماه اذر در تهران با حدود 35 میلی متر داریم که امیدواریم در ادامه ماه جبران بشه.
  اما در خصوص موج اواسط هفته آینده که هوای سردی هم اونو همراهی می کنه، طبق آخرین داده های پیشیابی هواشناسی، بارش برف اون تنها مختص نواحی شمال غرب کشور هستش و در سایر نقاط از جمله تهران شاهد بارش باران خواهیم بود.
  در خصوص موج هفته آینده به احتمال زیاد فردا شنبه پست میزنیم و توضیح میدیم.
  اما برای فردا شنبه، عمده فعالیت موج فعلی در شمال خوزستان، لرستان، چهارمحال و کهگیلویه خواهد بود.
  اما در خصوص این که چرا مثل سابق به تک تک سؤالات پاسخ نمیدیم، همونطور که چند هفته پیش به اطلاع شما عزیزان رسوندیم، واقعا فعلا با توجه به مشغله های کاری که داریم، تنها فرصت می کنیم آخرین اخبار مربوط به وضعیت هوا در سراسر کشور رو از طریق مطالبی که منتشر می کنیم به اطلاع شما برسونیم.
  خب قبلا این امکان رو داشتیم به تک تک سؤالات شما پاسخ بدیم. حتی کارشناسان نواحی ما مثل استاد احمد رضایی کارشناس مناطق غرب و مرکز یا استاد ابراهیمی کارشناس دامنه های البرز و استاد ولیزاده کارشناس مناطق جنوبی بیشتر فرصت داشتن و به سؤالات مخاطبان پاسخ میدادن. اما مثلا استاد رضایی الان در حال گذراندن دوران خدمت سربازی خودشون به سر میبرن و فعلا افتخار همکاری با ایشون رو نداریم. خب بسیاری از مخاطبان ما مربوط به همین منطقه نیمه غربی و مرکزی کشور میشن. در نبود ایشون واقعا ما فرصت نمیکنیم با جزئیات در خصوص استان های این مناطق به سؤالات پاسخ بدیم.
  یا مثلا استاد شهبازی خودشون مشغله های بسیاری دارن. اما با این وجود، همچنان دارن پیش بینی های بلند مدت هفتگی، ماهانه و فصلی خودشون رو به صورت تخصصی منتشر میکنن.
  فعلا در همین حد از ما قبول کنید، البته اگه فرصت کنیم به صورت موردی یا به همین شکل به صورت کلی به کامنت ها پاسخ خواهیم داد.
  اما فعلا از طریق همین پست هایی که برای هر موج در سایت منتشر می کنیم و البته جزئیات بیشتری که در کانال تلگرام توضیح میدیم رو از ما قبول کنید تا انشا الله یکم کانال رو گسترش بدیم، بتونیم منابع مالی رو تامین کنیم و کارشناسانی رو استخدام کنیم، بهشون به صورت حق التحریر پول بدیم و به این شکل کار های سایت رو به صورت حرفه ای تر پیش ببریم.
  الان چون همه چیز به صورت دلی و عشقی داره پیش میره، نتیجش میشه همین بضاعت فعلی ما.
  مطمئن باشید این سایت که بیش از چهار سال دووم آورده، همچنان به کار خود با قدرت ادامه خواهد داد، اما برنامه هایی رو داریم که بتونیم منابع مالی رو تامین کنیم. برای هر منطقه کارشناسی تخصصی استخدام کنیم و اون کارشناس به واسطه حقوقی که از ما میگیره، قطعا با نظم و شرح وظایف مشخصتری ادامه خواهد داد.
  در اون صورته که میتونیم دقیق تر و کامل تر در خدمت شما عزیزان باشیم.
  فکر کنم لازم بود باهاتون به نوعی درد و دل کنم و یکم شما رو در جریان شرایط موجود قرار بدم.
  خود ما هم شرمنده افرادی هستیم که دارن باهامون همکاری می کنن. مثلا همین استاد مهرداد شهبازی که بدون چشمداشت وقت میذارن خیلی از پیش بینی های سایت های معتبر جهانی رو ترجمه می کنن، اونارو با دقت تحلیل می کنن و بعد پیش بینی های بلند مدتی رو با ضریب خطای بسیار پایین منتشر می کنن، حتی یک ریال هم از ما بابت این پیش بینی ها وجهی رو دریافت نمیکنن.
  خب در این شرایط ما چطور میتونیم از ایشون بخوایم حالا بیان وقت بذارن و تک تک به سؤالات پستشون هم پاسخ بدم. اما اگه مسئله ای که در بالا اشاره کردم، فراهم بشه، همه چیز در یک بعد حرفه ای و کاری پیش میره که امیدوارم بتونیم به چنین موقعیتی دست پیدا کنیم.
  البته اینو هم بگم نه تنها استاد شهبازی، بلکه سایر کارشناسانی که دارن با ما همکاری می کنن، الحق تا به حال همه ی زحماتشون بدون چشمداشت بوده و از ما توقعی نداشتن.
  بگذریم. اینارو گفتم تا اینو بگم فعلا همین قدر رو از ما بپذیرید تا انشا الله برسیم به شرایطی که در بالا توضیح دادم. بدونید که بیکار ننشستیم و داریم واسش برنامه ریزی می کنیم.
  شما هم ما رو کمک کنید و برای افزایش اعضای کانال تلگراممون هر چقدر که میتونید اطلاع رسانی کنید.
  اگه تعداد اعضای کانال تلگرام ما به حدود هفتاد هشتاد هزار نفر برسه، میشه اندک منابع مالی ای رو ازش دراورد و به کارشناسان حق التحریر پرداخت کرد و به یک نظم و انضباط کاری مشخص رسید.

 4. سلام برا کرج یه بیست و پنج میلیمتری پیشبینی شده بود ولی پنج میلیمتری شاید اومده باشه علت این همه اختلاف چیست؟

 5. سلاام خسته نباشید من میخواستم بدونم چراتوماه ابان که اینقدرهواسردشده بودتومازندران ازهفته دوم اذراینقدرهواگرم شده ادم احساس هوای بهاروداره میخواستم بدونم ایابازم بارش برف توبابلسرداریم ممنون علی نسب ازبابلسر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *