پیش بینی بارش برف و باران در بخشهایی از کشور و دامنه های البرز طی 5 روز پیش رو

عرض سلام و وقت بخیر خدمت همه گرامیان:

 

براساس بررسی آخرین برونداد الگوهای پیش یابی و آینده نگری ناوه عمیق ارسالی از تراف تاوه قطبی، از شمال بالکان موقعیتی جنوبغرب سو گرفته که زبانه بلند آن تا شرق مدیترانه، و دریای سیاه را پوشش داده و طی 5 روز پیش رو امواجی را به کشور ما ارسال میکند. سلول مرکزی و بسیار سرد تراف مذکور در بررسی الگوی بی هنجاری ارتفاع در تراز میانی با مرکزیت حلقه کانونی 492 هکتوپاسکال، سلول بسیار سرد تاوه را در محور اصلی آن در محدوده سیبری مستقر کرده است. که با الگویی واچرخند و مورب منجر به تشکیل کمفشارهای نسبتا فعالی در محدوده جنوب دریای سیاه، شمالشرق مدیترانه و شرق ترکیه و عراق میگردد.

 

 

یکی از امواج مذکور که با کانون 1006 هکتوپاسکال در سطح زمین مطالعه گردید، از امروز صبح(شنبه صبح) از سمت شمالغرب کشور منجر به بارش برف و هوایی مه آلود شده است، که تدریجا با گسترش موج مذکور از بعدازظهر سواحل شمالی کشور از سمت استان گیلان و سپس با کمی تاخیر از امشب البرز غربی مناطقی از زنجان و قزوین و ارتفاعات البرز مرکزی تا نیمه شب در سیطره عملکرد موج مذکور قرار گرفته که پیامد آن بارش برف و باران و افت نسبی دما در مناطق تحت تاثیر خواهد بود، دامنه موج اول ارسالی به جز شمالغرب، بخشهایی از کردستان و شمال کرمانشاه، دامنه های غربی البرز، سواحل شمالی دریای کاسپین و بتدریج بخشهایی از ارتفاعات شمال سمنان و شمالشرق کشور خیلی گستردگی در سطح کشور نخواهد داشت.

 

 

بارشها طی این مدت در مناطق مستعد ساحلی دریای کاسپین با احتمال بارش برف از شنبه شب به بعد تا دوشنبه خواهد بود و در مناطق غیرمستعد بارش مخلوط و یا باران پیش بینی میشود در سایر نقاط بارشها عمدتا به شکل برف خواهد بود.

 

الگوی تراف تاوایی پتانسیل بخوبی واچرخند روسی در تفکیک محدوده تاوایی مثبت و منفی تا شرق مدیترانه از دید الگوی امریکایی WXMAPS نشان میدهد:

 

 

اما طولی نخواهد کشید که مجددا شاخه دیگری از این تراف بلند و واچرخند روسی، در مدیترانه شرقی تشکیل شده و طی دوشنبه تا چهارشنبه شب مناطق بیشتری را تحت بارشهایی با غالبیت برف قرار خواهد داد. بارشها در این موج در سواحل شمالی شدت کمتری داشته، اما بارشها با گسترش بیشتر به سراسر غرب و شمالغرب کشور، بخشهایی از جنوب غرب، دامنه های زاگرس، مناطقی از جنوبغرب، مرکز کشور، سراسر استانهای دامنه البرز، زنجان، قزوین، کرج، تهران و بتدریج بخشهایی از سمنان و شمالشرق کشور و مناطقی از شرق کشور نیز خواهد رسید.

 

این بارشها علی رغم گستردگی در مناطق تحت تاثیرشان به جز مناطقی از شمالغرب، البرز غربی، ارتفاعات البرز، بخشهایی از غرب، بخشهایی از دامنه های زاگرس، در بقیه مناطق از شدت کمتری برخوردار بوده و اگرچه بارشها با غالبیت برف میباشد، اما توقع برف سنگین در مناطق داخلی تر کشور با توجه به عدم فرود مناسب ناوه تراز میانی جو و دسترسی نسبتا ضعیف به تراف رطوبت در برخی ترازهای جوی نداریم.

 

براین اساس میزان بارش برف برای جنوب و مرکز شهر تهران بین 2 تا 5 سانت و در شمال شهر این میزان طی عملکرد موج مذکور براساس آخرین الگوهای پیش یابی فعلی حدود 10 سانت تا شمالی ترین مناطق شهر پیش بینی می شود. بارشها در البرز غربی از شدت و میزان بهتری برخوردار بوده و ارتفاعات شمالی و شرقی البرز نیز برف نیمه سنگین را تجربه خواهند کرد.

 

افت دما در سطح کشور تا اواسط هفته پیش رو با نفوذ کانترهای قطبی، بین 4 تا 6 درجه به طور متوسط رخ خواهد داد. و بارشها در نقاط مستعد به جز مناطق گرمسیری به شکل برف نمایان خواهد شد.

 

 

طبق آخرین معادلات ارزیابی شده، موج بارشی فعال تر دیگری از انتهای همین هفته و اوایل هفته بعد از سمت غرب کشور وارد شده که احتمالا با توجه به دسترسی بهتر به منابع رطوبت رسان و انحنای مناسب تر خطوط هم ارتفاع مطالعه شده و بهبود نوسانات مهم دور پیوندی همچون AO(نوسان شمالگان) و NAO(نوسان اطلس شمالی) ، و تضعیف پرارتفاع در عرضهای غربی و جنوبی تر، از شدت عملکرد و گستردگی بهتری برخوردار می باشد، که انشالله پست دیگری در انتهای همین هفته جهت بررسی و تحلیل موج مذکور برای آگاهی شما عزیزان منتشر خواهم کرد.

 

با تشکر از همه گرامیان و توکل به خدای منان…

از علیرضا ابراهیمی

علیرضا ابراهیمی از تهران ساکن منطقه شهرآرا حوالی گیشا واقع در غرب شهر تهران هستم، 30 سالمه، هرچند در شاخه مهندسی ژنتیک نباتات و روشهای آماری چند متغیره موفق به اخذ درجه کارشناسی ارشد شدم،اما از سنین نوجوانی، علاقه زیادی به هواشناسی، رادارها، تصاویر ماهواره، نقشه ها و الگوهای جوی و آینده نگری اعم از دما، فشار، رطوبت، ارتفاع، سرعت و جهت باد در ترازهای مختلف جو، بررسی اکثریت نقشه های هواشناسی و.... داشتم و تاکنون در حد بضاعت خودم مطالعاتی در این زمینه ها داشتم، در این سایت هم برای نویسندگی در بخش دامنه های البرز افتخار همکاری و خدمت رسانی به شما بزرگواران را دارم...

گفتگو کنید

20 نظر

  1. سلام وخسته نباشید……خواهش میکنم به سوالم جواب دهید:برای دوشنبه وسه شنبه برای شهرقزوین چندسانت برف پیش بینی میکنید؟!؟ سایت ها مقدارمختلفی زدند بعضی سایتهاهم اصلن بارشی نزدن …نظرشماچیست؟؟

  2. سلام ببخشید اقای ابراهیمی ایا میزان برف در شرق تهران نسبت به مرکز و جنوب تهران بیشتره و از کی باید منتظر بارش برف باشیم در تهران ممنون البته میدونم زیاد چشمگیر نیس ولی من باب اطلاع پرسیدم و تفاوت نشست برف بین شرق و غرب تهران چه قدره

  3. سلام وخسته نباشيد خدمت آقاي ابراهيمي، نظر شما در مورد مقدار بارش برف سنندج از موج آينده ميخواستم، ممنون

  4. سلام،دوباره تضعیف شد علت چیه آقای ابراهیمی!؟
    چرا یکبار بارندگیها برای تهران تقویت نمیشه خسته شدیم دیگه!!!

  5. دوستان امیدوارم برف بسیار زیادی بباره تا چهارشنبه صبح همه ی مدرسه ها تعطیل بشه به خدا دیگه از بس زمستون ها رو بدون برف سنگین سپری کردیم که دیگه طعم تعطیلی مدارس و دانشگاه رو فراموش کردیم. یادش به خیر سال 86 یه برف سنگینی اومد و مدرسه ها دو سه روز تعطیل شد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *