پاییز خودنمایی می کند/ کاهش 10 الی 15 درجه ای دما و بارش برف پاییزی در ارتفاعات شمال غرب و دامنه های البرز

با سلام و عرض ادب خدمت همه همراهان گرامی

تحلیل و ارزیابی آخرین خروجی مدل های پیش یابی هواشناسی نشان می دهد طی روز یکشنبه نهم مهرماه (مصادف با عاشورای حسینی )به سبب تقویت پر ارتفاع تراز میانی جو در اکثر نقاط کشور (به جز برخی نقاط استان گیلان) شاهد جوی نسبتا پایدار به همراه افزایش نسبی دمای هوا خواهیم بود که انتظار می رود اوج افزایش دما در مناطقی از شمال غرب و شمال شرق کشور رخ دهد.

آنومالی ارتفاع تراز 500 هکتوپاسکال طی روز یکشنبه
اختلاف دمای ظهر یکشنبه با نرمال بلند مدت ؛ افزایش نسبی دمای هوا

طی روز یکشنبه به جهت تغییرات فشار سطح دریا در منطقه ، درمناطقی از شمال غرب، غرب و دامنه های زاگرس  وزش شدید باد پیش بینی می شود که در برخی مناطق می تواند موجب خسارت شود.

آنومالی فشار سطح دریا طی روز یکشنبه ؛ فشار کمتر از نرمال در مناطق شمالی
نقشه سرعت وزش باد روز یکشنبه (واحد: نات؛ هر نات = 1.85 کیلومتر بر ساعت)

اما پیرو پیش آگهی منتشر شده در روز های قبل ، از روز دوشنبه دهم مهرماه شاهد نفوذ سامانه بارشی نسبتا قوی به کشور خواهیم بود.

بر این اساس از روز دوشنبه به سبب عبور جریانات ناپایدار ناوه شمالی و نفوذ هوای پرفشار، شاهد آغاز ناپایداری ها به شکل رشد ابر، بارش باران و کاهش محسوس دمای هوا در شمال غرب و سواحل کاسپین خواهیم بود.

آنومالی ارتفاع تراز میانی جو ، نفوذ جریانات ناپایدار ناوه
نقشه بارشی روز دوشنبه ؛ پیک بارش ها در استان گیلان

طی روز سه شنبه با نفوذ بیشتر سامانه بارشی بر گستره بارش ها افزوده شده و در تمامی مناطق شمال غرب، سواحل کاسپین و شمال شرق کشور شاهد بارش رحمت الهی خواهیم بود. همچنین علاوه بر بارش باران شاهد کاهش محسوس دمای هوا خواهیم بود.پیک بارش های سه شنبه برای سواحل کاسپین پیش بینی می شود.

نقشه بارشی روز سه شنبه ؛ تشدید بارش ها در سواحل

اخلاف دمای ظهر سه شنبه با نرمال بلند مدت ؛ آغاز کاهش محسوس دمای هوا از سمت استان های شمالی

طی روز چهارشنبه با عمیقتر شدن ناوه علاوه بر مناطق فوق  در دامنه های جنوبی البرز نیز بارش باران را شاهد خواهیم بود.انتظار داریم اوج بارش های این روز در منطقی از سواحل کاسپین واقع شود.

آنومالی ارتفاع تراز میانی طی روز چهارشنبه
نقشه بارشی روز چهارشنبه

تشدید و فراگیر شدن کاهش دما طی روز چهارشنبه

طی روز پنج شنبه از شدت ناپایداری ها درشمال غرب و سواحل کاسپین کاسته شده و به تدریج از سمت غرب به اتمام می رسد. اما همچنان در دامنه های جنوبی البرز و شمال شرق کشور شاهد بارندگی خواهیم بود.

حاکمیت هوای پرفشار سرد در نیمه شمالی کشور
آنومالی فشار طی روز پنج شنبه ؛ ناهنجاری مثبت فشار در استان های شمالی
نقشه بارشی روز پنج شنبه

اخنلاف دمای ظهر پنج شنبه با نرمال بلند مدت

فعالیت این موج در روز های چهارشنبه و پنج شنبه در حاشیه جنوبی البرز و مناطق شمال شرق کشور هنوز تثبیت نشده لذا اطلاعات تکمیلی با تثبیت الگو ها در روز های آتی به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید. 

مجموع بارش تاپایان روز پنج شنبه (میلیمتر)
مجموع بارش برف تا پایان روز پنج شنبه (سانتی متر)

*هشدار های بسیار مهم*

هشدار1: طی روز یکشنبه به سبب افزایش سرعت باد در برخی نقاط شمال غرب و دامنه های زاگرس احتمال وقوع خسارت بالاست.

اوج وزش باد فردا برای دامنه های زاگرس پیش بینی می شود

هشدار 2: طی روز های دوشنبه لغایت پنج شنبه به سبب بارش شدید باران در برخی نقاط سواحل کاسپین وقوع آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها پیش بینی می شود.

پیک بارش برای استان های گیلان ، اردبیل و مازندران پیش بینی می شود

هشدار3: طی نیمه دوم هفته جاری به سبب کاهش محسوس و شدید دما شاهد بارش برف در ارتفاعات شمال غرب ، دامنه های البرز و شمال شرق خواهیم بود که لازم است دستگاه های اجرایی و راهداری استان های البرز، تهران  و مازندران آمادگی لازم را برای مواجهه با بارش برف پاییزی زودهنگام در گردنه ها و مسیر های کوهستانی داشته باشند.

بارش برف در ارتفاعات شمال غرب، دامنه های البرز و شمال شرق (سانتی متر)

هشدار 4: به سبب کاهش شدید و محسوس دمای هوا در کشور لازم است باغداران و کشاورزان تمهیدات لازم را برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی انجام دهند.

دمای کمینه احتمالی برای اواخر هفته

هشدار5: طی این مدت دریای کاسپین مواج و طوفانی پیش بینی می شود.

 

 

 

 

از IranWeather

بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور از اول دی ماه 93 با هدف پیش بینی آب و هوای نواحی مختلف ایران فعالیت خود را آغاز کرده است. مدیریت این پایگاه بر عهده امیر سرمدی و علی صبوری بوده و کارشناسان متخصصی در این راه با این وبسایت همکاری میکنند. منطقه شمال غرب، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، زنجان و کردستان هادی مشاریان استانهای شمالی، گیلان، مازندران و گلستان محمد پوررجبی دامنه های جنوبی البرز، قزوین، البرز، تهران و سمنان علیرضا ابراهیمی مناطق جنوبی کشور، خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شهاب ولی زاده در آینده برای دو ناحیه غرب و مرکز، و شمال شرق و شرق کشور نیز کارشناسانی به بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور اضافه خواهند شد. این وبسایت، دست تمامی کارشناسان مجرب هواشناسی در سراسر کشور را به گرمی می فشارد. چنانچه قصد همکاری با بزرگترین مرکز تخصصی هواشناسی کشور را دارید، از فرم تماس با ما آمادگی خود را اعلام کنید. این پایگاه، متعلق به نهاد یا انجمن خاصی نیست و به صورت شخصی اداره میشود

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ معادله‌ی امنیتی را در کادر بنویسید. *