هجوم سردچال عمیق به کشور/ بارش شدید باران در سواحل و کاهش شدید دما در نیمه شمالی کشور

با سلام و عرض ادب خدمت همه همراهان عزیز و دوست داشتنی

بررسی آخرین خروجی مدل های پیش یابی هواشناسی نشان می دهد طی روز های شنبه و یکشنبه در اکثر نقاط کشور شاهد جوی آرام خواهیم بود اما برای برخی نقاط سواحل شمالی رشد ابر و بارش پراکنده پیش بینی می شود.

نقشه بارشی یکشنبه

اما پیرو پیش آگهی های منتشر شده در کانال تلگرام به اطلاع شما عزیزان می رسانیم از اواخر روز دوشنبه سردچال عمیقی (کم فشار سرد جنب قطبی) از سمت عرض های بالاتر به سمت کشورمان هجوم آورده و باعث کاهش شدید دما ، وزش شدید باد و بارش شدید باران در سواحل کاسپین خواهد شد.

آنومالی ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال
نفوذ هوای بسیار سرد به کشور ؛ اختلاف دمای تراز 850 میلی بار با نرمال

براین اساس از اواخر روز دوشنبه با عبور هوای کم فشار و پس از آن نفوذ زبانه های پرفشار،از سمت غرب گیلان و اردبیل ناپایداری ها آغاز می شود.

عبور هوای کم فشار از شمال کشور
نفوذ زبانه های پرفشار

از  اواخر وقت دوشنبه و بامداد سه شنبه در استان های اردبیل ، گیلان ومازندران به تدریج از غرب به شرق شاهد وزش شدید باد ، کاهش محسوس دما و بارش شدید باران خواهیم بود.

نقشه بارشی از ساعت 3:30 بعد از ظهر دوشنبه تا 9:30 شب

اختلاف دمای بامداد سه شنبه با نرمال ( کاهش شدید دما از سمت شمال و شمال غرب)
نقشه بارشی از ساعت 9:30 شب دوشنبه الی 3:30 بامداد سه شنبه

 

طی بامداد الی صبح سه شنبه بارندگی ها به تدریج در استان گیلان به اتمام رسیده اما همچنان در استان مازندران و گلستان شاهد بارش شدید باران خواهیم بود.

نقشه بارشی از ساعت 3:30 الی 9:30 صبح سه شنبه

طی ظهر تا بعد ازظهر سه شنبه با حرکت شرق سوی سامانه بارشی از شدت ناپایداری ها در سواحل کاسپین کاسته شده و در شمال شرق کشور آغاز می شود.

نقشه بارشی از ساعت 9:30 الی 15:30
اختلاف دمای ظهر سه شنبه با نرمال ؛ کاهش شدید دما

همچین طی این مدت در برخی نقاط دامنه های زاگرس رشد ابر و بارش پراکنده باران پیش بینی می شود.

طی روز سه شنبه در دامنه های زاگرس ، دامنه های البرز ، مناطق مرکزی و شرق کشور شاهد وزش نسبتا شدید باد خواهیم بود.

وزش شدید باد طی ظهر سه شنبه

طی سه شنبه شب الی بامداد چهارشنبه تنها در نواحی شمال شرق کشور شاهد بارش باران و بارش برف در ارتفاعات خواهیم بود.

نقشه بارشی از 15:30 الی 21:30 سه شنبه
نقشه بارشی از 21:30 الی 3:30 بامداد چهارشنبه
کاهش شدید دما در کشور

هشدار های مهم

هشدار1: زمان فعالیت این سامانه بارشی کوتاه بوده و به صورت طوفانی عمل خواهد کرد. از این رو طی بامداد لغایت صبح شنبه در استان های گیلان ، مازندران و گلستان شاهد رگبار شدید باران و وزش شدید باد خواهیم بود که در برخی مناطق میتواند منجر به آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها شود. اوج بارش ها برای استان مازندران پیش بینی می شود.

هشدار2: طی بامداد و صبح سه شنبه وزش باد در استان های شمالی بویژه مازندران شدید خواهد بود که میتواند منجر به خسارات مالی و جانی شود.

وزش شدید باد در استان های شمالی بویژه مازندران

هشدار3: از اواخر روز دوشنبه کاهش شدید و کم سابقه دما از سمت شمال غرب کشور آغاز می شود. بر این اساس لازم است کشاورزان ، باغداران و گلخانه داران و… تمهیدات لازم را برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی انجام دهند.

نقشه تجمعی بارش برف(سانتی متر)
دمای کمینه صبح چهارشنبه و دمای صفر و منفی در بسیاری از نقاط شمال غرب ،شمال شرق و دامنه های البرز
دمای منفی در شهر های سردسیر و ارتفاعات البرز

هشدار4: طی روز های دوشنبه لغایت چهارشنبه دریای کاسپین مواج و طوفانی پیش بینی می شود از این رو از انجام هرگونه فعالیت دریایی طی این مدت خودداری شود.

ارتفع موج به بیش از 3 متر خواهد رسید

از IranWeather

بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور از اول دی ماه 93 با هدف پیش بینی آب و هوای نواحی مختلف ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. مدیریت این پایگاه بر عهده امیر سرمدی و علی صبوری بوده و کارشناسان متخصصی در این راه با این وبسایت همکاری میکنند. منطقه شمال غرب، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان و کردستان هادی مشاریان استانهای شمالی، گیلان، مازندران و گلستان محمد پوررجبی دامنه های جنوبی البرز، قزوین، البرز، تهران و سمنان علیرضا ابراهیمی مناطق جنوبی کشور، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شهاب ولی زاده در آینده برای دو ناحیه غرب و مرکز، و شمال شرق و شرق کشور نیز کارشناسانی به بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور اضافه خواهند شد. این وبسایت، دست تمامی کارشناسان مجرب هواشناسی در سراسر کشور را به گرمی می فشارد. چنانچه قصد همکاری با بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور را دارید، از فرم تماس با ما آمادگی خود را اعلام کنید. این پایگاه، متعلق به نهاد یا انجمن خاصی نیست و به صورت شخصی اداره میشود

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *